Paylaş Paylaş

Microsoft 'touch mouse' fare incelemesi

Farelerin tıklanabilir olması doğası gereğidir. Ama Microsoft touch mouse, tıklanarak değil dokunarak çalışan bir fare. Herkese göre olmasa da, şıklığıyla da ilgi çeken ürünü inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • command

  ilginç bir ürün ve zengin faresi 😛

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Mouse güzelmiş fakat pek alınacak bir tarafı yok gibi duruyor anca çok merak edip alanlar olabilir diye düşünüyorum konsept ürün gibi olmuş bu daha çok sanki fiyatı da çok ucuzmuş 😀

 • Bora Öztaş

  İmkanız olursa RAT 9 u inceleyin. Bilmeen birçok kişinin ilginisini çekecektir.

 • SpokY @spoky

  Teknoseyir tebrikler. Büyük ihtimalle Türkiye'de bu farenin ilk siz video incelemesini yayınladınız. Ürünü 1 ay boyunca araştırmıştım. Hep yabancı incelemelerle karşılaşmıştım ve hiçbirinde de farede middle click var mı yok mu söylemiyorlardı. Bir önceki faremde microsoft wireless mobile mouse 6000 idi. En sonunda bu fareyi denememe rağmen gittim logitech anywhere mx aldım. Çokta memnunum. Kesinlikle üst ürün gamında logitech microsoft'tan daha önde ürün kalitesi olarak. Fare konusunda süslü ve çıtkırıldım ürünler üretiyor microsoft...

 • Helmoneous

  Bilmeyen için, bu üç parmaklı yada başparmakla yapılan hareketler dışarıdan bakıldığında bi çeşit okşama gibi gözüküyor, bana öyle geldi yada. Ondan ofis kullanımında diğer farenin yaratacağını düşündüğünüz izlenimin bu fare ile tam tersinin oluşacağını düşünüyorum 🙂

  Bu fare ne zaman kullanışlı olurdu? Bence bir yüzeye temas etmediğini anladığında o yüzey gerçek bir touchpad özelliği kazansaydı acayip işlevsel olurdu. Hani yatakta film izlerken döşek yada diz üzerinde fare gezdirmeceler olmazdı mesela. Hadi bu olmasın, madem microsoft ürünü, powerpoint'e entegre, windows media player'a entegre bisürü özellikler eklenebilirdi. Windows 7 faresi dediğinizde heveslenmiştim fos çıktı..

  Ekran üzerinde olmadığı sürece dokunmatik düğmeler hiç pratik gelmiyor bana. Sonuçta bakarak kullanmıyoruz biz bu cihazları dolayısıyla parmaklar referans noktaları arıyor.

  Ben şahsen logitech'in cordless wave desktop fare klavye kombinasyonunu kullanıyorum. Klavyesinden pek memnun değilim, 2 yıllık kullanıma rağmen hala gevşemedi ve çok fazla ses çıkartıyor.

  Ancak faresine çok alıştım. SetPoint adlı bir program yüklenerek tuşlara ayrı görevler atanabiliyor. Solda ve sağda 1er tuşu, ayrıca tekerleğin sağa sola yatmasıyla, toplam ekstra 4 tuşu var. Rahatlığına alışınca diğer mouse'lar çok işlevsiz kaçıyor.

  Yahu şu toplu farelerden hiç kullanan var mı? Şu büyükçe kırmızı bir topun hareket algılamada kullanıldığı, el sabit tutularak kullanılanlardan.

  • Yasin Ustaoğlu @yasinusta

   Ben de 2,5 yıldır Cordless Desktop Wave Pro kullanıyorum. Klavyelerimiz aynı. Hem kendime hem kardeşime almıştım. Benim klavyemin tuş basış hissi de sesi de kardeşimin klavyesine göre daha yumuşak şu an. Kullanım alışkanlıklarından da kaynaklanıyor olabilir ürünün kendisinden de. Artı nasıl bir bahar temizliği yaptığınız da sonucu etkileyebilir 🙂

   Bir de not, klavyenin içinden çıkan Duracell alkalin piller için Setpoint yazılımı hala "iyi" durumda diyor. Sanırım piller bitmeden klavyenin ömrü bitecek.

  • ekenciz @ekenciz

   Evet kullanan var. Trackball kullanıyorum ve mousedan daha ergonomik olduğunu düşünüyorumm. Ancak çok az çeşidi var ve bende en iyisi Microsoftun Trackball Explorer adlı modeli idi. Bulsam bir tane de yedek alacağım.

