Seagate Expansion 4TB 3.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk STBV4000200

Seagate Expansion 4TB 3.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk STBV4000200 İnceleme

Merhaba, İşyerindeki yedekleme için harici taşınabilir bir çözüm arıyordum. Aslında Segate pek sevemem WD'i herzaman tercih ederim ama maliyeti düşünerek Segate'i aldım.
http://www.hizlial.com üzerinden sipariş ettim. Ayrıca 30tl lik bir indirim çekim de vardı onu kullandım.
Normal Fiyatı 466,76 TL

USB 3.0 arabirimine sahip. Doğal olarak da aynı zamanda USB 2.0 uyumlu. Harici elektrik kullanıyor. Yani adaptörlü.
Kutusunun içinden tüm gerekli şeyler çıkıyor. USB 3.0 Kablosu/ Elektrik kablosu. Türkiye ve ABD vs de kullanılmak üzere Adaptörün de adaptörü var 🙂 Hangi standartı istiyorsanız ona göre ucu değişiyor.

Işık olarak üstte tek ufak bir mavi ışık var. Başka bir ışık yok.

Döküman olarak ayrıca Garanti belgesi ve Hızlı kurulum vs gibi şeyler de var. İçinden yazılım olarak birşey çıkmıyor sayılır. Diskin içinde sadece Kullanıcı kaydeden bir uygulama var. Kayıtlı kullanıcı olduğunuzda size bir yazılım indirtiyor ama Deneme sürümü. Hiç kurmadım bile. Yedeklemeyi elle eski usül kopyalayarak yapıyorum 🙂

Öncelikle bir hız testi yapayım dedim. Sistemimde Kurulu HDD Tune 2.55 diski tanımadı. 500gb gördü ve test yapmayı reddetti. Read Error verip Testi iptal etti. Bende 5.60 Trial Pro verisyonunu kurdum. Onda read Testi yaptım ama sanırım trial olduğundan Yazma testi yapmadı, hata verdi.

Şimdi yedeklemeye başladım. 100/120 mb/s yi filan gördüm.
Kullandığım USB 3.0 harici bir çözüm PCIe üzerinden sisteme bağlı. Güncel bir sistem sayılmaz.
Hızı düşüren etmenlerden biri bu.

Şimdilik bu kadar. Fena dağil. Uzun süreli kullanımda ne olur bilemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Sabri Tasliel @sabri

    2yıldan fazla oldu 2 adet 2TB olanından kullanıyorum. Sorunsuzlar dahili HDD hızında calısıyorlar ama bu aralar nas cıhazlara gozum kaymıyor degıl =) Bu arada yinede dikkatli olmak lazım. Çünkü @gamsizm bozulan hdd ve program konusu olan diskide bundandı galiba...

Western Digital Element 2TB WDBWLG0020HBK

Western Digital Element 2TB WDBWLG0020HBK

Eski harici diskim uçunca (http://teknoseyir.com/durum/258658) o verileri içine atabilmek ve kullanmak için yine bir WD almaya karar verdim ve bu sefer USB 3.0 olan 2TB WDBWLG0020HBK modelini aldım.

Eski uçan diskimden farklı olarak usb 3.0 olmasının dışında, dikey konumlanıyor ve hava ızgaraları var. Hızı USB 3.0 olmasından kaynaklı harici bir cihaz için tatmi edici sayılır.

İçinden yazılım olarak Element'lerin genelinde olduğu gibi pek yazılım çıkmıyor. Diskin içinde sadece WD Smartware Pro Free Trial diye bir yedekleme programı vardı (30 günlük). Kurmadım bile. Direkt sildim.

Kutusu sağlam sayılır. Kargoda başına birşey gelmez. Plastik kaidelerle diskin kutu içinde sallanması engellenmiş.

Kutu içeriği ise temel şeyler. USB 3.0 kablosu ve Güç Adaptörü. İngilizce Kullanma kılavuzu ve Türkçe berbat bir kılavuz ve garanti belgesi. Türkçe kılavuz Garanti belgesi kitapçığı aynı. Kututa dıştan yapıştırılmış.

Disk sistemde 1.81 TB olarak gözüküyor.
Disk gelir gelmez bir test yaptım.
Test sonuçalrını da paylaşıyorum.

Güncelleme;
Unuttuğum bir ayrıntıyı hatırladım. Benim USB 3.0'ım Dahili bir PCIe kart ile sağlanıyor. Yani anakarta bütünleşik değil. Doğal USB 3.0 lı bir çözümde test değerleri daha yüksek çıkacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap