Ryzen Sistemde Samsung C-Die ram OC

Ryzen Ram OC yapmak isteyenler için benim aldığım sonuçlar ve izlediğim yol.
Thaiphoon Burner ile ram modüllerinin cinsini öğreniyoruz. (Benimkisi Samsung C-die)
http://www.softnology.biz/files.html
Sonra burada dram calculator kullanarak ram bilgilerimiz falan giriyoruz. (Samsung C-die için zamanlama önermediği için ben bunun üzerinden yapmadım)

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

Samsung C-die için referans aldığım değerler ise aşağıdaki videodan alınma yalnız burada kullanılan değerlerin hepsini aynı anda uyguladığımda bilgisayar post etmedi ve değerleri tek tek girerek hangisinin soruna neden olduğunu buldum benim durumumda bu değer Trfc değeri idi ilk olarak sorunun olduğu değeri auto ya alıp deneyin büyük ihtimalle bir iki boot döngüsü yaptıktan sonra başlayacaktır. Auto olarak atadığı değeri başlangıç noktası alarak sonrasında bu değeri iyileştirebilirsiniz.

 

Ek olarak ram oc yapınca bilgisayarın boot etmemesi normal bir durum bu durumda bios sıfırlanıp en son değiştirdiğiniz değeri daha güvenli bir yere çekerek deneme yapmanız gerekecektir. Benim tavsiyem bios pilini çıkartıp OC sürecine başlamanız böylelikle bilgisayar post etmeyince bios sıfırlamak için elektrik kablosunu çekip biraz beklemeniz yetecektir. Tabi işiniz bitince ayarları bir profile kaydetmeyi unutmayın yoksa ayarlar elektriği kesince uçacaktır.

Son olarak geekbench 3 ile ram ayarlarını iyileştirerek xmp skorunun üzerine 1000 puan daha fazla puan aldım.

Kullandığım Ram zamanlama değerleri

Stock işlemci ve 3200mhz ram

Stock işlemci ve 3600mhz ram + zamanlama ayarlamaları

4.1Ghz işemci ve 3600mhz ram + zamanlama ayarlamaları

BeğenFavori PaylaşYorum yap