Quake Live

Bir kaç arkadaş toplandınız ve akşamları stres atmak için mutliplayer bir oyun arıyorsunuz. Ve sistemlerinizde çok iyi değil. Ücrette ödemek istemiyorsunuz. Sorunsuz ve güzel bir oyun, Quake Live tam sizin ihtiyacınız olan şey.

Öncelikle açıklamam gereken kavramlar var. Eski nesil FPS ve yeni nesil FPS. Yeni nesil FPS, bu yeni oyunlarda gördüğümüz gerçekciliğe daha yakın olan tür. Üzerinizde taşınabilecek kadar silah taşınması, hareketlerin ağır ve daha yumuşak olması gibi şeyler. Örnek olarak Call of Duty, Battlefieldı falan verebiliriz. Ancak birde eski tür FPS vardır, bunda üzerinizde tüm silahları taşıyabildiğiniz, hareketlerin inanılmaz reflekslere baktığı tarz. Quake bu eski FPS tarzının standartlarını ortaya koyan oyun. Ciddi anlamda çok hızlı olmanız ve hani wasd ile yürümek yerine mümkünse rocket jumplarla hareket etmenizi gerektiren bir oyun.

Oyunun Free to Play olduğundan bahsettim. Free to Play olan bir sürü oyun var ve çoğu Pay to Win olmakta yani size oyun içi satın almaya dayatmakta. Bunun yanında verdikleri oyun motoru ile oynamakta inanılmaz zor, gerçekten isyan ettirebiliyor çoğu zaman. Quake Live bu durumların hepsinden arındırılmış halde geliyor. Oyunda para ile alabileceğiniz hiç bir artı yok. Peki ya bu oyun nasıl ayakta kalıyor derseniz, oyunun isteğe bağlı bir aylık ödeme sistemi var. Bu sistemle eğer abonelik alırsanız size server açabilme yetkisi vermekte. Ayrıca 50+ kişilik serverlarda da oynama olanağı da sağlamakta.

Oyunun silah sistemine bakarsak, emin olmamakla beraber 9 adet silah olması gerekli ve her silahın farklı karakteristikleri var. Sniperınızdan tutun, makineli tüfek, bazuka, pompalı tüfek gibi her silah oyunda mevcut. Ayrıca haritalarına gelirsek oldukça da çeşitli. Oldukça fazla haritası mevcut. Quake 3'ü çok oynamasam da bazı haritaları ordan hatırlıyorum. Bazıları da galiba yeni yapılmış. Modlar kısmına gelirsek FPS oyunda oynanabilecek ne tarz varsa oyunda mevcut. Capture the Flag, Conquest, Team Deathmatch, Deathmatch, Freezetag (bu sanıyorum Quake'e özel ve çok eğlenceli bir tarz) daha aklıma direk isimleri gelmeyen bir çok mod var. Misal öldürülen oyuncu karşı takıma geçiyor ve bir takım tamamen dolana kadar giden bir mod var. Aynı şekilde oyunda Quad Damage adlı bir buff bulunmakta tüm oyuncuların Quad Damage'i alan oyuncuya saldırdığı mod var, Birde bu modlara ek mod olarak silah modları mevcut. Şöyle ki bir modda tüm silahlarınız tamamen dolu yerden bişey bulamıyorsunuz, başka bir modda iki silah seçiyor kalanı yerden topluyorsunuz diğer bir modda ise sadece sniper kullanıyor ve tek atıyorsunuz. Bu silah modlarını da oyun modları ile çarptığınızda her seferinde yeni bir oyun deneyimi sunabilmekte Quake.

Son olarak belirtmek istediğim ufak birşey, oyunu 80+ pinglerle oynamak zorunda kalıyorsunuz. Türk serverları bulunmadığı için ne yazık ki problem olabiliyor. Eğer tek oynuyorsanız oyun bulma olasılığınız biraz düşük çünkü genelde oyuncular bir servera yığılmış oluyor, yer bulamıyorsunuz yada tek oynuyorsunuz. Ekibiniz varsa ancak diğer oyuncular kısa süre sonra size katılıyorlar. O yüzden kesinlikle en az 4 kişi ile anlaşılıp oynanmasını tavsiye ediyorum.
Sistem içinde cidden hiç bir sistem gereksinimine nerdeyse ihtiyaç duymamakta oyun. Çoğu oynayan arkadaşım Intel HD Graphics ile oynamakta bu oyunu. İşlemci tarafında ise celeronla oynayan bile arkadaşım mevcut. Steam'den edinilip geceleri bir iki saat takılmak için birebir gerçekten oyun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler