Free Studio

İncelememde DVDVideoSoft.com’un Free Studio programını ele alacağım. Bu programla ilgili ilk olarak söylemek istediğim şey bu program benim elim ayağım. Gerçekten öyle, çok kapsamlı bir yazılım. Temel olarak bir video converter ama benzer yazılımlardan oldukça artısı var. En önemlisi tamamen ücretsiz olması. İnternette kum gibi ücretsiz video converter mevcut ama onların çoğu ya videoyu yarım convert ediyor yada sağa sola bir yere adını yazıyor ve genellikle hepsi bitrate’i ve görüntüyü katlediyor. Free studio da çok geniş bir format, kodec, çözünürlük, bitrate, frame seçenekleri var. Programın Türkçe dil seçeneği bulunuyor. Buraya kadar yazdıklarım ön tanıtım niyetineydi şimdi bütün özelliklerini listeleyip hepsini teker teker açıklayacağım.
Free studio’nun fonksiyonlarını sıralayacak olursak:
video ve ses dönüştürme
cd veya dvdsi yazma
video ve ses kesme
video kırpma ve döndürme
video ve ses cd’sini mp3 yada videoya dönüştürme
videoyu ses dosyasına dönüştürme
videodan fotoğraf kesme
fotoğraf dönüştürme ve boyutlandırma
video ve ses dosyasını flash player’a gömme
ekran görüntüsü kaydetme
youtube ve dailymotion’ dan video ve mp3 indirme
youtube ve facebook’a video yükleme
skype görüşme kaydetme
torrent indirme
3d fotoğraf ve video oluşturma
Baya uzun bir liste oldu daha bunların teker teker açıklamaları var 🙂
Video ve ses dönüştürme fonksiyonu bu programın en temel fonksiyonu heralde. Dönüştürdüğü video formatarını kadeclerini ve diğer seçeneklerini teker teker yazmak çok uzun geldi resimlere ekran görüntüsü halinde tam listeyi ekliyecem . Onun haricinde videoları teker teker değilde liste halinde seçilebilmesi, videonun ses formatını da belirleyebilme ve istenirse sesi silme, seçtiğiniz seçenekleri video profilleri halinde kaydedebilme ve videonun sadece formatını değil aynı zamanda kodecinide seçebilme çok güzel artıları. Eksi olarak sayabileceğim tek şey var o da cpu’yu ne kadar kullanacağınızı ayarlayamıyorsunuz ve bu yüzden convert işlemleri biraz uzun sürebiliyor. Program maximum 30 fps 36 Mbit/s 7680x3072 çözünürlükte video, 48 khz, 320Kbit/s stereo audio çıktı verebiliyor
Cd ve dvd yazma fonksiyonu baya standart düzeyde o konuda çok bir espirisi yok ama bu programı yükleyince cd yazmak için ayriyeten bir program yüklemenize ihtiyaç kalmaz. Normal veri cd’si audio track cd’si veya video cd’si yazabiliyor.
Video ve ses kesme, video kırpma ve döndürme işlevi çok başarılı değil ama video montaj studio programları ile uğraşmak istemiyorsanız işinizi görür gene öyle çok çok kötü değil. Giriş dosyasının değerleri ne ise çıkış dosyasın ki de o oluyor görüntüyü çok bozmuyor.
Audio ve video disklerini bilgisayara kopyalama işinde de oldukça başarılı ayriyeten bir programa ihtiyaç duymuyorsunuz. Çıkış dosyalarının kalite seçenekleri video ve audio convert fonksiyonundakinin aynıları.
Video dosyasının video kısmını öldürüp audio olarak kaydetmesi de başarılı ve kullanışlı. Gene çıkış dosyasının kalitesini istediğiniz gibi seçebiliyorsunuz
Videodan her şu kadar karede bir yada her şu saniyede bir fotoğraf kaydet özelliği de bulunuyor. Hiç bu işleve ihtiyaç duymadım ama düşününce lazım olacağı zamanlar olabilir bu yüzden bulunması güzel.
Fotoğraf dosyası editleme işlevide buluyor görüntünün boyutunu değiştirip sıkıştırabiliyorsunun ve farklı bir formatta kaydedebiliyoruz.
Video veya ses dosyalarını internet sitelerine yüklemek için flash dosyası haline getirmek gerekir. Bu program bu işi de yapıyor ama tek tip player’a gömüyor birkaç seçenek daha olsa fena olmazdı.
Ekran görüntüsü kaydetme özelliğini açıkçası hiç kullanmadım genelde tercihim bu konuda başka programlardan yana oldu ama bunun sebebi free studionun ekran kaydedicisinin kötülüğünden değil alışkanlıktan. Açıklamada es geçmeyim şöyle bir açtım baktım tam ekran, belli bir alan veya sadece bir pencereyi kaydetme gibi özellikleri var fena değil işte.
Şimdi geldik en sevdiğim özelliklerinden birine; youtube download 🙂 Program sadece dosyayı indire de biliyor indirip direk istediğiniz formata dönüştüre de biliyor sizi tekrardan uğraştırmıyor. Ve en güzeli doğrudan mp3 olarak da kaydediyor. Ben chrome kullanıyorum ve youtube’da video izlerken videonun altına download butonu çıkıyor başka browserlarda bu varmı bilmiyom ama çok kolaylık oluyor.
Youtube ve facebook’a video upload da edebiliyor bu da hiç kullanmadığım bir özellik çünkü facebook kullanmıyorum youtube’a da video yükleyeceğim zaman aklıma gelmiyor 🙂 ama youtube video yüklemesi sırasında sıkıntı çıkartabiliyor bazen belki o sıkıntılara çare olabilir.
Skype da kullanmadığım için çağrı kayıt fonksiyonu hakkında hiçbir fikrim yok ama ben free studioya güveniyorum en kötü ihtimalle iş görür haldedir.
Torrent indirme özelliğinin olduğunu da inceleme yapmaya karar verince fark ettim. O yüzden kusura bakmayın bu konuda da pek bir fikrim yok.
3d hakkında da bazı işlevri var ama ben 3d sektörüne hiç girmediğim için bu konuda da bir şey yazamayacağım.
İncelemenin sonuna gelmiş bulunuyoruz herkese önerdiğim bir yazılım free studio. Bu kadar kapsamlı bir program sadece 85 MB ve http://www.dvdvideosoft.com sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.
inşallah yardımcı olmuştur 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap