Kingston KC600 512GB SSD Mini İnceleme

5 yıldır kullandığım Samsung 850 Evo 250gb ssd özellikle çoklu oyun yüklemelerinde artık kapasite olarak yetmediği için uygun fiyatlı 500gb seviyelerinde bir ssd arıyordum. Geçen yine burada bir konuda Amazonda bu ssdnin 798 tlye satıldığını gördüm. Bundan daha ucuza bir tek sitelerde izoly diye bir satıcı görünüyor ama hangi yoruma baksam sahte ssd sattıklarını gördüm. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla Netac marka ssdyi Kingston ssd kutusunun içine koyuyorlarmış. Biraz daha araştırdığımdaysa direkt Çinden bu şekilde alındığını gördüm. Okuduğum yorumlardan çıkardığım analiz bu. O yüzden bu satıcıdan birşey alırken fiyatına kanıpta hemen atlamayın derim. Bunların hepsini okuduğum yorumlara göre söylüyorum. Satıcıdan birebir alışverişim olmadı. Kısacası ben alırken orijinal sıkıntısı olmayan ve en düşük fiyatlı Amazondu.

Gelelim ürüne. Ben eski ssdyi yeni ssdye macrium reflect programıyla klonladım ve kalan pasif bölümüde minitool partition wizard programıyla ssdye dahil ettim. Kingston KC600 512gb ssd 5 yıllık Samsung 850 Evo 250gb ssd ile benzer hızları sunuyor. Samsungda 75tb yazma ömrü sunulurken Kingstonda 300tb yazma ömrü sunulmuş. Her iki ssdde 3d tlc nand kullanıyor ve tüm dünyada 5 yıl sınırlı garantileri var. Çin üretimi olan Samsungda kendi marka nandları ve 256mb kendi marka drami kullanılırken Tayvan üretimi olan Kingstonda Micron marka nandlar ve 512mb kendi marka drami kullanılmış. Uzun kullanımda Samsung kendinden beklenen kaliteyi göstermişti. Umarım Kingstonda yarı yolda bırakmaz.

Soldaki 5 yıllık %85 ömür gözüken Samsung, sağdaki yeni Kingston.

Artıları:

+ Dramli olması.

+ 480 ve 500 değil 512gb kapasitede olması.

+ Tayvan üretimi.

+ 5 yıl garantili.

+ 96 katman 3d tlc Micron nand.

+ Sıcaklık değerleri çok iyi. Yükte bile sıfır ısınma.

+ 300tb yazma ömrü.

+ İyi bir fiyata almış olmam. 😁

Bunların dışında Samsungun yazılımı Kingstonınkinden daha iyi. Kingston ısınma açısından çok başarılı. Samsungda iyiydi 28-29 dereceleri görüyordu ama aynı şartlarda Kingston 25-26 derecelerde kalıyor. Şimdilik gözlemlerim bu şekilde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler