Shaarli

Kendi hostunuzdaki yer imleriniz.

Shaarli

Son 3 incelemede de olduğu gibi kendi hostunuza kurup kullanabileceğiniz bir web uygulaması inceleyeceğim 🙂

Bu sefer hepimizin hergün kullandığı bookmark lar. Yani yer imleri.
Avantajlı yanı heryerden erişilebilir olması ve kendi hostunuzda olması.
Dezavantaj olarak ise çevrimdışı çalışamama diyebiliriz.

Google Bookmarks içn açık kaynak alternatif diyebiliriz.

Kurulumu gayet basit. Kendi sitesinden indirdiğimiz zip dosyasını hostunuza atmanız ve tarayıcıdan bu adrese gitmeniz yeterli.
https://github.com/shaarli/Shaarli

Veritabanı kullanmıyor. Ve sadece girişte kullanıcı adı, şifre, bölge ayarı girmeniz yetiyor. 15 saniyede kullanıma hazır.

Eklediğiniz yer imlerine başlık, açıklama ve etiket (tag) ekleyebiliyoruz. Özellikle etiketler çok işe yarar görünüyor. Örneğin teknoloji etiketi altına eklediğiniz linkleri tek sayfada görmek mümkün.

İçe ve dışa aktarma araçları gayet iyi. Chrome dan aldığım yer imlerini hiçbir sıkıntı olmadan tanıyabildi. Türkçe karakter sıkıntısı görmedim.

Güzel bikaç eklentisi var. Daha önce incelediğim wallabag uygulaması için bir eklentisi de bulunuyor. https://teknoseyir.com/inceleme/wallabag
Sitelerin yanındaki wallabag ikonuna tıklayarak o siteyi wallabag hesabınızdaki okuma listenize ekleyebiliyorsunuz ki gerçekten birbiriyle çalışabilmeleri çok güzel bir özellik.

Bir diğer eklentisi ise her link için QR kod oluşturması.

Fakat mobil tarafta beni memnun etti denemez. Açık kaynak ve ücretsiz olmasının yanında kendi uygulaması var fakat sadece ekleme işini yaparken doğru linke yönlendiriyor. Yani bir linki Shaarli uygulaması ile paylaştığınızda uygulama açılıyor ve hangi tarayıcıyı kullanmak istediğimizi soruyor ve o tarayıcıda linki hesabınıza ekleme linkini açıyor. Yani linki kopyalayıp sitenize eklemekten sadece 3-5 saniye kazandırıyor. Keşke oturumu program içinde açsak da linki orada girip eklese. Ben android tarafta denedim ISO uygulamasını bilmiyorum.

Yer imlerinizi herkese görünür veya gizli olarak ekleyebiliyorsunuz. Herkese açık eklerseniz RSS bağlantısı ile başka biriyle paylaşabilir veya siteye giriş yapmadan bu imleri görebilirsiniz.

Türkçe dil desteği yok. Hatta İngilizce dışında başka dil de yok. Olsa güzel olurdu. Zaten karmaşık bir uygulama değil. Çevirmesi de kolay olurdu altyapı olsa.

Bulutun günümüzdeki önemi bu kadar çokken mobil uygulamalarının kötü olması ciddi bir eksi yaratıyor. Onun dışında kullandığım araçların eklenti olarak sunulaması hoşuma gitti.

10 üzerinden 8.
Mobil uygulama gelişirse şüphesiz bu puan yükselir.

Ekleme: şimdi farkettim. eğer yer imlerinde video varsa yukarıdaki menüden Play Videos seçeneğiyle videoyu oynatabiliyoruz. Ve bir video bittiğinde diğerine otomatik geçiş yapıyor. Güzel olmuş bu. ekran görüntüsü eklendi.

#Shaarli #akış @harunsuv
#SelfHosted

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler