GeForce Now Deneyimim

Geçen hafta gelen kod ile beta sürecinde olan GeForce Now'ı deneyimledim. Sanırım 3-4 hafta önce başvurmuştum, çok zaman olmadı yani.
Başta her oyunu oynayabiliyoruz (satın almamış olsak bile) sanmıştım. Lakin (doğal olarak) öyle değilmiş, oyunu sahip olmanız gerekiyor. Sistem belirli oyunları destekliyor, sayı olarak az olsa da güzel oyunlar var. Mesela:

Mesela Assassin’s Creed Odyssey, Destiny 2, Far Cry 5, Metro Exodus, PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS, RAGE 2 gibi güncel ve sistemi zorlayacak oyunlar var. Çok yakın zamanda çıkmış olan Trine 4: The Nightmare Prince var. Ve tabiki göz bebeğimiz The Witcher 3: Wild Hunt var ki ben yalnızca bu oyunu denedim.

Sisteme bağlandığınızda aynı TeamViewer'dan uzaktaki bir bilgisayara bağlanmış gibi Steam hesabınızı açıyorsunuz. Sonra ben sandım ki direkt oyuna girecem. Öyle olmadı bir güzel oyunu uzaktaki bilgisayara indirdik. (62 Mb/s hızla çekince sorun olmadı, birkaç dakika sürdü 😂) Bir kere indirdikten sonra tekrar girdiğinizde yeniden indirtmiyor oyunu, bu güzel. Artık devamlı aynı bilgisayara mı veriyor yoksa daha önce indirdik diye güzellik mi yapıyor bilmiyorum. Aslında Steam gibi tüm launcherlardan hangi oyunlara sahip olduğumuz bilgisini çekse tek tıkla bizi uygun bilgisayara yönlendirse çok daha iyi olur, ilerde olur sanırım.

Deneyimimin beklentimin çok üstünde olduğunu söyleyebilirim. Beklentimin düşük olmasının sebebi ise internet hattımın ADSL olması. Dolayısıyla download hızı düşük, ping yüksek. Mobil veri tarafında ise konumdan dolayı hız olarak pek fazlasına sahip değilim ancak ping daha düşük.  Ki mobil veri ile olacak iş değil bu, saatte 4-15GB yiyor. En iyi sonucu bu gece yaptığım testlerde aldım. Download hızım 10 Mbps'ye çıktı, pingim 60lı seviyelere düştü.

Ancak esas fark ettirenin ayarlardan kaliteyi dengeliden veri tasarrufuna almam ve sunucu konumunu değiştirmem olduğunu düşünüyorum. (Otomatik sunucu seçtirince Europe Northwest'i veriyor, ben Europe Central seçtim) Bu sayede mouse ile tepki süremin baya düştüğünü, oynanabilir seviyeye geldiğini söyleyebilirim. Görüntüde ise kesik kesik gelmeler ortadan kalktı. Ancak 480p'den hallice bir deneyim, mouse hareket ettiğinde 144p'ye kadar düşebiliyor. Bu görüntü pek kesmez yani. Ancak şunu diyebilirim, çok eski bir bilgisayarım olsa bu halde bile oynardım. (Çünkü eldeki şartların en iyisi 😁) Esas merak ettiğim 50 Mbps hızda, 20ms pingte nasıl bir deneyim sunacağı. Çok güzel, akıcı olur diye düşünüyorum.

Sisteme bağlanma çıkma (ESC ESC yaparak 😂) çok hızlı oluyor, ilk sefer hariç uğraştırmıyor bu da hoşuma gitti.

Kısacası bu sistem yurt dışında oturduğunda Türkiye'de de fena sonuç vermeyeceğine inanıyorum, yakınlara server kurulursa bir de 🤤

Ekran Görüntüleri (En güzelleri 😁)

https://www.nvidia.com/en-gb/geforce/products/geforce-now/

BeğenFavori PaylaşYorum yap