Özel Posta Kutusu Kiralama (PTT)

Posta kutusu kirama işlemini nasıl yaptığımı, ne gibi şartları olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Takipsiz gönderilerimin kaybolması üzerine posta kutusu kiralama ihtiyacı hissettim. Sadece kimlik fotokopisi vererek (postanede kendisi fotokopi çekti), adres ve telefon bilgilerinin istendiği bir form doldurdum. Ardından görevli bir dolap anahtarı uzattı ve bunu çoğaltıp getirmemi istedi. Gerekli kopyaları edinip geldiğimde işlemlerini halletmiş olan görevli postacıyla görüştürüp kutuyu gösterdi, işlem tamam.
Postacı, adres bilgisi yerine; "adımı ve soyadımı, posta kutusu xx (posta kutu numaram) Mustafakemalpaşa/BURSA" şeklinde yazmam gerektiğini belirtti. Bir paket geldiğinde mesaj, çağrı gibi bir bildirim gelip gelmeyeceğini müşteri temsilcisini arayarak teyit ettirdim ki malesef öyle bir hizmetleri yok. Kiralanan kutular, Postane içerisinde vatandaşların sıra bekledikleri alanda bir köşede bulunuyor. Kutu boyutları itibariyle malesef pek yüksek değil, tahminen 10 cm kadar bir yüksekliği bulunuyor. Derinlik ve genişlik ise a4 kağıt sığacak gibi geldi bana. Adı posta kutusu ancak gelen kargolarda durum ne olur hâlâ emin değilim, muhtemelen o posta kutusuna büyük bir paket geldiğinde bir köşede bekletirler. Bu arada doldurduğum formda ailemden birileri geldiğinde, gelen postanın kendisine verilip verilmeyeceğini seçtiğim bir bölümde mevcuttu.
İnternette, bazı alışveriş sitelerinin posta kutularına gönderim yapmadığının söylendiğini gördüm ancak sorun olacağını düşünmüyorum.
Ücret kısmına gelir isek ilk açılışta 12 liralık bir depozito ücreti alınıyor, bunun dışında yıllık kiralama bedeli olarak 9 lira isteniyor yani 21 lira vermiş bulunmaktayım. PTT'nin kendi sitesinde belirttiği üzere kiralama süresi en az 1 ay, en çok 1 yıl.
Bununla birlikte aylık kira süreleri, kiralandığı ayın ilk gününden, yıllık kira süreleri de ocak ayının birinci gününden başlar ve yıllık abone olmak istediği halde yıl içinde başvuranların kira süresi yıl sonuna kadar aylık olarak hesaplanır şeklinde bir ibare var.

http://ptt.gov.tr/ptt/#!ptt_posta_abone_kutusu_kiralama

Ekleme (28.02.2016): Şu ana kadar 3-4 ürün posta kutuma gelmiş bulunuyor, Bunlardan takipli olanı için kapılara yapıştırılan kağıdı kutuya bırakmışlardı. Nedenini sorduğumda, takipli gönderi için imza almaları gerektiğini söylemişlerdi ve bir köşede kargoların yanında bekliyordu ürünüm. Diğer gönderilerim ise kutuya sığacak boyuttaydılar ve birden fazla ürünü bir arada buldum. Yukarıda bazı sitelerin posta kutusuna gönderim yapmadığı ile ilgili söylentiler duyduğumu belirtmiştim ancak bütün siparişlerim farklı yurtdışı sitelerinden yapılmıştı ve hiç bir sorun teşkil etmedi. Postaneye girip elinizi kolunuzu sallayarak kutunuzu kontrol edip, kargonuzu alabiliyorsunuz kimseyle muhatap olmadan. Bir not daha düşeyim, 9 lira vermiş olduğum depozito miktarı konusunda farklı miktarlar ödeyenler varmış. 6 ve 3 lira isteyen şubeler olduğunu söylüyorlar, emin değilim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 32
 • Aras Kara @araskara656565

  Hocam mrb benim bir sorum olacak öncelikle ben vanda oturuyorum yurtdışında bir sipariş verdim benim vanda bir posta kutusu kiralamam lazım benim sorum şu yurtdışından gelen kargo vana gelmiyor direk istanbula gidiyor benim kargom posta kutuma direk ulaşır mi bunu cevaplarsanız çok sevinirim litfen benim için çok önemli bir konu

 • Aras Kara @araskara656565

  Çok teşekkür ederim hocam vaktinizi aldım kusura bakmayın

 • Cetin C @sulleymaksoy

  Merhabalar, verdiğiniz link çalışmıyor. Konuyla ilgili bilgi yok ptt sayfasında, bulamadım maalesef. Birde şöyle bir sorum var, posta kutsunu doğru yazsak ama isim soyisim değişik versek sıkıntı olur mu?

  • KirbiT @kirbit

   Bu konuda bir bilgim yok maalesef. Postacının insafına kalmış. Ürün yanlış gelmiş diyerek geri de gönderebilir. Postaneye gidip, hem güncel ücret hem de başka isimle gelme durumunu sorun bence. Birkaç ay önce kasa ücretini yatırdım. Yıllık 20 lira gibi bir fiyata çıkmış.

 • Metehan Çamlıbel @metehan-camlibel

  Selam dostum birkaç sorum olcaktıda cevaplarsan cok sevinirim
  1.Başka bir kargo şirketiyle mesela (aras) ile gelsede kutuya girebiliyormu
  2.biliyorsun artık kargolara vergi veriyoruz bir miktar o işlem nasıl oluyor vergili ürünleri koymuyolarmı kutuya
  3.örnek bir adres yazabilirmisin detaylı bişey alırken kullandığın

  • KirbiT @kirbit

   Selam hocam.1. sorunuzun cevabını ben de bilmiyorum, hep aklımda olsa da denemedim maalesef. 2. Sorunuzun cevabı yazıda var aslında. Bu tarz ödeme veya imza gerektiren durumlarda, "kapıya geldik bulamadık" mantığında bir kart bırakıyorlar kutuya. Onu görevliye vererek ürünü alabilirsiniz. 3. Sorunuzun cevabıda yazıda mevcut, "Ali Veli, Posta Kutusu 30, Mustafakemalpaşa/Bursa" şeklinde yazabilirsiniz.

Fiber ve ADSL internet tarifeleri karşılaştırması

Türkiye'de internet konusunda pazar payı en büyük üç servis sağlayıcının sundukları tarifelere göz atıp, bize sunulan hizmetlerin fiyatlarına oranla ne durumda olduğunu değerlendiriyoruz.

Elbette adil kullanım kotası ve genel olarak kotalar hakkında da söyleyeceklerimiz var.

Turk Telekom, Uydunet ve Superonline tarifeleri başlıca konuğumuz.
Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 213
 • Necmettin Begiter @necmettin

  Programda konuşulmayan bir detay var: Cihaz garantisi. Sağlayıcı modeme 1 yıl garanti veriyor, eğer 3 yıl aynı sağlayıcıyı kullanırsanız o cihaz bozulduğunda (eğer taahhütünüz varsa), bozuk modemle internet kullanmaya çalışıyorsunuz veya yeni cihaz almak zorunda kalıyorsunuz.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  video'nun yarısına geldim ama durumun vehametinden içim şişti. uzun uzadıya konuşmaya, herkesin kullandığı kampanyaları saymasına gerek yok. bütün kullanıcılar isyan edip btk "xx mbps'e kadar" saçmalığına müdahale etmediği sürece hepimiz silkeleniyoruz. 8-10 mbps hizmet alınan tarifenin adının 16 mbps veya 35 mbps olması tamamen satıcının inisiyatifine kalmış bir durum. akn'yi amerika'dan almışız ama tarife isimlendirmesi ve kuralları işimize gelmemiş anlaşılan.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  Dsmart ise böyle bir kampanya yapmış, acaba bir paket #TürkTelekom diğer paket #Superonline üzerinden mi sağlandığı için fark var? @gamsizm

 • Erdal Girgin @regolt

  vodafone adsl de 240 akk lı paketi 16 mbps hızında 70 tl ya alabiliyoruz bunu atlamışsınız fiber altyapası olmadığı yerlerde akk yı yükseltebiliyorlarmış.