  • Helmoneous

   @Yasin
   Hocam yalnız benim kullandığım Pro değil, aradaki fark bundan kaynaklanıyor olabilir. Mesela bunun normal büyüklükte bi usb bellek kadar alıcısı var üzerinde mini yazıyor 🙂 Hani mini olmasa kimbilir ne kadar büyük olacaktı. 1 kere bütün tuşları tek tek söküp temizlemiştim elektronik kısmı çıkartıp, sıcak suyun altında, yok hala takır tukur..

   Ayrıca 20 tane pil de gitmiştir hani duracell yine. (2 klavye 2 mouse, totalde 5 kere değiştirmişim 2 yılda).

   @Ali
   Heh trackball deniyormuş, ben de öyle daha ergonomik olduklarını düşünüyordum. Logitech'in m570 modeli hoş gözüktü bana da. Alışabilir miyim merak ediyorum gerçi.

 • DDGuclu

  Her ne kadar klasik fareleri tercih etsem de asker dönüşü Apple'ın Magic mouse'una geçmeyi düşünüyorum, keza Microsoft'un ürününün yanında uzay çağında kalıyor. İsterseniz Mac OS X Lion'da gelen kendi yazılımı ile isterseniz de Better Touch tool ile onlarca gesture'u yaratabiliyorsunuz. Bildiğim kadarı ile Windows için de bazı uygulamalar var bu mouse'un gesture'larını ayarlamak için.

  Bir de taşınabilir derecesinde ince olduğunu düşünüyorum, yani laptop ile aynı kılıfta çok sırıtmıyor.

  Linki http://store.apple.com/us/product/MB829LL/A?fnode=MTY1NDA1Mg

  Ama dediğiniz gibi böyle bir ürün kullandıktan sonra başka bir mouse kullanmak baya zor oluyor. Ben mesela, MacBook Pro touchpad'inden sonra diğer laptop'larda kafayı yiyorum.

  Bu arada en iyi yanı da Bluetooth'tan çalışıyor, böylelikle USB portu bize kalıyor. Özellikle bu MacBook Pro'larda 2 Usb girişi olduğu düşünülürse hayat kurtarıyor. Ben çok zorlanıyorum şu anda birinde mouse varken.

 • jackjoker

  merhaba

  teknoseyir videolarını izleyemiyorum.

  200 stream not found, netstream, playstreamnotfound clip:
  gibi bir hata verip duruyor
  nedendir?

  • kalamarr

   nedense bendede aynısı var. ubuntu 11.04 firefox 7'de flash 11 ile bu sorunu yaşıyorum. cookieler falan herşeyi sildim ama nafile

 • lawnmower @lawnmower

  Microsoft önceden ne güzel fareler yapardı, şimdi böyle acaip şeylerle uğraşıyor. Logitech aldı başını gitti, Microsoft hala dokunmayla filan uğraşıyor.

 • Ziyaretçi

  Hareketler falan Apple'dan alınmış direk 🙂

  Magic Mouse'u tercih ederim...

 • Umut Arslan @lowe_celestial

  bir mause'a 50tl üzerinde para vermeyi göze aldığım gün değerlendirebilirim 🙂

 • Ziyaretçi

  aynı anda 2-3 parmakla tıklama hareketi yapınca middle click yerine geçse olmazmıydı sanki

 • Sertac Aygun

  06:38'de Murat Gamsız'a bayıldım vallahi.

  "Artııı, bunda ortada klik var." 🙂

 • eozen81 @eozen81

  Video için çok teşekkürler dostlar. Değerli vaktiniz için.

 • GHOST

  İNTEL İN YENİ İŞLEMCİLERİNİN İNCELEMESİNİ BEKLİYORUZ...

 • İvent

  Levent abi hani sen orta tuş ile ilgilenmiyordun şimdi arıyorsun orta tuşu

 • Ziyaretçi

  Neden o kablo var ? Gayet basit desktop masa altında olur genelde aşağılara kadar eğilme diye vermiştir. Neden çift taraflı bant var ? O da uzatma kablosuna takarken tek elle takabil diye. Gereksiz değil bence, mantıklı düşünen birileri paketlemiş

 • deneme123 @deneme123

  Incelemeye bir sey diyemiycem guzel olmus.Ama benim kendi fikirimi sorarsaniz ben bu fareye bes para vermem. 🙂