Saturn V LEGO Seti ve Tarihi

Apollo görevlerinin başarıya ulaşmasını sağlayan ve şimdiye kadar geliştirilen en güçlü roketlerden birisi olan Saturn V'in tarihine bakıyoruz.

Saturn V Belgeseli: https://www.youtube.com/watch?v=HI2BwFyZpt8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 46
 • lterlemez :) @lterlemez

  Aralarındaki en büyük fark, tasarruf. Bildiğim kadarıyla, Saturn Roketleri bir seferlik araçlar, bırakılan çoğu parçası ya uzayda kayboluyordu ya da atmosferde yanarak kullanılmaz hale geliyordu. Mekiklerde ise durum farklı, tüm donanım tekrar kullanılabilir yapıdadır. Özellikle, yardımcı jet motorları ve en önemli parça olan (uçan tuğla) geri dönüş mekiği tekrar tekrar kullanılabilmektedir. İkincisi ise Hamdi Bey'in söylediği gibi amaçlar farklıdır. Mekik yük taşıyabilmektedir ve atmosfer üstünde kalabilmeyi amaçlamaktadır. Saturn Roketi ise uzun mesafe yolculuklar için (buradaya Ay'a seyahat) planlanmıştır.
  Ve evet, maalesef, Nunberg Mahkemelerinde diğer suçlular gibi yargılanması gerekirken, işlediği suçlar görmezden gelinerek hayatta kalan bir kaç Nazi Almanından birisidir.

 • Adem Gdk @aguduk33

  Videoda @hkellecioglu bey sürekli j1 deyip duruyor, o motorların adı j2'dir.

  Ayrıca Satürn V roketinde ikinci kademenin (S II) 5 motorundan kenarda olanlar gimbal tabir edilen bir mekanizma ile donatılmıştır. Roketin gidiş rotasını düzeltmek için hafifçe yanlara doğru oynayabilir. 5 numaralı olan ortadaki motorda böyle bir sistem yoktur, motor gövdeye sabitlenmiştir. Dolayısı ile roketin sarsıntılarını diğer motorlardan daha fazla hissetmektedir. Hep ortadaki motorda sorun çıkmasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

  Apollo XIII kazasının nedenine gelirsem; Servis modülünde kullanılan oksijen tankı daha önce küçük mesafeden yere düşürülür. Görünüşte tankın dışında hafif bir ezik vardır, fakat tankın içerisine bir şey olmadığı düşünülür. Tank XIII'da kullanılacak servis modülüne monte edilir. (Tankın kullanılmasına onay veren kişi de enteresandır ki, kızamık nedeniyle XIII'da uçamayan Ken Mattingly'dir.)
  Ama gerçek farklıdır. Düşme neticesinde tank içinde yar alan fan kablosu ezilmiştir. (Tanktaki cyrogenic oksiyenin uzayın soğuğunda donmaması için ara ara gazın karıştırılması gerekir. Fanın görevi budur.) J. Swigert tanktaki fanı çalıştırmak için düğmeye basınca tankın içindeki kablolar kısadevre yapar, ve tank büyük bir patlama infilak eder.

 • Adem Gdk @aguduk33

  Roger E. Bilstein'ın Stages to Saturn kitabı var. Saturn V roketinin geliştirme aşamalarını güzel güzel anlatmış. İçinde oldukça doyurucu detaylı bilgiler var. Nasa arşivinde taranmış hali var. İndirilip okunabilir. @hkellecioglu