#MacOS yazılımlarını soranlar vardı. Şimdi şöyle bir düşüneyim.

- Alfred. Spotlight'ın yerine kullanıyorum. Apple uyukladığı için bu tarz arama arayüzleri geliştirenler oldu. Ücretli sürümünü alırsan workflow denilen zımbırtılarla programlama da yapabiliyorsun. Diyelim üyelik isteyen site var bn site.com olarak bir anahtar girince tarayıcına bugmenot'tan login bilgilerini giriyor. Veya teknoseyir'de arama yapmak için (Google'ı kullanarak) özel bir arama oluşturuyorsun (ücretsiz sürümde mümkün). eject komutu ile diskleri sistemden kaldırıyorsun vs vs. Henüz workflowları etkin kullanamıyorum, ama Alfred'i 2-3 yıldır kullanıyor olmalıyım. Spotlight'ın şu an artısı geçen Salı'dan beri tüm fotoları göster dedin mi artık anlıyor. Alfred ve Launchbar sanırım henüz o yeteneğe sahip değil. Apple'ın yapması gereken bu firmalardan birini satın almak olmalıydı. Gittiler ürünlerini resmen çaldılar.

- Popclip. Bu da elzem yazılım. 1-2 USD idi fiyatı. Copy-Paste'i bununla yapar oldum.

- MacOS konusunda Apple uyuduğu için maalesef sıkıntı çekilen alanlar oluyor. Dock 99'dan kalma bir masaüstü öğesi. Yetmediği zamanlar oluyor. Örneğin 15-20 tane pencere açan bir yazılımın oldu. Bunları yönetmen, aralarında geçiş yapman imkansız. Henüz çözüm bulamadım ama HyperDock güzel gibi. Dock ikonu üstüne fareyi getirirsen sana açık pencereleri düzgün sıralı şekilde gösteriyor.

- übersicht'i de arada kullanıyorum. Masaüstü widget'ları sunuyor. Kendin hazırlaması da kolay.

- Spectacle. Pencereleri klavye kısayolu ile ekrana yerleştirip hizalıyorsun. Çok alternatif var, klavye kullanımı için bu iyi.

Şimdi bir de Notification Center'a kendi kodlarını koyabilmeni sağlayan Today's Script uygulaması da El Capitan desteği kazanabilse epey işimi görecek. Disk alanı Apple sağolsun problem; takip etmek için übersicht'i açık tutmak zorunda kalmam.

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap