Nokia Lumia 1320

2011 yılından bu yana akıllı telefon olarak android sistemli motorola atrix kullanıyordum yaklaşık iki aydır da Nokia Lumia 1320 kullanıyorum. Windows Phone işletim sistemine geçmek için aslında bir risk aldım sayılır. Hem yeni bir sisteme şans vermek için hem de farklılık dolayısıyla Nokia'yı tercih ettim. Android kullanıcıları Nokia ve WP için büyük bir ön yargı içindeler 2 senedir htc kullanıp hiçbir şeyinde değişiklik yapmayan arkadaşım Nokia'yı ve WP karşısında büyük bir ön yargı sahibi. Ne benim gibi devamlı rom yükledi ne de telefonun her tarafını inceleyip özgürlüğün tadını çıkardı internetten apk bile indirmişliği yok. Yani androidin özgürlük yanını ve özelleştirme yanını hiç kullanmayan bir insan bile WP ye önyargı ile yaklaşabiliyor. Keza ben telefonun her tarafını kurcalayan bir insan olarak WP'ye geçtim.
Neyse telefonu alacaklara da biraz kullanım deneyimlerimden bahsedeyim. Genel olarak internet ve sosyal medya kullanımı için almama rağmen oyun da oynuyorum Windows, kullanıcıları bağlı tutmak için bazı oyun şirketleriyle anlaşma yapabiliyor zaman zaman.Şu an için gameloft oyunları ücretsiz..Öte yandan sanıyorum kullanıcıları WP'ye bağlamak için yeni telefon kullanıcılarına mağaza çekleri veriyor 1320 kullanıcılarına 75 liralık çek verdi. Zaten diğer marketlere göre daha eksik olan windows market de bu çek inanılmaz bir fiyat diye düşünüyorum ama fark ettiğim bir şey var ki nedense uygulamalar biraz pahalı.
Eski bir android kullanıcısı olarak ilk zamanlar eşşkten düşmüş karpuza dönsem de zamanla bu işletim sistemine alıştım. Bence işletim sisteminin eksikleri bulunuyor ve bunlar zamanla gelişecektir şimdilik 8.1 i n geliştirici sürümünü kullanıyorum ve 8.0 a göre baya yok katettiklerini söyleyebilirim. Telefonun donanımsal özelliklerine gelecek olursak 5mplik kameranın yetersiz olduğunu söylememek olmaz. Ne kadar iyi olsa da en azından aynı "iyi"likte bir 8mp idare ederdi. telefonun ekran büyüklüğüne gelince ilk zamanlar insanın gözünü korkutsa da zamanla alışıyor insan ve büyük ekranın konforunu hiçbir şeye değişmez buluyor. Sadece gece yatarken telefonu kullanmak biraz zor oluyor.
Telefonun eksi yönlerinden biri de üst tarafının 3g internet gezintilerinde ve oyunlarda fark edilecek düzeyde ısınması.
Fiyat performans açısından bence şu an 1000 lira(900lere düştü) civarı alınacak en iyi telefon olduğu kanısındayım.
Telefonun ısınma sorunu yüzünden bir puan kırıyorum. Yazılımın eksikliği konusunda da bir puan kırmaya kararlıyken Windows'un yaptığı çalışmalardan ötürü bundan vazgeçiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12