WD Elements 2tb Diskim Uçtu. Verileri kurtarmaya çalışıyorum.

2 gün önce durup dururken. Harici diskime arişemez oldum.
Halbuki daha öncede başıma geldiğinden çok dikkat ederim. Kullanmadığımda power'ını sökerim. HD Sentinel yazılımı ile sürekli takip ederim.
Önce içinden izlediğim filim takılmaya başladı, sonra tamamen durdu. Power kablosunu söktüm taktım. Tamamen gitti. USB'ye birşey takıldığının/çıkartıldığının sesi geliyor ama sadece o.

Başka sisteme taktım, 1TB lık harici diskin kablo ve power'ına taktım yok yok. Sistemde bir K sürücüsü gözüküyor ama öyle kalıyor. Disk Yönetiminde uzuuuuuun süre öyle takılıp kalıyor. Sıkılıp siz kapatıyorsunuz.

Lanet olsun. 1-1.5TB dosyam var, Filmlerim/Animelerim var, Resim ve vektörel arşivim, yedeklerim hepsi orada 🙁

Eve götürüp diskin kutusunu ince ve sağlam bir kart yardımıyla dikkatlice açtım. Bir tarafı açarken açtığım tarafa bir cetvel koyup öbür tarafı açarak kutuya zarar vermeden açtım. Malum diski garantiden geri vereceğim 🙂 Kutuda hiç vida yok. sadece tırnaklar tutuyor.

Disk mavi pabuçlar yardımıyla kasa içine sıkıştırılmış. Diskte vidalı değil. Hafif sallayarak diski kutudan çıkarttım. Diskin arkasında usb ve power bağlantısı için olan bir kart var. Onun 2 vidasını sökeren disten ayırdım.

Disk WD'in yeşil serilerinden WDC WD20EARX-00PASB0 kodlu diski. Onu alıp PC'min kasasına SATA bağlantısıyla bağladım.

Sistemimde yüklü olan bir kurtarma yazılımı olan Active @ File Recovery programını açtım. Aslında Murat Gamsız beyin de kullandığı R-Studio'u kullanacaktım ama programı attığım flash'ı iş yerinde unutmuşum.

Neyse Active File Recovery abartısız bir 30 dakika öylece sistemi inceledi. Artık umudu kesmiştim. Bir kaç defa programı kapattım tekrar açtım ama sonunda beklemeye karar verdim. Yarım saat sonra disklerimi gösterdi. Sorunlu diske bir Super Scan çektim. Dosyalarım gözüküyordu. Verilerimden çoooook önemli olan 850gblık bir kısmı seçip başka bir harici USB 3.0 WD diske aktar dedim. Çooooook uzun sürüyordu gidip yattım sabah baktım daha %10'da 🙁
Güncelleme: 38 saatte 850gb'ın daha %32 de yim 🙁 Bu 850gb bitince geri kalanı da kurtarmaya çalışacağım.

Walla beklerim. Annemein bir lafı var "Ölümü gösterip sıtmaya razı olmak" diye. Aynen o hesap. Öpe öpe bekliyeceğiz artık. Verileri kurtarayım yeter.....

BeğenFavori PaylaşYorum yap