Samsung Galaxy S2 i9100 CM 12 İncelemesi

Herkese merhaba, S2 için yayınlanmış olan henüz "beta" aşamasındaki CM 12'nin incelemesini yapacağım.

Rom CM 12 kaynak kodları dağıtıldığından beri geliştirlmekte ve şu an Beta15'de. İlk çıktığından bu yana çok fazla yol katedildi ve şu an nerdeyse günlük kullanıma hazır durumda.

Öncelikle romdaki hatalardan bahsedeyim. İlk dönemlerde birşey çalıştırdığında şükrederdik. Ancak şu an bilinen tek büyük hatası stok kamera ile 1080p video kaydı yapamaması. Onun dışında ciddi bir kusuru yok. Uygulamalarda vs. çökme sorunuyla çok nadir bir şekilde karşılaşıyorsunuz, son sürümlerde reboot gibi bir durumla da hiç karşılaşmadım. Kullanıcılar ciddi anlamda geri bildirim verdiği için hatalar hızlıca düzeltiliyor.

Malumunuz çok eski bir telefon ve donanımı sınırlı durumda. Bu yüzden başta lollipopun bu telefona ağır geleceği düşünülmüştü ancak hiç de öyle olmadı. Telefon şu anki sürümle CM 11'de olduğundan daha akıcı ve düzgün çalışıyor. Ancak art nedeniyle uygulama boyutlarının büyümesi telefon için bir takım sıkıntılar oluşturmakta. Yaygın olarak kullanılan 16gb modelinde system için 512 mb uygulamalar için 2gb kalan hafıza da veri depolaması için ayrılmış durumda. Bu yüzden Cm12 kurduktan sonra büyük gapps paketlerini kurmak gibi bir durumunuz olmuyor. Aynı zamanda art altında çalışırken 2gb uygulama hafızası da yetersiz gelmeye başlıyor. Bu da bazı durumlarda uygulamaların yavaş açılmasına sebep olabiliyor.

Geliştiriciler bunun da üzerinden gelmiş durumdalar. Riskli bir işlemde olsa mevcut depolama kapasitemizi re-partition yapabiliyoruz. Bu sayede 16gb olan telefon hafızasını 1gb system 6gb uygulama kalanı da veri depolama alanı şeklinde yeniden boyutlandırdım. Bu işlemin ardından telefon ciddi anlamda rahatladı.

Romun günlük kullanımına gelecek olursak. Öncelikle pil ömrü konusunda kitkata göre çok daha başarılı. Stok romu kadar olmasa da son derece iyi bir pil ömrüne kavuştum bur romla. Arayüz olarak kitkattan daha basit ve renkli bir görünüme sahip. Android siyah bunaltıcı havasından ciddi anlamda uzaklaşmış bu sürümle. Arayüz kitkata göre daha akıcı ve daha yumuşak animasyonlara sahip. Önemli olarak söylenebilecek bir diğer gelişme de kilit ekranı olmuş. Kilt ekranı tüm bildirimlere ulaşabildiğimiz düzenleyebildiğimiz daha kullanışlı bir arayüze kavuşmuş.

CM 12 bile henüz tam olarak oturmuş değil. Cm kaynak kodları da bir çok güncelleme alıyor. Ek özellikler ya da arayüz güncelleştirmesi vs. olsun. Aynı zamanda rom tam olarak Türkçe değil bazı ufak tefek yerlerde karşınıza ingilizce metinler çıkabiliyor. Ancak CM11'de dil neredeyse kusursuzdu. CM 12'de de sürekli gelen güncellemeler de dil eksiklerinin giderildiği açık bir şekilde görülüyor.

CM veya herhangi bir AOSP dağıtım kullanan kullanıcılara güncellemelerini tavsiye ederim. Fakat stok rom veya stok rom tabanlı bir rom kullanıyorsanız pil ömrünün sizi tatmin etmeme ihtmali de oldukça yüksek. Denenmesi elzem bir durum değil. Hala bir çok uygulama bırakın jellbean'i ics'yle bile uyumlu olarak çalışmakta. Fakat bu işlere meraklıysanız, ilgi duyuyorsanız denemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Rom için 6 puan veriyorum neticede henüz beta aşamasında bir rom. Aslında puan vermenin de çok doğru olduğu kanaatinde değilim. Kısacası Puanı sembolik olarak veriyorum diyelim şimdilik.

Rom Ana Başlığı: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-cyanogenmod-12-t2955551

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler