Doogee DG800 Valencia

İlk incelememden selamlar 🙂

Öncelikle cihazı tanıdığım-bildiğim insanlar Türkiye'ye getirdiği için, onların da izni ile her şeyi açık açık yazacağımı söylemeliyim. TS aleminde aksi olmaz zaten 😉

Artı-eksileri sıralayalım, sonra detaya inelim:

ARTILAR:
+ Elbette fiyatı (549 TL).
+ Arka dokunmatik kapak özelliği.
+ IPS Ekranı.
+ Çift SIM + MicroSD (Üçü de aynı anda takılabiliyor.)
+ Kamera(lar) beklediğimden iyi.

EKSİLER:
- 2000 mAh Pil.
- Çift parmak dokunmatik.

DETAYLAR:

Birkaç ürün görselini aşağıya ekledim. Daha falası (teknik detaylar, vs) http://www.doogee.com.tr adresinde bulunabilir. Ben daha çok kullanıcı deneyiminden bahsetmek istiyorum.

---------------------------------

- KUTU İÇERİĞİ: DG800, %100 geri dönüşümlü karton bir kutuda geliyor. Sadelik iyidir. Kutudan çıkanlar:

1. Doogee DG800 Telefon 🙂
2. Kullanım Kılavuzu, Garanti Belgesi
3. Satın alırken seçtiğiniz renkte, kabartma elmas desenli kapak.
4. Arka dokunmatik özellikli beyaz kapak.
5. Ekran koruma filmi (Cihazın üzerine takılı geliyor, bir de yedeği var).
6. Ekran temizleme bezi.
7. 2000 mAh pil.
8. Beyaz USB şarj cihazı (soketli olduğu için USB kablosu olarak da kullanılıyor.)
9. Beyaz mikrofonlu kulaklık.

"Garanti" konusu önemli. Ucuz telefon almanın en kritik noktası bu bence. Yani zorlarsanız Çin'den kendiniz de getirebilirsiniz belki ama olası bir sorun çıktığında lanet okumamak önemli. Arkasında yeri-yurdu (mağazası, ofisi, teknik servisi) belli bir firmanın olması, şahsen benim tercih kriterlerimden biri.

Bendeki ürün "siyah" olarak geçiyor. Ancak aydınlık ortamda çok koyu mat lacivert diyebilirim. Internette de bu rengin "deep blue" olduğunu dördüm ancak algıda kolaylık olması için "siyah" denmiş sanırım ülkemizde, pek yanlış sayılmaz. Toplam 6 rengi var ürünün, aşağıda görsel olarak ekledim. Kabartma kapaklar eli çok rahatsız etmiyor, yumuşak geçişlerle verilmiş kabartma etkisi. Arka dokunmatik özellikli kapakta ise beyaz dışında seçenek yok.

USB kablosu özellikle hoşuma gitti. "Yassı" tabir edilen türden, dolayısı ile dolaşma-karışma durumu olmuyor. Keşke kulaklık da böyle olsaydı, o biraz sıradan olmuş. Ayrıca USB kablosunun kalın ucu da olabilecek en küçük USB girişi şeklinde yapılmış. Laptop'a filan bağladığınızda sağındaki-solundaki USB portlarını kapama ihtimali yok.

---------------------------------

- DIŞ GÖRÜNÜM: 4,5" benim için üst limit. Onun üzerindeki telefonlar tek elle kullanılamıyor, bu bir gerçek. O açıdan beni memnun etti diyebilirim. Tasarım olarak ise günümüzde çoğu telefon birbirine benziyor birkaç istisna dışında. DG800'ün çok sıradışı bir tasarımı yok ancak "telefon gibi" demek de yanlış olmaz. Ekran kenarındaki boşluk biraz fazla gibi geldi ama onu da krom çıta ile daha zarif göstermişler. Dokunmatik ön tuşlarda aydınlatma yok, onlar da çerçeve ile aynı tonda krom. Elinize aldığınızda sağ tarafta güç/uyku düğmesi, sol tarafta da ses düğmeleri var. USB girişi üstte, mikrofon altta, hoparlör arka-altta.

---------------------------------

- EKRAN: Bu fiyat aralığındaki telefonlar arasında en kaliteli ekranlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Klasik "ucuz telefon" ekranlarından bir tık ötede. IPS kalitesi kesinlikle kendini gösteriyor. Çözünürlük (540x960) daha iyi olabilirdi sanki ama o zaman da pil ömründen gidecekti. Şahsi görüşüm bir telefonda 720p ötesinde ekranların lüzumsuz olduğu yönünde, en azından bir 720p olsaydı daha da iyi olabilirdi.

---------------------------------

- PİL: 2000 mAh kapasitesi genel kullanımda bir günü çıkarıyor diyebilirim. Firma ile de görüştüm ancak bu boyutta daha yüksek kapasite sunamayacaklarını ilettiler ki pil gerçekten ince. Gün içinde makul seviyede WhatsApp, internet, harita kullanımında zora sokmuyor. Oyun oynamaya gelince işler biraz değişiyor ancak bu her telefon için böyle zaten.

Oyun oynarken de "yarım saatte gitti şarj" durumu olmuyor, o güzel. Telefon, wi-fi filan açıkken (normal kullanım şartlarında) 15 dakika Asphalt oynadım, %12 azaldı (%77'den %65'e). Oyun konusunu katmadan ise: Sabah şarjdan aldığımda, normal bir kullanımla (yaklaşık yarım saat telefon görüşmesi, bir saat kadar WhatsApp, arada web gezinti, GPS, harita vs) bir sonraki sabah "beni şarja tak / %15 oldum" diyor.

Pili 2500-2600 mAh filan olsaydı, oyun dahil bir günü rahat çıkarırdı ki işte o zaman tadından yenmezdi.

---------------------------------

- KAMERA: Önde 8.0MP arkada 13.0MP kamera mevcut. MP takıntım olmadığı için rakam konusuna girmeyeceğim ancak kalite beklediğimin üzerinde çıktı. Odaklaması 1-1,5 saniye kadar sürüyor, biraz uzun geldi bana. Ama sonuçlar tatmin edici. Bugün gökyüzü saçma sapan bir gri olduğu için resim çekmedim ama iç çekim yapmaya çalışırım istek gelirse. Bir de malum, inceleme yazısında 5 resim sınırımız var; yorumlarda devam ederiz.

Özellikle ön kameradaki 88 derecelik geniş açı lens hoşuma gitti. Üç kişi toplaştık, normal bir telefon (Nexus 4) ve DG800'ü üst üste koyup ön kameraları ile selfie çektik. Nexus'ta yandaki kişilerin kulakları ve yanaklarının bir kısmı görünmedi, DG800'de 3 kişinin de yüzü tamamen kadrajdaydı. "Niye anlatıyorsun, resim koysana" diyebilirsiniz ama o arkadaşların izinlerini almadığım için yanlış olur. Ama istek gelirse ön kamera ile daha ölçülebilir yeni bir resim çekip eklerim yorumlara.

---------------------------------

- ARKA DOKUNMATİK: Yenilikçi bir özellik. İlk başta ilginç gelse de günlük kullanımda can sıkabiliyor alışana kadar. Bir resme bakarken ya da nette gezerken parmağınız arkaya dokunuveriyor. Normal arka kapakla bu özellik zaten çalışmıyor ancak dokunmatik özellikli kapak takılı iken de bu özelliği kapatma seçeneği var.

Arka dokunmatik tek yönlü değil. Yani "parmağı hisseder hissetmez" çalışmıyor; parmağınızı kaydırırsanız, kaydırdığınız yöne göre ekranı kaydırıyor. Aslında temelde ön ekranı parmağınızla sağa-sola kaydırma işlemi aynen arka kapağa aktarılmış. Ek olarak "çift tıklama" seçeneği var arka panel için. Arka panele tıp-tıp yaptığınızda dilediğiniz uygulama çalışabiliyor. Bir de kamera arayüzü için arka dokunmatik tuşla resim çekme özelliği var ki, selfie için çok konforlu oluyor. Ön ve arka kamera için de aktif.

---------------------------------

- TEMASSIZ KONTROL: Bence gereksiz bir özellik olmasına rağmen, vardır bunun da seveni 🙂 Telefonda bulunan "Proximity Sensor" kullanılarak yapılmış bir uygulama aslında. Samsung'da filan vardı sanırım, "elinizi ekranın önünden geçirdiğinizde sayfa kaydırma" diyebiliriz temelde. Bu da isteğe göre kapatılabiliyor. Hatta çok da fazla detay ayarı var, "sadece masaüstünü kaydır, galeride gezerken kaydırma" vs. Bunun yanında "mesaj okurken yüzüme götürdüğümde mesaj gönderen kişiyi ara" filan gibi seçenekleri de var içinde.

---------------------------------

- PARMAK JESTLERİ: Yine benim sevmediğim bir özellik ama bunu da seven olacaktır. Özellik açıldığında ekranın bir köşesine transparan daire şeklinde kısayol ekleniyor. Örneğin Gmail için "Parmak Jestleri" uygulamasında ekrana "g" çizip tanımlıyorsunuz. Ana ekrandaki ikona tıklandığında küçük bir pencere açılıyor, buraya çizdiğiniz şekil "g"ye benziyosa Gmail açılıyor. Benim gördüğüm, istediğiniz kadar uygulama ekleyebiliyorsunuz.

---------------------------------

- GPS: İlk bağlantı kurması biraz uzun sürüyor ancak uyduları yakaladıktan sonra sorunsuz kullanılıyor. Navigasyon olarak kullanacaklara Wi-fi açık tutmalarını öneririm, daha hızlı nokta tespiti yapıyor.

---------------------------------

- SES SEVİYESİ: Arka hoparlör gayet yüksek ses veriyor, duyamama sıkıntısı olmadı. Ancak iç hoparlör (görüşme için kullanılan) biraz daha iyi olabilirdi.

---------------------------------

- GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME: Gerçekten çok başarılı. Bugün pek çok pahalı telefonda bile olmayan bir özellik ve DG800'de şıkır şıkır çalışıyor.

---------------------------------

- İŞLETİM SİSTEMİ: Android 4.4.2 ile geliyor. İlk sürümünde bazı yerler (yukarıda belirttiğim özel uygulamaların menüleri vs) İngilizce kalmıştı. Yeni yazılımda düzeltilmiş. Firmanın dediğine göre şu an piyasada olan ürünler en güncel yazılıma sahip. Tek sorun, Google hava durumu uygulamasını update ettiğinizde bölge bilgisini kaybediyor, hava durumu getiremiyor. Çözüm için araştırdım ve Sony Xperia serisinde de aynı sorun varmış. Çözüm olarak "hava durumu uygulamasını güncellemeyin" diyorlar. Ben de güncellemeyi geri aldım, çalıştı.

---------------------------------

SONUÇ:

Yaklaşık bir aydır kullanıyorum. Çökme-kasılma, takılma-kakılma gibi bir şeyle karşılaşmadım. Beni tek zorlayan "iki parmak destekli dokunmatik" özelliği oldu. Yani zaten iki parmakla yazıyoruz ama özellikle WhatsApp gibi uygulamalarda süper-hızlı yazarken bazen iş karışabiliyor. Gerçi bu dediğim sorun ilk bir hafta canımı sıktı, sonrasında huyunu öğrenip alıştım. Beni rahatsız eden, eksik bulduğum noktaları olmasına rağmen yine de fiyat konusunu hesaba katınca işler cidden değişiyor. Fiyat/fayda olarak "budur" diyebilirim.

Her şeyden öte, şu an piyasada bu fiyata alınabilecek muadil bir telefon olduğunu düşünmüyorum. Teknoloji kurtlarını, AnTuTu meraklılarını tatmin etmeyecektir elbette ama gayet güzel bir giriş seviyesi ürünü. Ortalama kullanıcı sayılabilecek aile fertlerine ya da daha önce Android kullanmamış, makul fiyatla bir başlangıç yapmak isteyenlere rahatlıkla tavsiye edilebilir. Örneğin babam tuşlu telefondan Turkcell T40'a geçtiğinde "alışamadım ben buna" deyip durdu. Normal olarak "Dokunmatiğe alışamadı herhalde" diye düşündüm ama telefonu elime aldığımda çok iyi anladım ki asıl sorun T40'ın yavaşlığı idi. Rehberde kayıt güncelleme gibi basit bir işte ben bile birkaç dakikada pes ettim. Babaya bir tane DG800 almayı ciddi ciddi düşünüyorum.

Çoğu insan T40 gibi ya da daha kötüsü televizyonda satılan saçma cihazları alıp "Android çok kötü/yavaş" fikrine kapılabiliyor maalesef. DG800 ile bu tip bir durum yaşanmayacağına eminim. 1000-1500 TL'lik cihazlardan, günlük telefon kullanımındaki hız ve akıcılık anlamında hiç bir eksiği yok.

Doogee DG800 ile ilgili yazmayı unuttuğum ya da sizlerin sormak istedikleri olursa buraya yazabilirsiniz. Bakabileceğim şeylerde ben yazarım, yoksa dediğim gibi firma ile iletişim halindeyiz; direkt onlara sorarım.

Okuduğunuz için teşekkürler...

NOT: Firmadan aldığım bilgiye göre üst seviye yeni ürünlerden Doogee DG900 modelini de Aralık ayı içerisinde getirmek için görüşüyorlar. Araştırdığım kadar ile gayet iyi bir cihaz. Umarım onu da makul bir fiyatla sunarlar.

ÜRÜN KÜNYESİ:

- Marka-Model: Doogee DG800 Valencia
- Web sitesi: http://www.doogee.com.tr
- Online Alışveriş: http://www.n11.com/doogee-valencia-dg800-P31362213
- Distribütör: Bayrak Teknoloji Ürünleri Tic. Ltd. Şti. http://www.bayraktek.com

Etiketler: #ceptelefonu #telefon #akıllıtelefon #inceleme #Doogee #DG800 #Valencia

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17