Hibrit Otomobillerde Ekonomik Kullanım Tavsiyeleri

#Otoseyir

Herkese Selamlar

Gün geçtikçe trafikte gördüğümüz hibrit otomobil sayısı artıyor. Ülkemizin dinamiklerine baktığımızda bu artışın sebebinin genellikle ekonomik kaygılar olduğunu tahmin edebiliyoruz. Peki bu hibrit araçlar söylendiği kadar ekonomik mi?

Bunun cevabı hem evet hem hayır. Eğer standart tarzda benzinli ya da dizel bir araçtan geçtiyseniz ve kullanım tarzınızı hibrit otomobillere uydurmaya niyetiniz yoksa mucize denebilecek tüketim değerlerini görmeniz pek mümkün değil. Öte yandan belli bir hakimiyete sahip olup hibrit otomobili avantajlı olacak şekilde kullanırsanız, insanların " Yok artık! " diyeceği tüketim değerlerini yakalama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Biz de kişisel tecrübelerimizden yola çıkarak sizlerle 5 basit tavsiyemizi paylaşmak istedik. Bunu yaparken de tavsiyelerimizi uygulayalarak yakaladığımız ortalama tüketim değerini çektiğimiz video ile yayınladık. İlginizi çekerse video bağlantısını yazının en altında bulabilirsiniz. O halde tavsiyelerimize geçelim.

1. Hibrit Otomobil Çeşitleri ve Çalışma Prensipleri Hakkında Fikir Sahibi Olmak

Hibrit otomobil aldığınızda ya da almaya karar verdiğinizde size verebileceğim ilk tavsiye biraz teorik araştırma yapmak olacaktır. Kullanım alışkanlıklarınıza en uygun hibrit otomobil türünü bulup o türün çalışma prensibi hakkında biraz araştırma yapmak o araçtan alacağınız performansı ve yakıt ekonomisini direkt olarak etkileyecektir.

2. Sahip Olduğunuz Otomobili Tanımak

Bu madde hibrit, elektrikli ve konvansiyonel tüm araçlar için ortak bir tavsiye olabilir ama hibrit için sahip olduğunuz aracı tanımak standart bir araca göre daha önemlidir. Hibrit otomobillerde normal otomobillerde bulunmayan sürüş modları ve vites konumları olabilir. Bu seçeneklerin neler olduğunu belirlemek ve aktif kullanmak ekonomik sürüş için olmazsa olmaz konulardan biridir. Ayrıca otomobil, benzinli motorun enerji üretimine ne kadar dahil olacağını sürücünün kullanım tarzına göre ayarlar ve ideal koşullarda benzinli motoru tamamen kapatır. Uygun koşulları ayarlayabilmek sahip olduğunuz aracı iyi tanımakla mümkün olmaktadır.

3. Pedal Hakimiyeti

Hibrit otomobilde benzinli motorun ne zaman kapanacağını ya da ne kadar çalışacağını ayarlamak gaz pedalına basma ölçümüzle mümkündür. Gaz pedalı hakimiyetinizi kuvvetlendirmek araca "motoru aç " - "motoru kapat, elektrikle ilerle" komutlarını net bir şekilde iletmenizi sağlayacaktır. Ek olarak fren pedalı hakimiyeti de frenle kaybedilen enerjinin ne kadarının pillere aktarılacağı konusunda direkt olarak söz sahibidir.

4. Fırsat Buldukça Pilleri Doldurmak

Kullandığımız araç piyasada en çok bulunan hibrit otomobil tipi olan, şarja takılmayan hibrit bir araçtı. Bu nedenle pilleri dolduracak enerjiyi hareket enerjimizden sağlamak durumundayız. Araç gerek duyduğunda benzinli motoru jeneratör olarak çalıştırarak pillere enerji sağlayabiliyor ama amacımız ekonomik bir sürüş gerçekleştirmekse o noktaya gelmeden hareket enerjimizi pillere aktarmak durumundayız. Bunu da bir önceki maddede söylediğim gibi fren pedalı hakimiyetiyle ve bazı hibrit otomobillerin vitesinde bulunan "B" konumu ile gerçekleştirebiliriz. Uzun rampa inişlerinde vitesi B konumuna alarak fren balatalarımızın ömrünü uzatabilir ve pillerimizi doldurmaya yetecek enerjiyi sağlayabiliriz.

5. Elektrik Enerjisini Aktif Kullanmak

Hibrit otomobilin avantajlarından tam olarak faydalanabilmek için fırsat buldukça hareketimizi benzin yerine elektrik kullanarak gerçekleştirmeliyiz. Bu tercihi de gaz pedalına basma oranımızla ve hibrit otomobillerin genelinde bulunan "Elektrikli Araç (EV)" moduyla yapabiliriz. Sıkışık trafikte, ara sokaklarda ve yavaş ilerlememiz gereken durumlarda, kısaca benzinli motorun yumuşak karnı diyebileceğimiz her koşulda elektrikli motorunun desteğini alarak ortalama yakıt tüketimimizde gözle görülür bir düşüş yakalayabiliriz.

Video

BeğenFavori PaylaşYorum yap