OnePlus 7T Pro İnceleme - Deneyim

OnePlus 7T Pro İnceleme - Deneyim

Cihazın belirgin özellikleri:

Snapdragon 855+ işlemcisini kullanıyor.

8GB Ram

4085mah batarya

DCI-P3 100%
HDR10+
60-90Hz

Ekrandan Parmak izi
Yüz Tanımalı Pop-Up kamera

256GB alan

206grlık ağırlığı da önemli bir özellik 😀

 

Tasarım:

Tasarımı oldukça şık. Bendeki cihaz Mavi renk. Kılıfsız kullanınca ben burdayım diyen cinsten fakat çizilmelere ve düştüğünde kırılmaya çok müsait olduğundan kılıfsız kullanmamanız gereken bir cihaz. Tasarımda dikkat çeken ilk detay ön kamerasının gözükmemesi. zıııt zıııt sesiyle çalışan ve şuan sesini değiştiremediğimiz bir pop up kameraya sahip. 3.5mm kulaklık girişi malesef yok. Böyle büyük cihazlardan niye kaldırırlar anlamıyorum. Arkadaş yer yok dediniz yer açıyorsunuz yerine hiçbir + gelmiyor. Allahtan ipad pro 11 zamanından kalma LEECO markalı type c kulaklığım vardı 😀 Neyse üstte Pop-Up kamera. Altta ekran size bakarken sırasıyla soldan sağa: Sim kart Çekmecesi - Mikrofon - Type C girişi - Mikrofon - Hoparlör.

Ekran:

6.67" büyüklüğünde ve 1440x3120 piksel  çözünürlüğünde devasa bir Fluid Amoled ekrana sahibiz. Bu ekran SuperAmoled sevenler tarafından kesinlikle beğenilecektir. Samsung un SuperAmoled performansına yakın ve bir alanda ondan daha iyi bir özelliğe sahip. O da 60Hz ve 90 HZ destekli bir panel ile geliyor olması. Durumlara göre yada isteğinize bağlı olarak 90Hz yi yada 60 HZ yi aktif edebilirsiniz. Elbette birşeyleri ekstra açmak bataryayı daha fazla sömürmek demek fakat nekadar fark ediyor bilmiyorum. Cihazı aldığım günden beri 90HZ kullanıyorum. Cihaz menülerinde hız farkını 60 dan 90 a değiştirince farkediyorsunuz fakat bir çok oyun malesef desteklemiyor. COD oynarsanız 90 hz den yararlanabilirsiniz ama Pubg de şuan için bu özellik aktif değil. Yani 90 HZ açsanız da uygulama ve oyunların destekleyip desteklemediğine takılıyorsunuz. Bir de 90 HZ de şöyle bir sıkıntı var bazı yerlerde ekran titreşiyor. Çok yakından bakınca insan saçından daha ince cizgiler geçiyor ekrandan. Ama normal uzaklıkta anlamıyorsunuz. Bunun için OnePlus birşey geliştirmiş ve bu olayı biraz daha az görmenizi sağlayacak bir ayar eklemiş. Ayarlar - Yardımcı Prog. - OnePlus Labaratuvar kısmından DC Dimming aktif ederseniz bu olayla daha az karşılaşırsınız. Ben gördüğüm için cihaz bozuk zannettim fakat araştırınca bu olayı gördüm ve rahatladım 😀 Şuan dert etmiyorum. Film ve oyunlarda zaten gözükmüyor. durağan sabit ekranda gözüküyor.. Görmek için dibine girmeniz gerek. Gelelim film konusuna. Bilenler bilir Galaxy S10 Plus kullandım ve söyleyebilirim ki filmler S10+ ta nekadar güzel ise bunda da okadar güzel. Neredeyse ön yüzün Tamamı ekran olan bir telefondan bahsediyoruz. Amoled kullandığından dolayı siyahlar tam siyah. Renkler S10+ a yakın canlılıkta ve bir kaç ayarla renkleri daha da canlandırabiliyorsunuz. HDR 10 desteğini test edebilirsiniz ve bu içerikleri izleyebilirsiniz. Gün ışığında ekran parlaklığı S10 Plustan biraz düşük diyebilirim. Ekranı S10+  tan geniş.

Parmak İzi

Parmak izi son derece hızlı. S10+ la yarışır. Fakat bunda şöyle bir durum var. S10+ ta ekran kapalıyken de parmağınızı parmak izine bastırınca cihaz açılıyordu fakat bunda ekranı uyandırmanız gerek. Yani bir kere dokundunuz ve parmak izi simgesi geldi ardından okutacaksınız. Ya da Masada duran telefonu dik konuma getirirseniz uyanıyor ve bu arada parmak izini okutabiliyorsunuz. Elbette benim istediğim şekilde olunca da bazı sıkıntılar olacaktır. S10+ ta başıma geldi. Kumaş pantolon (ince cevpler) giyince cihaz ekranı sürekli bacağa çarpınca okuma girişimleri yapıyordu ve bazen 3-5 dakika kitlenebiliyordu. Belki de bunu dikkate alarak yapmışlardı. Ellek ıslakken çalışmıyor 😀 Olması gereken bu zaten.

 

Yüz Tanıma

Yüz tanıması oldukça başarılı. Gözler kapalıyken kesinlikle cihaz açılmıyor. Yüz tanımasına sahip olan arkadaşlar cihazlarında denesinler ve sonucu cihaz ismiyle paylaşırlarsa sevinirim. Gözümü kapatıp cihazı açmayı deniyorum, sağa sola döndürüyorum kafamı ve gözümü birden açınca hemen açılıyor. Acaba durum herkes te öyle mi. Yüz tanımayı kullanmanın en kötü yanı sanırım harekatli bir yapıya sahip olduğu için Pop-Up kameranın motorunun bozulma olasılığı günden güne yükselecektir. Gerçi 200 bin - 300 bin kullanım ömrüne sahip deniyor fakat günde nerdeyse 100 defa kullanıyorsunuzdur. Dikkat etmek gerek. Evet 200 bini zor görürürüz belki ama sonuçta şans işi. Gece de oldukça iyi. Eğerki ekrandan yeterli ışık geliyorsa sıkıntı çekmiyorsunuz. Ekran parlaklığını sona yakın sabit kullanıyorum genelde ve gece olunca orta seviyeye çekiyorum. Bu seviyede ekrandaki arkaplan mavi beyaz (stock) ağırlıklı olduğu için anında tanıyor. Performansı da gündüzle aynı.

 

Kamera:

3 lü kamera düzenine sahibiz. 3x (78mm) - normal - Ultra geniş açı (13mm) diye düşünebilirsiniz. Kamerası karşılaştırma yapmam gerekirse S10+ çok yakın ve iyi. Yani kamera bakımından şüpheniz olmasın. Gündüzde zaten artık günümüz telefonları orta seviye ve üzerine çıktılar. Direk karşılaştırma yapmazsanız hepsi iyi fotoğraflar çekiyor. Artık telefonlarda olmazsa olmaz diyebileceğimiz donanımlar var. Bunlar X yakınlaştırma - Normal ve Geniş açı çözümleri. Eskiden tek bir kamerayla yaptığımızı şimdi daha kaliteli şekilde 3 + kameralar ile yapmaya başladık ki bence en iyi düzel bu şekilde. Yakına ihtiyaç duyuyrorsun zoom yapman lazım. Geniş çekmek için geri gitmen lazım ki bazen bu fotoğraftaki konuya veya çevreye göre mümkün olmuyor. Bir de fotoğrafların güzel çıkmasını isterseniz mutlaka tripod kullanın diğer türlü gece yada gündüz kumlanmalar çok oluyor. Nedeni eliniz titriyor yada hareket halinde çekiyorsunuz ve çektiğinizle gördüğünüz farklı olabiliyor. Birde bunu PC yada TV den bakarsanız iğrenç gözükebilir. Video konusu gayet başarılı. Stabilizasyon çok iyi çalışıyor. 3X video kaydı malesef yok. Ultra geniş açı ve Normal kamera ile kayıt yapabiliyorsnuz. Kamera konusunu donanım sayısına göre aşşağıda anlatacağım. En sonda zaten değişik zamanlardaki fotoğrafları göstereceğim. Ön kamerasına değinmeyeceğim hakkını veriyor.

3X Zoom

Düşünün tek kameralı telefon ile uzaktaki bir nesneyi çekmeniz lazım ama küçücük kalıyor. Yakınlaşmanız mümkün değil. Gündüz güzel işler çıkartıyor. Gece için malesef aynısını söylemiyorum. 3X Telephoto kamerası malesef 8MP lik bir değere sahip bu nedenle ana kamerayla arasında bariz farklar var. Yine de istediğiniz sonucu alıyorsunuz. Keşke bu da 48 olsaymış diyorum.

3X Kamera Örnek:

Normal Kamera:

Bu kameraya da normalde geniş açı diyorlar fakat ben normal diye isimlendiriyorum. 48MP lik bir çözünürlüğe sahibiz. Fotoğraflar kaliteli ve netler. Tabi bu benim kendi cihazımdan gördüğüm. Pc de ve TV de bakarsanız durumlar değişebilir. Yukarıdaki fotoğrafın devamı. Onunla kıyasyalınız ve bir diğer kamera başlığında ne kadar uzaktan çektiğimi görmüş olacaksınız.

Normal Kamera Örnek:

Ultra Geniş Açı Kamera:

16MP bir çözünürlüğe sahibiz.  3X zoom a kıyasla daha güzel ve net fotoğraflar ortaya çıkıyor.

Ultra Geniş Açı Kamera Örnek:

Ultra Geniş Açı Kamera Örneğini gördünüz. Sol taraftaki adaya 3X zoom yaptım ve gayet başarılı sonuçlar ortaya kodu. Fotoğraftan anlaşılacağı gibi hava kapalı, tripod yok yani netlik kaybı yaşamış olabilirim ve ışık normalden az olduğu için cihaz fazlaca müdahale etmiş olabilir. Zaten bir kaç tane daha fotoğraf örneği ekleyeceğim.

Makro Mod:

Geniş açı ile kavuştuğumuz ve cihazın ekstra bize sunduğu makro moduna da değinmeden olmaz elbette. 2.5cm den nesne/canlıları çekmek gerçekten güzel. Nesne çekimleri çok kolay fakat canlılarda bu iş malesef zor. Sürekli hareket ediyorlar, kaçıyorlar vs ve bunedenle net fotoğraflar elde etmeniz çok zor. Birde telefonla yakınlaşmak zor iş. Buna bir çözüm bulmalılar.

Yukarıda gördüğünüz örümcek bir pirinç tanesi kadar belki de biraz küçük. Kapının camı üzerinde gördüm ve makro mod ile en az 10-15 tane fotoğraf çektim. Hayvan sürekli hareket halinde ve fotoğrafta gördüğünüz gibi ağ örme peşine düşmüş.Kendi gözümle göremedim ben. Bir diğer olay da ters ışıktayım. Dışarıdan güneş ışığı direk kapıya geliyor ve buna rağmen bu sonucu aldım. Çok net olmamasının nedeni, Tripodsuz, Hareketli bir nesne/canlı çekmek elbette MP in düşüklüğü de etkili. Belki de daha net çekilebilir.

Gece Modu:

Gece modu ışığa göre güzel. Bu modda güzel çekimler için titreşimsiz ve hareketsiz kalmak çok önemli. Sonuçta ışığı belli kaynaktan almaya çalışıyor. Siz oynatırsanız ışıkta sapma olacağı için herşey kötü çıkacaktır. Gece modu başarılı. Pek kullandığım bir özellik değil fakat yinede arada lazım olabilir. Fakat şöyle bir sıkıntı var. Az ışıkta bir türlü ışığı ayarlayamıyor. Ne demek istiyorsun? Sarı sokak lambalarında sokağı çekeyim diyorum yeşilimsi çıkıyor. Azcık cihazı oynatıyorum beyaz dengesini ayarlayabiliyor heh böyle çıksın diyorsunuz ve eliniz hafif titreyince yine durum kötüleşiyor. Bu olay tüm kameralarda aynı. ön/arka farketmiyor.

Yukarıdaki iki fotoğrafa da bakın. Fotoğraflar arasında 5 saniye yoktur. Fakat Üstteki gibi olması gereken fotoğraf çoğunlukla alttaki gibi çıkıyor. Beyaz dengesini ayarlayamıyor. Yani üstteki de kötü aslında ama benim gözüm üstteki fotoğrafa daha yakın görüyor. Bütün kameralarda bu sıkıntı var. Muhtemelen yazılımla alakalı.

 

Performans ve Isınma :

Performans konusunda diyeceğim hiçbirşey yok. Şuana kadar kullandığım gerçekten en stabil adnroid cihaz. Hiçbirşeyi ikiletmedi, hata vermedi, takılmadı, kendi kendine sonlandırmadı. Isı konusunda sıkıntı yaşamadım fakat kış aylarındayız. Yazın ne olur bilemem. Oyunlarda çok akıcı. Kasma donma gibi şeyler de olmadı hiç. Wifi AC desteği var ama her cihazda olduğu gibi bunda da 800MBPS li seviyelerde. Yine de hızlı transfer yapabiliyoruz.

1GB tek bir dosyayı aktarma. Normal USB Giriş. 3.1 destekli.

SSD den Telefona 24 saniye

Telefondan SSD ye 36 saniye

PC de TypeC portum var fakat şarj kablosunun ucu girmiyor malesef. Anakart koruyucusundan dolayı. TypeC içte kalıyor biraz.

 

Ses:

3.5mm nin eksikliğini saymazsak cihazın ses performansı çok iyi. Kulaklıklar için söylüyorum; sesleri kısık tutmuyor. Bassları güçlü vermeye çalışıyor ve S10+ gibi çok iyi bir çıkış gücü var. Redmi Note 7 ve 8Pro kullanmıştım ve gerçekten fark ediyor. Airpods aldım ve ses kısık gelir diye düşünüyordum iphonedaki kadar yüksek veriyor.
Hoparlör konusna gelince, streo hoparlörümüz var. S10 Plus ve İphone kadar yüksek ses veriyor. Ortamlarda hiç rahatsız olmadım bu konuda. Kalabalık gürültülü yerlerde film,instagram vs baktığımda bile çok net duyabiliyorum. Ses tonu olarak İphone ile S10 plus arası diyebilirim. İphone biraz daha inceye kaçıyor ve s10 plus biraz daha tokmuş gibi ses veriyor. Tam arası denilebilir.

 

Batarya ve Şarj

Cihaz gerçekten kullanırken S10 Plustan ve İphone dan biraz kötü olabilir fakat bekleme modunda s10 plustan iyi. İphone la yarışır. Yani cihazı kullanmadığınızda pilinizi samsung cihazlar gibi tüketmiyor. Samsung cihazları gece 12 de %100 bırak sabah 7-8 gibi kullanırken şarjınızın yüzde 7-8 gitmiş oluyor. OnePlus 7T proda bu durum 2-3 gibi. Genel kullanımda ki fazla oyun oynamıyorum,  6-8 saat arası ekran süresi alıyorum. Hangi senaryoda?

Ekran parlaklığı sonda (sadece akşamları yarıya veya az altına indiriyorum)

Bluetooh en az bir cihaz bağlı kalıyor.

Genelde 4.5g kullanıyorum.

İnstagram, whatsapp, facebook, youtube, telegram bazende kelime oyunu oynuyorum. 1-1.5 saate yakın arama yapıyorum ve direk 1 saat değil. 2dk 3dk konuşuyorum. büyük ihtimal 40-50 arama yapıyorum.

Detayları geçersek oyun oynamıyorsanız sabah 7 de alıp kullandığınız telefonu akşam 12 ye kadar rahat götürürsünüz. En kötü günde bir kere ara şarj yapma ihtiyacınız olur ki benim öyle bir derdim olmadı.

Peki şarj etme konusu nasıl? Nasıl ki en az 3 kamera şart diyorsam hızlı şarj da şart. Acil ihtiyacın mı var, uzun yola mı gidiceksin? Bataryayı yedin yedin arkdaşlar dışarıya mı çağır dı? Tak orjinal şarjda 20-30 dakika da yarım günlük şarj versin sana. Cihaz ısısına bağlı olarak 30 dakikada %50-60 arası şarj verebiliyor. Gayet dengeli bir cihaz. Şunu da kullanacak olan yada kullanan varsa söyliyeyim benim gibi şarja takıp üstünde yatmayın yada yatak gibi yerlere koyup şarj etmeyin. Ben hayatımda bukadar ısınan bir cihaz görmedim 😀 Yakarsınız valla. Yere koyun, masaya koyun ama tekstil ürünlerine koymayın.

 

Kısaca:

Cİhaz tasarım olarak çok iyi. Garanti olayı yok fakat diğer amiral gemilerine göre 2 kat ucuza alacaksınız. Satarken de onlar kadar zarar etmezsiniz.
Cihaz malesef kötü yönlerinden bir ağır oluşu. Ağır yaptınız bari ağırlık alt çenede kalsın da rahat edelim. S10 plus kullanırken ağırlıktan yana sıkıntım yoktu. S10+ 175gr civarı bendeki cihaz 206 gr civarı. 31gr çok fark ediyor 😀
İçinden çıkan şeffaf kılıf çok iyi. 2-3 kere mermere düşürdüm göçük, çizik, kırık yok Allahtan. Fakat kılıfın ahize kısmını iyi tasarlayamamışlar, ekran yere temas etmesin diye çıkıntılı ve bu kısıma kulağınızı koyunca kesilecekmiş gibi hissediyorsunuz.

 

 

 

Karışık Fotoğraflar:

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler