Wallabag

Daha sonra okumak istediğiniz yazılar elinizin altında olsun.
İsterseniz desteklenen okuma tiplerine çevirip istediğiniz şekilde okuyun.

Wallabag
https://www.wallabag.org/

Merhaba arkadaşlar.

Bu incelemede "daha sonra oku" uygulamalarına açık kaynak ve kendi hostunuza kurulabilen bir alternatif olan Wallabag den bahsedeceğim. Pocket uygulaması alternatifi diyebiliriz.

O an okumaya vaktiniz yoksa veya zaten hali hazırda olan bir okuma saatiniz varsa yazıları kısa yoldan bir yere atmak ve reklamsız saf içeriğe yeniden ulaşabilmek için çok güzel bir çözüm.
Ben de kısa zaman önce bu tarz uygulamaların olduğunu gördüm ve yer imlerimin ne kadar azalacağını düşününce hemen kurma ihtiyacı duydum.

Kurulumu gayet basit. Sunucunuzdan öte paylaşımlı hostinglerinize bile kurabilirsiniz. wordpress kurulumundan zor bir tarafı yok. İndirdiğiniz arşive içindekileri FTP ile hostunuza attıktan sonra bir veritabanı oluşturup gerekli bilgileri wallabag kurulum aracına vermeniz yeter. Veritabanı tipi SQLite seçerseniz zaten veritabanını kendisi kuruyor. Ama MySQL her zaman önerilen veritabanı tipidir bunu unutmamak lazım.
SQLite, MySQL, PostgreSQL kullanabiliyoruz.

Türkçe dil desteği henüz yok. Bir arkadaş tarafından çevrilmiş ve duyurulana göre versiyon 2 de Türkçe dil desteği de bulunacakmış. (Mevcut stabil sürüm 1.9.1) https://twitter.com/wallabagapp/status/691291487829659648

Hem Android hem IOS hem de Windows Phone da uygulaması bulunmakta. Özellikle Windows Phone a da destek verilmesi gayet hoş olmuş açık kaynak ve ücretsiz bir uygulama için.

Android tarafta deneyimlediğime göre sayfayı Wallabag seçeneği ile paylaşarak sitedeki yazıyı direkt olarak wallabag hesabınıza aktarabiliyoruz. Kullanımı gayet kolay ve verimli.

İsterseniz yazılarınızı favoriye ve/veya arşive alabiliyorsunuz.
Yazılarınız içinde arama yapabiliyorsunuz.
Bir güzel özellik olarak "rastgele makale göster" seçeneği ile nereden okumaya başlayacağımızı bilemediğimiz zaman yardımımıza koşuyor.

Chrome ve Mozilla da eklentisi mevcut. Eklentiyi kullanabilmek için tarayıcıda giriş yapmış olmak gerekiyor. Eklenti sadece mevcut sayfayı wallabag e eklemeye yarıyor tek tuşla.

Web üzerinden okumanın yanında eklediğiniz yazıları PDF, Epub veya Mobi dosya tiplerinde indirerek istediğiniz cihaz veya ortamda çevrimdışı olarak da okuma imkanımız var.

Kısaca olmuş bu.

Bu arada unutmadan kullanıcı eklenebiliyor. Yani 3-5 arkadaş, aile ferdi veya okul topluluğu olarak kullanım mümkün. Hatta abartıp kendi Wallabag inizi bile kurup dağıtabilirsiniz sunucunuzu güçlü tuttuğunuz sürece.

Bir önceki yazıda bahsettiğim FreshRSS (https://teknoseyir.com/inceleme/freshrss) gibi günlük internet deneyimimde önemli yer edinecek bir uygulama Wallabag.

Tüm platformlarda mevcut ve kendi hostunuza kurup yönetebiliyorsunuz.
Açık kaynak ve kullananı çok olan bir uygulama. Bir sonraki versiyonda Türkçe dil desteği gelecek olması da büyük bir artı katıyor.

Önermekten öte kesinlikle deneyin derim. 10 üzerinden 10 ile bu özellikler taçlandırılmalı.

Ekran görüntüleri tarayıcı ve android uygulamasından alınmıştır.

#wallabag #akış
#SelfHosted

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler