Dell Venue 7 16GB (3730)

Dell Venue 7, 2013'ün sonlarına doğru piyasaya çıkmış uygun fiyatlı bir tablet. Türkiye'ye gelmesi nedense oldukça gecikti ve hala stok sorunları yaşanıyor. Hem fiyat performans oranı hem de Dell markasına sahip olmasıyla, önümüzdeki dönemde oldukça popüler olacağına inanıyorum.
.
Cihazın 16GB yerleşik hafızası mevcut. Kullanıcıya açık olarak 11.90GB alan var. Bu sizin için yeterli değilse, 64GB'a kadar microSD kart ve OTG desteği çok işinize yarayacaktır.
.
Venue 7 bağlanabilirlik olarak dual-band 802.11 b/g/n Wi-Fi, GPS ve Bluetooth 4.0 ile geliyor. Bu fiyat aralığındaki ürünlerden beklenebileceği gibi HDMI, MHL veya NFC desteği mevcut değil
.
Intel Atom Z2560 işlemcisi (Çift 1.6GHz) ve 2GB Ram'i ile Dell Venue 7, fiyatından beklenmeyecek kadar performanslı. Asphalt 8 gibi oyunları oldukça iyi oynatıyor. Ayrıca sistem geneli dokunuş tepkilerinde hiç gecikme hissedilmiyor. 800 x 1200 çözünürlüklü, 216 ppi yoğunluklu IPS ekranı da oldukça net ve parlak.
Kutudan Android 4.2 ile çıkan tablet kısa bir süre önce resmi olarak 4.4.2 güncellemesini aldı. Bu da bir süre daha güncel olarak kullanılabileceğini gösteriyor.
.
234 gram ağırlığıyla Venue 7 boyutlarına göre çok hafif. Arka yüzeyinin yumuşak mat kumaş hissiyatında olması Venue'nün sade tasarımına biraz daha zariflik katıyor. Ses tuşları sağ üst tarafa yerleştirilmiş fakat açma/kapama tuşu tepede duruyor ki tek elle kullanımda rahatsızlık verebilecek bir unsur.
Cihazın ses çıkışı oldukça iyi. En yüksek sese getirmediğiniz müddetçe hoparlörden cızırtı duymuyorsunuz.
.
Kamerası kesinlikle cihazın en kötü yanı. 3.15 Megapiksel kameranın bu devirde savunulacak hiçbir yönü yok. Sadece hiç yoktan iyidir diyebiliriz. Öndeki VGA kamerası da aynı derecede berbat.
Cihazın kullanıcı tarafından çıkarılamayan 4100 mah pili mevcut. Normal kullanımda 8 saatin biraz altında çalışıyor. Anlaşılan Dell uygun fiyat sağlayabilmek için bazı özelliklerden ödün vermiş ve bu da kendini belli ediyor.
.
Cihazın yüksek performansı dışında sevdiğim özelliklerinden biri de neredeyse saf Android ile gelmesi. Neye yaradığını hiç merak etmediğim ve kullanıcı tarafindan silinemeyen Pocket Cloud uygulaması dışında tertemiz bir Android deneyimi sizi bekliyor.
.
Açıkçası Dell Venue 7'den hiç beklemediğim kadar memnun kaldım. İnternetteki testlerde, kısa bir süre önce TeknoSeyir'de incelemesi yapılan HiSense Sero 7'nin az da olsa üstünde performans göstermiş. Güçlü işlemcisi, 2GB RAM'i ile uzun dönem daha kullanılabilir olmayı sürdüreceğe benziyor. Dell gibi bilindik bir marka olması da kullanıcı güvenini artırıyor.
Hem uygun fiyatlı hem de performanslı bir 7 inç tablet arayan herkese Dell Venue 7'ye mutlaka göz atmalarını öneriyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3113) 8GB

Her ne kadar incelenmek için oldukça geç olsa da, elime yeni geçtiği için kısa bir inceleme yapayım dedim.
.
Samsung Galaxy Tab 2, S3'ün çıktığı zamanlar piyasaya çıkmış eski bir ürün. İncelediğim modelde 8GB dahili bellek bulunuyor fakat kullanıcıya erişilebilir miktar 4.59GB. Her ne kadar Samsung, 16 ve 32 GB modeller çıkarmış olsa da, 64GB'a kadar microSD kart desteği sayesinde 8GB modeli de depolama derdi olmadan uzun vadeli kullanmak mümkün.
.
Teknik özellikler olarak Tab 2, çok heyecanlandırıcı bir şey sunmuyor. Çift çekirdek 1GHz işlemcisi ofis kullanımı için yeterli ama oyunlarda performanslı değil. PLS ekranı ise 600 x 976 çözünürlük ve 170ppi yoğunluğa sahip. Kabul edersiniz ki artık oldukça kötü. Parlaklık ve kalitesinin düşüklüğü dışında dokunmatik olarak da hiç hızlı değil. Tepkilerde ciddi bir gecikme hissediliyor.
Bunun dışında 1GB RAM'e sahip olması TAB 2'yi günümüz için yetersiz kılan bir diğer etmen.
Android 4.0 ya da 4.1 ile gelen tablet resmi olarak 4.2.2'ye kadar yükseltilebiliyor. Artık TAB 4'ün piyasaya çıktığını düşünürsek bu modele yeni bir güncelleme beklememek mantıklı olacaktır.
.
Kasası 344 gram ve bu boyda bir cihaz için benim ölçülerime göre oldukça hafif. Arka yüzeyi metalik ve pürüzlü ve kaliteli sayılabilecek bir dokunuş hissi veriyor. Fakat kasanın yanı, tuşlar ve ekranın kenarları kesinlikle Samsung'tan bekleyebileceğiniz plastik kalitesinde. Açma/Kapama ve ses tuşları sağ üst tarafa yerleştirilmiş ki sol elle tuttuğunuz zaman ulaşması rahat sayılabilir.
Fena sayılmayacak bir ses çıkışı ve çok kaliteli olmayan 3.15 MP bir kamerası da bulunuyor.
Şarj ve bağlantı kapısı içinse Samsung gereksiz bir şekilde Apple'ın eski 30 pinlik bağlantı ucunun bir benzerini kullanmış. Apple dışında bütün markalarda standart olan microUSB'nin kullanılmaması benim tuhafıma gitti açıkçası.
.
Cihazın kullanıcı tarafından çıkarılamayan 4000 mah pili mevcut ve düşük yoğunluklu kullanımda uzun süre idare ediyor. 1070 saat standby resmi olarak verilen süre fakat benim gözlemim bu kadar uzun olmadığı yönünde. Video testi yapmadım ama internetteki diğer testler 8 saat 45 dakika film oynatabildiğini belirtiyor.
.
Yazının başında 8GB bellekten sadece 4.59GB'ın kullanıcıya açık olduğunu belirtmiştim. Bunun sebebi işletim sistemi ve Samsung'un yüklediği çerçöp uygulamalar. Ayrıca kişisel olarak hiç hoşlanmadığım TouchWiz arayüzünü de bu modelin eksiler hanesine yazıyorum. Yine yukarıda belirttiğim tepkilerde gecikme de kullanım deneyimini kötü yönde etkiliyor.
.
Tab 2'nin 2 seneden biraz daha eski olduğunu ve Tab 3 - Tab 4'ün piyasada 320 TL ve üzeri fiyatlarla bulunduğunu düşünürsek, günümüz ölçülerinde çok para etmeyecek bir tablet. İş ofis benzeri düşük yoğunluklu işlerde kullanmak için, çok uygun fiyata bulursanız düşünebileceğiniz bir ürün. Eğer bir tabletten biraz daha fazla beklentiniz ve buna ayırabilecek maddi olanağınız varsa, Tab 2'yi es geçebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap