VMware Player-Sanal Makine Programı

Öncelikle benim gibi VirtualBox’ı çeşitli sebeplerle kullanamayan birisi için ücretsiz kategorisinde VirtualBox’a alternatif niteliğinde olan bu programın çok kolay ve kullanışlı olduğunu söylemek istiyorum. Resimde görüldüğü gibi basit arayüzü ve anlaşılır kurulum basamaklarıyla işlerinizi gayet kolaylaştıran bi yazılım. Herhangi bir kurulum yapmaya başladığınızda önerilen ayarlarla karşınıza gelen kurulum aşamaları ‘’Next, Next’’ mantığıyla bile işleminizi tamamlamanıza olanak sağlıyor. Kendimden örnek vermek gerekirse Ubuntu kurarken karşıma gelen önerilen ayarlar, benim gibi basit kullanıcıların oldukça işine yarayabilen bi özellik. Sadece değiştirdiğim ayar RAM miktarı oldu, 512 MB önerdiği halde ben 2048 MB yaptım, değiştirdiğim özellik sadece bu oldu ve herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım..

Programın pek bir eksisi yok, ancak kıl olduğum noktaları var onları belirteyim. Öncellikle programın bir araç çubuğu var, bunu gizlemek mümkün ancak gizlendiği zaman bile küçük mavi bir çizgi orada duruyor. Koyu renkli bir arkaplan seçildiği zamanda sırıtıyor haliyle. Benim gibi detaycı bir insanı rahatsız edebilecek bir ayrıntı. 2. Kıl olduğum nokta ise sanal sistemlere parola gireceğiniz zaman, Türkçe klavye çalışmıyor. Yani parolanızda ‘’i,ç,ğ’’ gibi harfler varsa bunlar girilmiyor parola ekranına, ‘’i’’ yazmak için ‘’ı’’ ya basmak gerekiyor yani. Diğer bi nokta ise sistemler Türkçe olmuyor, VirtualBox’da da aynı şey mi oluyor bilmiyorum ama sistemleri İngilizce kullanmak zorundasınız. Hem Windows’ta Hem de Ubuntu’da Türkçe yapmaya çalıştığımda olmuyor, her zaman İngilizce’ye dönüyo dil, bence büyük eksiklik. Dediğim gibi VirtualBox’da da aynı şey oluyor mu bilmiyorum. Ayrıca bunun bi de ücretli versiyonu var. ‘’VMware Worksatiton 10 ‘’ diye, o daha çok profesyonel kullanıcılara yönelik, yani bu program basit kullanıcının her işini karşılar.
Sonuç olarak program gayet basit, kullanımı kolay ve ücretsiz. Ev kullanıcısını yarı yolda bırakmayan kolaylığıyla benim oldukça beğenimi kazandı, 10 üzerinden 8.

Not: Kurulum aşamaları resimlerde gösterilmiştir
Not 2: İnce menü çubuğunun ekran görüntüsünü alamadığım için paint de temsili çizgi çizdim, ancak orjinaline çok benzedi emin olabilirsiniz 😀 Özellikle boyutları cetvelle ayarladım 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler