TürkNet ve Ping Değerleri

TürkNet yaklaşık 5 senedir kullandığım bir internet servis sağlayıcısı. Fazlaca interet servis sağlayıcı denemiş birisi olarak TurkNet ve diğerler ISSler arasındaki farkları açıkça görme şansım fazlasıyla oldu. TürkNet en yüksek hız ve en düşük ping gibi reklamlar yaparak fazlasıyla dikkat çekiyor. Fakat kullanıcı deneyimleri tamamen farklı ve bu durum bölgeden bölgeye değiyor. Sadece TürkNet değil bütün ISSler bölgeden bölgeye gecikme sürelerinde farklılık gösterir. TürkNet üzerinde bu şekilde bir yazı yazmamın sebebi ise diğer ISSlerden daha yüksek ping değerlerini TürkNette görmüş olmam ve verdikleri reklamın yanıltıcı bir slogan bulundurması. İlgili slogana bu linkden ulaşabilirsiniz. İncelemede fiyat performans dengesi ile alaklı bilgi verilmeyecektir.

 

Kullandığım Altyapı:

Ben TürkNeti ADSL, VDSL ve fiber altyapılarında kullandım. Aktif olarak ADSL ve Fiber olmak üzere iki tane kullanımda hattımda bulunuyor. Kendi kişisel kullanımım ise fiber altyapı üzerinde. İki altyapıda TürkTelekomun. Yaşadığım il ise Malatya.

Kullandığım Paketler:

Fiber altyapıda 100Mbps Download 8Mbps Upload, ADSL altyapıda 16Mbps Download 1Mbps Upload paketini kullanıyorum.

Ping Değerleri Ne Kadar: 

Ping değerleri stabil değil. Discord serverine 69- 95, Rainbow Six Siege serverlarına ise 65- 85, Valorant serverlerine 29- 50 aralığında değişiyor. TürkNetin kendi serverlerine ise 26- 39 ms arasında bir değişim oluyor. Nedenini sonra açıklayacağım, Ankara serverlerina ise İstanbuldaki serverlerden daha geç bağlanıyorum, hatta bulunduğum il Malatyada benim açtığım serverlere İstanbuldan biri bağlanırken düşük gecikme ile bağlanırken Malatyadakiler İstanbula göre yüksek bir gecikme ile bağlanıyor. GeForce Now serverları Ankarada bulunduğu için 30 ping üstü bir gecikme ile bağlanıyorum, Millenicom kullanan arkadaşlarım 15ms civarında bağlanıyor.

 

İstanbul dışındaki illerde gecikme süremin fazla olmasının sebebi ise TürkNetin kendi sitesinde paylaştığı ve aşağıyada linkini vererek paylaşacağım TürkNet arabağlantı noktalarının bana uzak olması ve sadece İstanbul yönünde olup, kendi aralarında bile bağlantısının olmaması. Bu şu anlama gelir bir veri paketi bilgisayarınızdan çıktıktan sonra TürkNet ağ omurgası üzerinde ilerleyerek arabağlantı noktaları aracılığıyla İstanbula ilerler ve sunucu nerede ise oraya yönlendirilir. Bu durum ise bağlandığınız server Ankarada olsa bile ilk İstanbula bağlanırsınız ve oradan Ankaraya aktarılırsınız.

https://turk.net/destek/sss/internet-uzmanlari-icin/network-topografiginiz-nasil.html

 

İstanbul dışında genel olarak TürkNet kullacıları bu durumdan şikayetçi. İstanbulda yaşayan TürkNet kullanıcılarının çoğu ise eminim bu garip durumdan haberdar bile değildir. Sorunla alaklı TürkNetin kendi forumlarında fazlasıyla şikayet var, girip kendinizde bakabilirsiniz.

 

Malatyada diğer ISSler bu kadar yüksek gecikme süreleri vermiyor. TürkTelekom ve Superonline ping değerleri konusunda iyi ve en son Comneti denediğimde oda gayet iyi ping değerleri veriyordu. Hatta diğer bütün ISSlerde daha düşük gecikme süreleri elde ettim. Karşılaştırmak için kendi ping değerlerini eğer Malatyada farklı bir ISS kullananlar yorumlara altyapı türleri ve internet paketleri ile beraber yazsınlar.

 

Türknet ve Yurtdışı Çıkışları:

Türknet yurtdışı çıkışlarını belirli firmalar üzerinden ve kendi peering noktaları üzerinden yapılıyor. Ulaşabildiğim kadarıyla bu firmalardan bazıları Telecom Italia, Comnet, Cogent Communications, Neterra, Hurricane Electric, Netdirekt, Türk Telekominasyon. Eğer herhangi bir serverin IP adresini bulup tracert x.x.x.x şeklinde bunu yazarsanız hangi hattı yolları izleyerek o servere bağlandığını görebilirsiniz. Ben durumdan kesinlikle memnun değilim. Rainbow Six Siegede çok fazla sorun yaşamasamda bazen Call of Duty Warzonede ping değerlerim 100 üzerine çıkıyor ve o esnada Türkcell Super Online kullanan arkadaşlarım 75 ms ile bağlanıyor. Bu sinir bozucu bir durum. Sadece bazen Warzone için ping değerlerim 68 oluyor ve o esnada Super Online kullanan arkadaşımın pingi 85 civarı oluyor. Bu durum TürkNetin yaptığı peering ile alaklı bir durum.

 

Online oyun oynayacak ve yurtdışında bulunan serverlere bağlanacaksanız TürkNeti genel olarak sona atabilirsiniz. İnternet üzerinde ,TürkNet forumuda dahil, TürkNet kullanan kullanıcıların özellikle başka ISSlerden geçiş yaptıkları ve sonrasında ping değerlerinin yükseldiği gibi bir bilgi görebilirsiniz. Bazı kullanıcılar bilmediklerinden TürkNet İstanbul serverine Speed Test sitesi ile yaptıkları testlerdeki gecikme sürelerini ping süresi sanıp ping değerlerinin düştüğünü söylüyorlar ama bize oyunlardaki sürelerin karşılaştırması lazım.

 

Sonuç:

Türknet ping değerleri özellikle son zamanlarda çok değişken. Eğer ping değerleri sizin için fiyattan daha önemliyse, Türkiyede başka illerden size bağlanılacak veya siz çevre illere bağlanacaksanız, diğer ISSler (Netspeed, Comnet, Türk Telekom, Millenicom) size aynı fiyatlara internet hizmeti sunuyorsa benim kişisel önerim TürkNeti seçmemeniz ve diğer ISSlere yönelmeniz.

 

Kaynaklar:

Youtube : TürkNet Yurtdışı Çıkışları Nasıl Sağlanıyor?
https://turk.net/destek/sss/internet-uzmanlari-icin/yurtdisi-cikislariniz-nasil.html

https://forum.turk.net/t/diger-oyunculara-gore-yuksek-ping-sorunu/9845

https://forum.turk.net/t/eu-sunucularindaki-yuksek-ping-sorunu/8207

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler