Sony MDR XB55AP Kulak içi Kulaklık İncelemesi

Merhaba Arkadaşlar 

Bugün sizlere Sony MDR XB55ap yi inceleyeceğim. Bu kulaklığı ben dün 500tl ye aldım bu kulaklığın mavi olan rengi dışında siyah kırmızı ve beyaz renk seçenekleri de bulunmakta.Yıllar sonra ilk defa bir kulaklığı bu kadar beğendim. Bilemiyorum belki müzik tarzım da Bass ağırlıklı olduğundan olabilir.

Kutudan bizlere Kulaklık taşıma kılıfı yedek silikonlar ve kulaklık gelmekte Ayrıca Türkiye’de genelde XB50’nin incelemeleri var XB55 ilk defa olacak.

Kulaklığa gelecek olursa Kulaklık bass konusunda çok iddialı. Kulaklık, Phonograf ve özellikle dikkatimi çeken genelde HiFi ürünlerini inceleyen RTings kendi sitesinde incelemiş ve kötü de puanlamamış. Eğer inceliyorlarsa zaten daha bir güveneceksin 🙂 Ben alırken kutuda Extra Bass yazdığı için acaba basslar tiz ve midlerin önüne mi geçiyor diye düşünmüştüm hayır kesinlikle öyle değilmiş.

Kulaklığın Genel Özellikleri:

EMPEDANS: 40 ohm (1 kHz)

FREKANS TEPKİSİ: 4 Hz - 24.000 Hz

SÜRÜCÜ BİRİMİ: 12 mm, dome tipi (CCAW Ses Bobini)

HASSASLIKLAR (DB / MW): 106 dB / mW

KABLO UZUNLUĞU: Yaklaşık 1,2 m, Litz kablosu, Y tipi

MIKNATIS: Neodimium

 

12mm Neonidminyum Magnet dinamik sürücüler tam olarak bize kulaklık dengeli ve zengin sesler sunarak kulaklığın üst ortasındaki kanalcıklar da bize yüksek seste daha rahat sahne ortamı ve rahatsız etmeyen yüksek bass'lar bizlere sunuyor. 4 ve 24 KHz olan frekans aralığı ise bize hem daha iyi Bass duymamızı hem de daha detaylı Tizleri duymamızı sağlıyor.

Kulaklığın Mid, Vokal ve Tizleri ise hiç geri planda değil gayet detaylı ve başarılı olmuş. JBL T205'te duymadığım Tiz detay seslerini bu kulaklıkta duyabiliyorum ayrıca kulaklık bu detaylı sesleri güçlü bir Bass ile daha da güzelleştiriyor.Hatta ilk defa dip Bassları bu kadar etkili duydum. Kulaklık tasarım itibariyle sıra dışı bir tasarıma sahip ve kulaklarınız buna 1-2 saate alışıyor. Kulaklıklar bir defa kulaklarımıza girdi mi hiçbir sallantıda çıkmıyor ya da yerinden oynamıyor.

Ses izolasyonu mükemmel, sadece bir kaç diş ses açsanız dahi dış dünya ile kopmanıza yetiyor.

Bu kulaklık Pop, Hiphop, House, RNB, Elektronik müzik ve bunun türevleri için daha başarılı diyebiliriz tabi diğer türlerin de üstesinden rahatlıkla geliyor. 

Kulaklığın bütün malzeme kalitesi ortalamanın çok üstünde olup özellikle kablo ve sürücülerin gövde malzemeleri çok kaliteli yapılmış. Özellikle kablodaki ince çizgi detayları çok şık bir his veriyor.

Kablonun üzerindeki kumandada tek tuş ve mikrofon var mikrofonu hiçbir sorun yaşatmıyor Dışarıya sesler gayet net gidiyor. Bu tek tuş ise bizlere şarkıyı geçme, durdurma, oynatma ve siriyi çalıştırma gibi seçenekler sunuyor.

Genel olarak söyleyeceğim şeyler ise eğer bass ağırlıklı müzikler dinliyorsanız kesinlikle tavsiye edeceğim bir kulaklık. Arkadaşlar, böyle bir kulaklığın kablosuzdaki karşılığı en az 1600-2000TL yani ürün 450-500TL fiyatı ile tam bir fiyat performans ürünü. Bu yüzden Bu kulaklığa 10 üzerinden 10 veriyorum. İsteyen olursa kulaklığın inceleme videosunu izleyebilir. 

https://www.youtube.com/watch?v=Mocy4RXy2zI

Görüşmek üzere arkadaşlar, hoşçakalın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alpi Ironside @alpi350

  2 senedir kullanıyorum bende çok memnunum. O zaman 230 TL'ye almıştım. 🙂

  Uzun kullanım deneyimimi paylaşmak gerekirse bir kaç tasarım sorunu sıkıntı yaratıyor. Kulaklığın o yandaki yuvarlak cnc makinasından çıkmışa benzeyen yer çok geçmeden matlaşıyor. Yanlardaki Sony yazısı da enteresan bir şekilde silinmeye başlıyor sonrasında. Diğer bir sıkıntı bence en önemlisi bu. Kulakiçi silikonlar kirlenince silmek için çıkarıyoruz, bu güzel. Fakat Sesin geldiği yerde bir ızgara yok! Bildiğiniz orası boşluk. İçeriye kirdir, minik tüylerdir vs. Kaçmaya çok müsait. Oraya kaçan pislikler zaten bu kulaklığı bitirir. Keşke oraya ızgara koysalarmış.

  Onun haricinde kablosu kalın, kolay kolay bir yırtılma yaşatmaz. Bir dönem için L kabloda hafif temasızlık yaptı gibi fakat geçti o sorun. Belki de telefonun jack girişindeydi, toz vs. almış olabilirdi.

  TS ekiple toplaşıp oyun vs. Oynadığımızda bu kulaklıkla iletişimimi sağlıyorum. Mikrofon kalitesini onlar bahsetsinler. 😁 @m-ahmet @jabbathehutt 🙂

 • arandur @arandur

  Basshead olduğu belirtilmiş incelemelerde. Ben ise bir kulaklığın gerçek kalitesine sahnesi ve tizleriyle karar veririm ama elbette detaylı ve doyurucu baslar da isterim.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler