Paylaş Paylaş

Android tabletinize fotoğrafları Eye-Fi ile gönderin

Eye-Fi, bir SD kart. Ama özelliği, fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğrafları tabletinize, bilgisayarınıza veya telefonunuza direkt gönderebilmesi. Bu bölümde uygulamalı olarak nasıl olduğunu göreceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Bora

  keynote günü android
  AYIP

 • Kıvanç Yeker

  Nolur LP deri koltukda, MG tekli koltuk da otursun ve yer değiştirmeyin =)
  http://www.youtube.com/watch?v=5ic7QGjGEX8 triplerine giriyorum =)

 • Bora

  Daha önce ürünü incelemiştiniz ama böyle uygulamalı göstermeniz daha iyi olmuş. Teşekkürler.

 • Kerem

  Amazon dan ürün geliyor mu?

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  bir de kamera arkasını çekseydin levent abi 😀

 • oyunlar

  Güzel bir cihaz. Teşekkürler.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Amazon pahalı ürünleri özellikle elektronik ise Türkiye'ye göndermiyor. Gönderse de gümrükte takılacaktı ve ekstra vergi ödemek zorunda kalacaktınız. Sizin için en mantıklı yol birinin buraya getirmesi.

 • mav1li

  Düğün fotoğrafçıları için nimet.

 • Koray Üstüner

  Bu ürünü ben de aldım ve ne yazık ki fotoğraf makinem destekelmediği için direct mode da kullanamıyorum.
  Alacak olanlar mutlaka eyefi web sitesinden uyumluluk tablosuna ve uyarılara baksınlar.
  Temelde her makinede çalışması gerekir fakat durum öyle değil. Çünkü bu kartın çalışması için makinenin karta enerji vermesi lazım. Bazı makineler focus esnasında karta giden enerjiyi kestiği için (örneğin Canon G12) bağlantı kesintiye uğruyor ve fotoğraf aktarma işlemi yarıda kaldığı zaman baştan yapılmak zorunda kalıyor. Bu da pratikliği öldürüyor. Bazı fotoğraf makinelerinde direct mode çalışmayabiliyor ve ayrıca gövdenin izole yapısı sinyal çıkışını engelliyor (örneğin Nikon D800).
  Her iki makinemde kullanamadığım için ben hüsrana uğradım 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Kartı çalışırken gördünüz mü hiç? Arıza ihtimali de olabilir.

  • Koray Üstüner

   Kart D800'de router üzerinden çalışıyor. G12'de ise direct mode olarak çalışıyor fakat ard arda çekmek çok sıkıntılı. Zaten bu sorunu yaşadıktan sonra eye-fi sitesindeki uyumluluk tablosuna baktım ve orada bunlardan bahsedilmiş 🙂 Yani tam türk işi yaptım ben 🙂

 • Ali

  Bu kartların kullanım alanını tam anlamadım. Tablete dosyayı wi-fi ile yollamak için 12OTL vereceğime neden 20 TL ye ek bir 16 GB kart alıp ona yükleyip sonra tabletime takmıyorum? 🙂 15-20 fotoğraf yollarken harcayacağım zamanda ben 3 defa microsd kartı takar söker androidi baştan kurarım 🙂 .

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Tableti çantanızdan çıkarmadan sadece fotoğraf çeke çeke gezebilirsiniz 🙂 Fotoğraf sadece masa başında çekilen bir şey değil ki sürekli tablet kurulu dursun 🙂

  • Ali

   Bir tabletin hafızası ile bir hafıza kartının hafızası aynı. 32 GB bir microsd fiyatı 50 TL civarı. Yani tableti doldurmak yerine hafıza kartını doldurmak daha kullanışlı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Tablet sadece depolamıyor aynı zamanda gösterip paylaştırıyor. Yani çektiğiniz her fotoğraf siz isterseniz anında sosyal ağlara ya da Flickr gibi bulut depolama çözümlerine gidebiliyor. Tablet aracı bu durumda. Çektiğiniz fotoğrafları anında birden fazla kişiye göstermek için de en iyi yol hatta çoğu makine için tek yol. Sadece depolama için yedekleme dışında bir artısı olmaz. Her tablete de kartınızı takamıyorsunuz.

  • Ali

   Tabletten paylaşım yapacaksanız yine dediğim gibi tablete kartı takarak paylaşımı daha hızlı yaparsınız. Videoda 3-4 fotoğrafı beklerken ben o sürede kartı takabiliyorum.
   Hafıza kartı girişi olmayan tabletlerin hepsi USB OTG kablosu ile kart okuyucusu bağlanabiliyor. Hiç olmadı bir adet Çin malı (diğer videolarınızda çok küçümsüyorsunuz ama elimdeki tabletlerden biri 200 TL lik IPS ekranlı Tegra 2 işlemcisinden daha hızlı işlemcili tablet. HD videolarda Tegra 2 gibi de yazılımsal değil donanımsal hızlandırıyor. Konu dışı ama olsun örnek vereyim dedim. ) ya da ikinci el uygun fiyatlı markalı tablet alırsınız Eye-fi fiyatına.

   Ayrıca tabletin pili bitince eye-fi transferi de durduracak. Pil tüketen bir işlemi çalıştırmaya ne gerek var tablette. Çalışan aynı işi yapan 1 sistemlik bir işi 2 sistem ile yapmaya çalışmak her zaman kaçınılan bir durumdur.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yalnız wi-fi transferinde mantık, fotoların tek tek değerlendirilmesi. Toplu atımda elbette kart takılır. Ama aktarmak istediğim fotoğrafları tek tek gönderdiğimde her seferinde kartı çıkarıp takmak mantıklı değil. Bir de dediğim gibi sadece depo olarak düşünmeyin. Fotoğrafı göstermek açısından çok kullanışlı. Çekim esnasında hiç bölünmeden gösterebiliyorsunuz. Çekimi durdur kartı tak aktar göster, yeniden çıkar tak yapmadan siz işinize bakarken bir yanda çektiğiniz fotoğraflar ekrana veriliyor ve izleyenler sizin makinenize değil oraya bakıyorlar.

  • Ali

   Gösterdiğiniz kişiler beklesinler canım biraz 🙂 . Acele işe şeytan karışır. Toplu halde bakarlar 🙂 . Tabi fotoğraf turlarındaki eğitimci kişi için durum dediğiniz gibi olabilir.

   Bir de 3.5" - 4" ekrandaki görüntü yetmiyorsa 7" - 10" deki çözünürlük de yetmeyebilir gibi sanki.

  • Koray Üstüner

   Bir çok farklı alanda kullanma senaryosu var bu kartın.
   - Çektiğiniz fotoğrafları yanınızdaki kişilere anında göstermek istiyorsunuz veya fotoğraf makinesinin minicik ekranından görmek istemiyorsunuz. Bu durumda bu kart çok pratiktir. Devamlı kart takıp çıkartmazsınız

   - Çektiğiniz fotoğrafların bir yedeği olsun isterseniz fotoğraf çekerken anında kopyası alınır. Bu nedenle yanlışlıkla karttan fotoğraf silerseniz veya kart bozulur, kaybolur, kırılırsa fotoğraflarınızı yedeği olur.

   - Bu günkü iphone 5 lansmanı gibi dir yerdesiniz ve çekilen her bir fotoğrafı anında paylaşmak istiyor olabilirsiniz. İşte bu durumda bu kart bu iş için harika...

   Benim kullanım alanım ise fotoğrafçı olduğum için çektiğim fotoğrafları anında müşterilerime gösterebilmek isterim ki çekime daha çabuk yön verebileyim. Bu nedenle RAW+düşük kalite ve çözünürlük Jpeg çekip sadece jpeg dosyaları dosya boyutu küçük olduğu için anında büyük bilgisayar ekranına aktarabiliyorum. Bu da işimde prestij ve kolaylık sağlıyor. Kablo ile de bu işi yapabiliyordum ama kablosuz çok daha esnek bir çözüm benim için.

  • Ali

   - Çektiğim fotoğrafları gösterirken eye-fi den transferi bekleyeceğim süre zarfında tablete hafıza kartını takar kopyalar çıkarırım
   - Fotoğraf çeker çekmez tablete hafıza kartını takıp tablete kopyalarım
   - Böyle bir iş için telefon kamerası ya da olmadı tablet kamerası yeterli olacaktır. Zaten iphone tanırımındaki fotoğrafların ne kadar düşük çözünürlükte ve kaliteden uzak olduğunu görünce böyle yapıldığı ve yeterli olduğu belli.
   - Müşterilerinize göstereceğiniz makineye eye-fi takarken ve dosya aktarımı yaparkenki süreden daha hızlı şekilde tablete hafıza kartını takabilirsiniz 🙂 .

  • Koray Üstüner

   Peki 🙂

  • blackorwhite @blackorwhite

   Sana gerekli değil hocam sen alma biz tembel adamlarız kartı çıkar tak uğraşamayız kartın yalama olmasını da istemiyoruz ayrıca fotoğraf makinemizle çektiğimiz resmi anında cep telefonumuza atıp ordan ne halt edeceksek onu yapmayı istiyoruz ( her cep telefonunda da kartı çıkar tak sana hemencecik bu arada tabi onun içinde ogt kablo taşırsın sen bizim gibi üşengeç olmadığından)
   neyse her teknolojik ürün herkese hitap edecek diye bir durum yok tek doğruyu sen düşünüyor olsaydında bu adamlar sandisk vs. anlaşma yapmaz bu ürünü bukadar da satamazdı demekki tek düşünebilen sensin bunun gereksizliğini

  • Ziyaretçi

   Ali baydın ya..

  • Ali

   Bana gerekli ya da gereksiz demedim. Bunu kullanılacak bir ortam istedim herkesin verdiği örneği eye-fi la da yapabiliyorum. Kimse de şu iş için kaçınılmaz diyemedi. Önemli olan bir işi yapmaktır. Tembellik denilen şeyi farketmediniz sanırım videoda 3-4 fotoğraf atması ne kadar uzun sürdü. Ayrıca kablosuz ağ gibi dosyanın gitmesi sorunlu olabilecek bir şeyden bahsediyoruz ve çalışan 2 sistemin çalışmasının devamlılığından. Ben mühendis olduğum için buna profesyonel açıdan bakıyorum. Mühendislik açısından bu ürün gerekli olduğu koşul dışında çalıştırılması mantıklı değil. Gerekli olduğu koşulu da yazan olmamış.

  • Ali

   "Ali baydın ya.." ....

   Bu cümle nedir yahu 🙂 Medenice sohbet etmekten anlamıyoruz sanırım. Üstelik bir sohbetin ortasına girip konuşulanın arasına girmenin mantığı nedir? Bir yere gidince 2 kişi konuşunda ortasında araya giriyor musunuz merak ettim. Yukarıdan ayrıca sohbet açarsınız birlikte konuşuruz.
   Ayrıca ne siteye ne de konusu geçen ürün ile ilgili olumsuz bir durum var ama sanırım siz adınızı da yazmayarak, korkakça kaçarak bu ürünü satan bir satıcı misali kendinizce olumsuz sandığınız birşeylere karşı çıkmaya çalışıyorsunuz 🙂 .

  • Plagiarize

   Ali bu ürün zaten senin için değil basın işiyle uğraşanlar için biçilmiş kaftan denebilir çektiğin foto anında tabletinde ve paylaşımında mesela lansmanlarda çok güzel iş yapar sen kartı sök tak aktar derken arada sahne kaçırırsın ama yok ben 2 makina kullanırım 2 de adam alırım yanıma dersen ayrı 🙂

  • blackorwhite @blackorwhite

   Ali Bey mühendis ama biliyorsunuz mühendis olunca kafanız daha çok çalışıyor biliyorsunuz bende öyleyim ama kişisel ürün kullanma deneyimi ve gereksinimimi mühendisliğimle ilişkilendirmiyorum buna gerek yok çünkü kimine gereklidir kimine gerekli değildir bukadar basit nekadar sürede atıyor ozamana kadar çıkar tak yaparım diyor Ali Bey ancak bilmiyor o fotoğraf çektikleri makinenin DSLR olduğunu ve çektiği resmin boyutunun ne olduğunu yada biliyorda ( Mühendis olduğu için ) işine gelmiyor. Bu arada zaten siz mühendis olduğunuzdan Murat Beyden daha iyi anlarsınız bu işlerden murat bey ingilizce mezunu anlamaz yani.....

  • misafir

   Teşekkürler

 • Söylev

  Hey gidi... mpx 200 zamanında vardı böyle kartlar yanlız fiyatı tuzluydu. mpx e takıp çalıştıranlar vardı sanırım.

 • Batucan

  inceleme için teşekkürler.

 • blackorwhite @blackorwhite

  Murat Bey,
  bu kartı almak istiyorum ancak amozondan falan alışveriş yapmayı bilmiyorum paypal hesabı falan oluşturuluyormuş vs. vs. ben 120 değilde 140 ödesem size siz getirtseniz de alsam sizden çok şeymi istemiş olurum kusurumuza bakmayın saçma bir teklifte bulunduysam

  • as

   zaten sahibinden de 150tlye satılıyor ayrıca 160tlyede bir internet sitesi satıyor ama güvenilir değil

  • Plagiarize

   Bence baya bi saçma teklif olmuş 🙂 Murat bey alabiliyorsa sizde alabilirsiniz bence biraz bilgi edinin nasıl alış veriş yapılıyor diye veya murat bey müsait ise kısaca bilgi verebilir. Benim anladığım kadarı ile Türkiyedeki alışveriş sitelerinden farkı yok paypal hesabını istersen kullanırsın istersende kredi kartını ve kargo olarak DHL seçiyorsun daha hızlı geliyor ama ekstra ücret ödüyorsun istersen normal kargo ilede getirtebilirsin ama yavaş gelir 10-20 gün civarı Türkiye tarafıda PTT oluyor. ayrıca kartın bir kaç modeli mevcut onlarada bakmak lazım connect, mobile ve Pro versiyonlarıda var kolay gelsin.

  • blackorwhite @blackorwhite

   Cevabını keşke Murat bey verseydi çünkü saçma ise Murat Bey'e göre saçma olacaktı size fikrinizi soran olmadı Murat Beye hitaben yazılmış yazıya fikir beyan etmeniz tabiki doğal ancak saçma olup olmadığı sorusu Murat Bey'e sorulmuş bir sorudur ... Benim ingilizcem yok belki yada yanlış birşey yapmaktan korkuyorum yada kredi kartı kullanmıyorum ne biliyorsunuz ki herkesi kendiniz gibi görmeyin siz deha olabilirsiniz bende online alışveriş yapmaktan aciz birisi olabilirim.... Bilemezsiniz......

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Şahsen böyle işlere girmiyorum. Ama girenler genelde gittigidiyor tarzı sitelerden satıyorlar. Bence en risksiz hali bu olur.

 • Onur

  Nikon D300 ile malesef çalışmıyormuş....

 • Plagiarize

  bence kargo hariç 150$ dan pahallı ürün almamak lazım yoksa gümrük problemleri çıkıyor.

 • Ziyaretçi

  Muhabbetin sıktı ben de bunu belirtmek istedim, zoruna mı gitti ali bey?
  Ad yazmak sorun değil merak etme, satıcı falan da değilim, düzenli bir teknoseyir takipçisiyim fakat yazdığım ilk yorum sana denk geldi duramadım yazdıklarının iticiliğinden.sen sök-tak kartı tamam alma bu kartı lütfen.

  • Ali

   Öncelikle medeni şekilde konuşmasını öğren. Gerçek hayatta karşıma gelsen bana "baydın" diyebilecek misin? Muhabbetimden sıkıldıysan okuma git başka incelemeler var 🙂 Ayrıca senin bu boş yazıların başkasını baymadı mı?:)

  • Ziyaretçi

   Takmış da medeniyet medeniyet.senden öğrenecek değilim.sen kimsin ki hem baydın diyemicekmişim, tehdit ediyor bir de medeniyet öğretmeye kalkana bak.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Size en yakın postaneye çağırmaları gerekiyor.

 • blackorwhite @blackorwhite

  murat bey bu ürünün hangisi kendi kendine dışarda da wifi alanı oluşturup gönderenden birsürü çeşidi var yanlış olanı almayalım diye soruyorum yani acces pointeyada switch router vs. ihtiyacı olmadan fotoğraf maknesine bağlanan modeli hangisi