Whatsapp+

Merhaba. Whatsapp için çıkartılmış bir mod olan Whatsapp+ dan söz edeceğim biraz. Kendim kurdum biraz kullandım hoşuma gitti, hoşuna gidip kullanabilecekler olabilir, fikir verir incelemem umarım.

Öncelikle modun resmi olmadığını ve sadece Android OS ve iOS(jailbroken) platformunda olduğunu belirtmem gerekli. iOS tarafında kullandığım cihaz olmadığından iOS tarafında sadece gördüğümü yazıyorum.

Öncelikle Whatsapp+ nedir, ne amaçla çıkmış sorularına bir yanıt bulalım. Whatsapp+, açıkcası Whatsapp'ın kendisi tarafından kısıtlanmış özellikleri geri kazanma amacıyla çıkmış bir proje. Hatta kısıtlamaların ötesine gidip daha fazla özellikte sunmuşlar.

Whatsapp+, aslında orjinal Whatsapp istemcisinin üzerine yapılmış bir yama. Kurulumunu ayrı olarak yapsanızda kullanımda aynı uygulamayı kullandığınızı farkediyorsunuz zaten. Sadece eklenen Plus menüsü ile ayrılıyor Whatsapp+ orjinal istemcisinden. Peki ne özellikler katıyor derseniz en büyük artılarından biri sanırım tema desteği. Whatsapp+, size istediğiniz gibi tema anlamında düzenleme şansı veriyor. Elle kendiniz düzenleyebilirken hazır temalarda mevcut. Resmi toplulukları şurada "https://plus.google.com/communities/115581747781287569882/stream/edb208d9-9860-4e1c-b267-3ecc0c0d7bf8" buradan istediğiniz temayı indirip uygulama içerisinden aktifleştirebilirsiniz. En ince noktalarına kadar düzenleme şansı verilmiş tema anlamında.

Başka ne artısı var der iseniz Whatsapp'ın fotoğraf, ses vs. gönderdiğinizde bir miktar sıkıştırılarak gönderilmesi durumu var. Ancak bu sıkıştırma işlemi sırasında kalite kaybedilmekte. Whatsapp+ da sıkıştırma oranını siz seçebiliyorsunuz. İsterseniz tam kalitede isterseniz oldukça sıkıştırarak gönderme şansınız var. Ayrıca dosya aktarırken ki limitte yok. (yada çok arttırılmış biçimde deneme şansım olmadı ama ayar var) Bir diğer güzelliği de gizlilik konusunda. Whatsapp+ da istediğiniz an çevrimdışı görünebilir, mavi tık yada çift tık almayabilirsiniz.

Nasıl kurarım derseniz, öncelikle whatsapp'dan konuşmalarınızın yedeğini alın. Ardından whatsapp'ı silerek internetten indireceğiniz whatsapp+ apk sını kurun. Daha sonrası klasik whatsapp işlemleri. Menüler falan zaten Türkçe, anlamakta sıkıntı çekmezsiniz. Eğer problem yaşarsanız yorumlarda yazabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım.
Not: Mağazadan indirme şansınız yok ne yazık ki. Güncelleme olayıda programın kendi içerisinden yapılıyor. Sanıyorum resmi istemciye güncelleme gelmesinin ardından + da güncelleniyor. Eski sürümde de bir süre whatsapp'ın çalıştığını düşünürsek ortada kalma durumları yok.

Kullanım deneyimlerimden bahsedersek, temalandırma işlemleri gayet iyi. Çok harika temalar görebiliyorsunuz ve ücretsiz hepsi. Sadece bir xml uzantılı text indirerek temaya geçiş yapabiliyorsunuz. Mavi tık kapatma olayı kusursuz çalışıyor. Ancak çevrimdışı göründüğünüzde karşı tarafın last seen'ini göremiyorsunuz. Çift tıkta da benzer bir problem var. Sanırım sunucu ile bağlantıyla alakalı birşey yapabilecek birşey yok. Mod olmasına rağmen herhangi bir sorun yok. Güncellemeler kendi içerisinde zaten. iOS tarafı sanıyorum Android tarafına göre daha kısıtlı olacaktır. Oldukça başarılı bulduğum bir uygulama. Merak eden kullanıcıların bir kaç gün deneme turu atmasını tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler