Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 2022/41

TeknoSeyir editörleri, oyun gündemiyle karşınızda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ozan Yanık @ozanynk

  Kaliteli insanlarsınız , kaliteli içerikler üretiyorsunuz. Hayat karşınıza hep güzellikler çıkartsın.

 • reducto @protego

  İyi ki oyuncuların çoğunluğu Tansel gibi düşünmüyor yoksa rezalet çıkışlar yapan Skyrim, GTA V ve Witcher 3 gibi sektörün en önemli oyunları, No Man's Sky gibi yapımları kimse oynamazdı. Çıkışında haftalarca insanları sunucu problemleriyle ve launcher hatalarıyla uğraştıran GTA V'e "benim için kıymeti yok" demek yerine hala oynuyor olması enteresan ama 😊

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Oyunun bug'lı çıkması başka bir şey, kötü bir oyun olarak çıkması başka bir şey.

   Battlefield 2042'nin çıkışıyla Skyrim'i, Witcher 3'ü GTAV'i falan kıyaslamak anlamsız. BF 2042, hem eksik ve hatalı, hem de tasarım olarak kötü bir oyun. Oynanacak durumda değildi açıkçası. Şu anda ne durumda olduğunun bir önemi yok- ki şu anda olduğu durumun da Skyrim'le falan uzaktan yakından bir alakası yok.

   No Man's Sky'a hiç girmiyorum. Övenlerin hiçbiri zaten oynamıyor. Çevremde oyunu çıkışta almış kimse tekrar dönüp bakmadı bile. Geçti gitti. Onca yalandan sonra bugün neye dönüştüğünün bir önemi yok. Oyuncuların tüketiciler arasındaki en ahmak kesim olduğunun kanıtlarından biri gibi.

   Witcher 3, Skyrim, GTAV... Bu oyunların hepsini çıktığı gün oynadım. Skyrim'in PS3 çıkışı dışında "rezalet" diyemeyiz hiçbirine. Hepsi hatalarına ve sorunlarına rağmen baştan sona keyifle oynanıp bitirilebiliyordu. Söz verilen oyunlardı en azından. Aradaki fark bu. Tamamen elmalarla armutları kıyaslamak gibi olmuş. Ama senin bu sırf eleştirebilmek için olan kıyaslamalarına alıştık zaten. 😀

  • reducto @protego

   @ugury Ancak oyun dünyası sizin çevrenizden ibaret değil, neyseki. No Man's Sky'ın son 3 yıllık çizelgesinde hafif hafif sürekli oyuncu sayısını artırdığı gözlemlenebiliyor. "Bugün neye dönüştüğünün önemi yok" kime göre, neye göre, hangi otoriteye göre? Kimse oyunların rezalet çıkışlarını önemsiz göstermiyor ancak bu geldikleri noktanın tamamen önemsiz olduğu anlamına da gelmiyor. Sizin çevreniz zaten souls-like ve indie oynayanlarla doludur muhtemelen, sizin çevreyi baz alırsak hata olur. Kaldı ben defalarca No Man's Sky konusunda yayınlarda senin "oyun çok kötü çıksa da öyle bi hale getirdiler ve güncellemelerle desteklediler ki oynayan herkes çok memnun görünüyor ve oyuncu sayısını artırıyor" tarzı yorumlarını en az 5 farklı zamanda duyduğuma eminim. Çünkü No Man's Sky çok kez gerek gündemde gerekse gündem sonrası soru cevap kısmında konuşuldu. Şimdi nasıl iş "geldiği nokta önemsiz"e döndü bilmiyorum, Tansel'e eleştiri yaptığım için mi?

   Ben Witcher 3'te oyunun ilerlemesini engelleyecek derecedeki bug'ları, güncelleme gelsin de devam edebileyim diye beklediğimi de hatırlıyorum, GTA V'e 1 hafta launcher hatlarından dolayı giremediğimi, girebildiğim zamandan sonra da haftalarca yaşadığım oyun anında server bağlantısının kopması rezaletini, server koptuktan sonra dakikalarca menüye dönmek için bekletmesini sonra yine dakikalarca bağlanmaya çalışmasını unutmadım. yerli yabancı oyun haberi siteleri haftalarca GTA V hata kodları ve olası çözümleri diye içerik çıkararak ekmek yediler. Oyunun söz verilen içeriğe sahip olması oyuncuya haftalarca eziyet yaşattıkları gerçeğini değiştirmiyor. Ha belki siz oyunun çıkışında kötü bir yapıya sahip olup sonradan düzeltilmesiyle, bug ve hatalardan dolayı oynamamasını aynı kefeye koymuyor olabilirsiniz, ben koyuyorum, zira iki türlü de oyuncuya zaman kaybettiriliyor. Bu da benim fikrim. Zira siz belki bug'sız oyun kavramını oyuncuya verilen bir söz olarak görmüyor olabilirsiniz ama ben öyle görüyorum. W3'teki oyunun ilerlemesini engelleyen bug'lar da, GTA V'te haftalarca süren bağlantı sorunları da, Skyrim'in Cyberpunk'ı bile geçen oyunu oynatmayacak derecedeki bug'ları ve konsolda hiç çalışmayacak durumda olması da oyunculara verilen sözlerin tutulmaması ve düpedüz hakarettir. Oyunu getirdikleri noktayla kendilerini affettilrebilip ettirememeleri veya yarı affetirebilmeleri kişiye kalmıştır. Witcher 3 hayatımda oynadığım en iyi oyunlardan biri olsa da çektirdikleri eziyeti unutmuş da değilim aklımın bir köşesinde. GTA V daha da çok aklıma kazındı zırt pırt bağlantı koğtu diyerek atmasıyla. Skyrim'e getirmedikleri özel sürüm ve satmadıkları akıllı ev ürünleri hariç bir platform kalmadığı halde bugün hala oyunun çıkışından beri var olan bug'ları mevcut ve bunları nexusmods'taki modlarla çözüyoruz. Alın size hakaret. Oyun yapı olarak kötü çıktıysa, oynamam bitti gitti. Oyun içi saçmasapan ciddi hatalar varsa oynarken zaman kaybeder, saç baş yolarım. BENCE ikincisi en az ilki kadar kötü. Skyrim konusuna daha fazla girersem BF2042'yi geçelim Cyberpunk bile yanında hafif kalır. 🙂 Elma veya Armut hiç değil bu yüzden.

   Eleştirmek için bir şey eleştirdiğim yok. Öyle görmeniz üzücü. Eleştirmek için eleştiri yapıyor olsam her hafta eleştirecek bişey bulurum yayında çok fırsat oluyor 😀

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Bu anlattıklarınla konunun yine uzaktan yakından en ufak bir alakası yok. Tasarım olarak kötü bir oyun ile hatalarla çıkmış oyunları birbiriyle karıştırıyorsun. Elma ile armut. Duke Nukem Forever ile Fallout: New Vegas'ı kıyaslamak gibi absürt bir şey.

   Otorite şu: Witcher 3, Skyrim ve GTAV, nesiller boyu hatırlanacak kadar iyi oyunlar. Bundan uzun yıllar sonra da yüzbinlerce oyuncunun oynadığı en iyi oyunlar listesindeki yerlerini koruyacaklar. Bad Company 2 de aynı şekilde mesela. Bugün hala hatırlanıyor olmasının bir nedeni var. Battlefield 2042 ise; kendi serisinin bile açık ara en kötü oyunu ve neyse ki kısa süre içerisinde unutuldu. Her şeye zaman karar veriyor. Belki bu, demek istediğimizi anlamana yardımcı olur.

   No Man's Sky konusunda dediğim gibi; oyunun şu an ne kadar iyi olduğunun veya yakaladığı oyuncu sayısının, yaptığı geri dönüşün bir önemi yok. Call of Duty de yüzbinlerce insan tarafından oynanıyor. Dediğim gibi oyuncular, tüketici grupları içinde en ahmak olan kesim. Bugün kimse, No Man's Sky çıkmadan söylenen yalanları, gösterilen sahte oynanış videolarını hatırlamıyor ve bundan ders çıkarmıyorsa bu benim sorunum değil. Oyunun bugün geldiği nokta, No Man's Sky'ı Skyrim ile benzer bir duruma getirmiyor. Aynı ligde bile değiller. Skyrim'i bu saydığın oyunlar arasından 100 sene sonra bile hatırlanacak tek oyun olabilir.

   Senin hangi oyunları aynı kefeye koyduğunun da senin dışında kimse için bir önemi yok. Zira çok somut bir şekilde temelinden farklı iki şeyi birbirine karıştırıyorsun. Bunu sana asla anlatamayacağımın farkına vardım sanırım. O yüzden uzatmanın da bir manası yok. Yukarıda zaten otoritenin ne olduğunu söyledim. Zaman.

  • reducto @protego

   @ugury Karıştırmıyorum, yukarıda gayet net açıkladım, çıktığında oyuncuya oynatmayacak derecedeki hatalarla saç baş yoldurup sonradan toparlamak ile yapı olarak kötü çıkarak sonra toparlamak arasında BENCE pek fark yok. Sizce olablir, bence yok. İkisi de oyuncuya hakaret. Cyberpunk da hakaretti, Skyrim de, GTA V de, BF de, No Man's Sky da. GTA V'in, Skyrim'in, W3'ün nesiller boyu hatırlanacak kadar iyi oyunlar olmaları yaşattıkları rezaleti önemsiz kılmıyor. Kaldı ki W3'ün ilk çıktığındaki hatalarına ek olarak yapısı gayet kötüydü. Combat sistemi de envanter sistemi de at sistemi de çok kötüydü, onları da sonradan değiştirdiler zaten. Daha sonra yapılan elden geçirmelerle oyuncuların gönlünü alıp alamamaları kişilere kalmış bir şey. Bu benim fikrim, katılmayabilirsiniz, ben de sizlerin fikirlerine katılmıyorum ama her konuda en doğru fikir sizinkiymiş gibi davranmanın gereği var mı emin değilim. BF hadi oyuncu sayısı altlarda sabitlendi, No Man's Sky'ın unutulduğu yok, sürekli bir şekilde haber oluyor ve oyuncu sayısını ufak ufak artırarak gidiyor. Zaman karar veriyorsa demek ki önemsiz değilmiş sizin mantıkla. Bir önceki yorumda dediğim üzere, yayında defalarca No Man's Sky'ın yaptığı comeback'le ilgili senin oldukça olumlu yorumlarını defalarca duydum, arayıp bulamam malum onca videonun içinde, kanıtım yok ama eminim hatırlıyorsundur, iş Tansel'e eleştiriye gelince önemsize evrildi. Her neyse önemi yok, demek istediklerimizi anladık bence

   Edit üzerine edit: Ben de onu diyorum zaten, benim yaptığım yorumlar kendi düşüncelerim olduğu gibi sizin yorumlarınız da kendi düşünceleriniz, burada fikirleri çarpıştırıyoruz, yoksa benim fikirlerimin de kimse için bir önemi olmadığı gibi yukarıda söylediğim üzere sizinkilerin de yok, ben kendi fikirlerimi en doğru gibi yansıtmıyorum, sizin de yapmamanız gerektiği gibi ancak sizde(sen ve Tansel) sürekli bir en doğru fikir bizimki düşüncesi ile karşı tarafa onun doğruluğunu kabul ettirme dürtüsü var. Nedense farklı bir fikire tahammülünüz yok, direkt yanlış, sizinkiler doğru. Farklı en ufak bir şey duymak istemiyorsunuz. Sizin için iyi olan iyi, kötü olan kötü, sizin sevmediğiniz bir oyunu başkaları da sevmemeli çünkü siz sevmiyorsanız kötüdür. Bugüne kadar sevmediğiniz herhangi bir oyun hakkında "biz sevmiyoruz ama oyun kötü değil" tarzı bir yorumda bulunduğunuzu duymuşluğum yok. Sevmediğiniz her şeyle dalga geçme ve kötüleme huyunuz var. Bak bu gerçek bir eleştiri. Yapıcı da olması dileğiyle. Anlatılamayacak bir şey yok, anladım, anladığımı yazdım, farklı pencereden baktığımı da yazdım. Yani anlatamayacağını değil, kendi doğrularını kabul ettiremeyeceğini fark etmiş olabilirsin. "Skyrim çok güzel bir oyun, 100 sene sonra bile hatırlanır, o yüzden ayrı bir ligde, o yüzden yaptıkları şeyleri affedelim, diğerleri öyle değil onları affetmeyelim" değişik mantık. Ama şu konuda katılıyorum; insalara söylenen yalanlardan oyuncular ders çıkarmıyorlar, bazıları da o yalanların farkında vararak durumu değerlendirir ve onlara rağmen effeder. Yoksa diğerine ahmaklık dersek Skyrim'in konsollardaki insanlarla alay edercesine çıkartılan sürümünden sonra Skyrim övmek de ondan farklı bir şey değil.