Windows 11 Desteklemiyormu Veya Bıktınızmı (Güvenlik Açıkları vs.) => Ubuntu

Canonical tarafından geliştirilen sektörün en çok kabul ettiği başarılı bir linux işletim sistemidir, linux tarafındaki windows denebilir konumu itibariyle, yılda 2 adet büyük çaplı güncelleme ve birçok normal güncelleme almakta eğer LTS edition kullanmıyorsanız, LTS edition 2 senede bir güncellenmekte(sadece büyük çaplı güncellemeleri almıyor yine diğer iyileştirme vs. güncellemelerini alıyor), herhangi bir ücreti yoktur lakin sembolik olarak donate e açıktır.  

Not-1: Bazı popüler ve güzel oyunlar native olarak linux tede var(CS Global vs.), ek olarak steam proton ile steam daki oyunları oynıyabilirsiniz, steam ayarlardam aktive etmeniz yeterli, aşağıda anlatmış oldugum uygulamayı kullanırsanız steam dışında kalan oyunlarıda oynıyabilir ve gerek duyduğunuz birçok windows uygulamasını kullanabilirsiniz.

Not-2: "Wine"(ara uyumluluk katmanıdır, windows çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak windows uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, wine "ilk elden" belli başlı dev sistemler için geliştiriliyor sadece, ubuntu debian macos gibi, wine güncel grafik teknolojilerini desteklemekte DX12, DLSS, RAY TRACING vs. gibi ve sürekli geliştirilmekte, steam tarafındanda desteklenmektedir, aynı zamanda open source dur incelemek isterseniz.Lutris üstünden kullanmanız tavsiye edilir.

Not-3: "Darling"(ara uyumluluk katmanıdır, macos çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak macos uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, gelişim sürecindedir ve kıvama gelmemiştir lakin ilerliyen zamanda macos tarafındaki uygulamalarda emrinize amade olucak.

Not-4: Yazılım için anlatmaya gerek yok zaten.Microsoft tarafındaki .Net Core/SQL Server üstünede çalışmanız mümkün eğer öyle bir projede çalışıyorsanız.

Not-5: GS Connect(tavsiyem) veya KDE Connect kullanarak sisteminiz ile android cihazlarınız arasında tam bir eko sistem kurabilirsiniz.

Not-6: Arayüz özelleştirmelerinin detaylı şekilde incelenmesini tavsiye ederim, varsayılan halde kullanmak zorunda değilsiniz, herhangi birşey yüklemeden ubuntu hali hazırda size birçok seçenek sunmakta, ek olarak "dconf editor" kurarak harika değişiklikler yapabilirsiniz, bu editor işletim sistemine extra birşey yüklemez hali hazırda olan ayarları daha detaylı olarak değiştirmenizi sağlar, kullanımı basittir, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.

Not-7: "Synaptic Package Manager" kurmanız tavsiye edilir, paket yönetiminizi(yükleme/kaldırma vs.) bu uygulama üstünden yapabilirsiniz, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.

Not-8: "extensions.gnome.org" adresinden ihtiyacınız doğrultusunda "Caffeine" gibi çeşitli uygulamalar indirebilirsiniz. 

Not-9: İşletim sistemi içerisinde ubuntu hesabınıza giriş yaptıktan sonra terminal den "sudo ua attach <size verilen lisans anahtarı>" komutunu kullanarak cihazınızı hesabınıza bağlıyabilir ve lisanslanmış şekilde sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz, bu lisans ücretsizdir(hesap başı 3 cihaza kadar), avantajları sistem kapanmadan kernel güncelliyebilme hizmeti, müşteri destek vs.. gibi şeyler.Lisans anahtarınızı ubuntu web sitesine giriş yaptıktan sonra "UA" sekmesinden alabilirsiniz.

Not-10: Kurulum işlemi ardından karşılama ekranında size sistem "donanım" bilginizi Canonical göndermek istermisiniz şeklinde bir soru soruluyor, bunu kabul etmeniz tavsiye edilir.Sadece sistem donanım bilginizi gönderiyor bu bağlamda bir sıkıntı yok.

 

ISO İndir

"2022 Nisan Ayında LTS in Yenisi Çıkıcak O Zamana Kadar Normal Versyonu Kullanmanız Önerilir"

https://ubuntu.com/download/desktop

 

Örnek Desktop

 

"İçerik Alıntıdır ve Sahibinden İzin Alınmıştır"

https://forum.donanimhaber.com/windows-11-desteklemiyormu-veya-biktinizmi-guvenlik-aciklari-vs-ubuntu--150389769

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tarayıcı üstünde çalışan bir uygulama , ana sayfanızı kişiselleştirebiliceğiniz bir dünyaya dönüştürüyor , yapılıcak listesi , arka planı video/resim yapma ve kendi içeriklerinizide koyabiliyorsunuz , birçok şey mevcut , Edge ve Chrome store da var gördüğüm kadarıyla , tavsiye ederim. 🙂

Uygulama Link:

https://chrome.google.com/webstore/detail/beyond-tab/emjcokggkkclmojmnfbfaggnocnihfhc?hl=en

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ebay den Alışveriş Yapmak İstiyen Arkadaşlara Duyrulur

Paypal ın block lu olmasından dolayı ebay den birşey almak isteyip alamıyorsanız arkadaşlar bu servisi tavsiye ederim , ufak bir komisyon karşılığı dilediğiniz herşeyi alabilirsiniz.

Site : http://www.ebaypaketim.com

Not : Aşağıda kısa bir süre önce aldığım bir ürünün ekran görüntüsü mevcut.

BeğenFavori PaylaşYorum yap