İstenilmeyen SMS ve Sesli Aramalar

Sizlerin de bildiği gibi bazı firmalar SMS ve sesli aramaları reklam yapmak için kullanabiliyor. Aynı zamanda bu iletişim yöntemleri dolandırıcılık amacıyla da kullanılabiliyor. Hepimiz istenilmeyen bu iki ileti yöntemi ile defalarca rahatsız edilmişizdir.  Ancak bu konuda bizi koruyan (her zaman düzgün işlemese de) bir sistem var.  https://tiss.gtb.gov.tr/  Bu sistem 2015 yılında "Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik" kapsamında hizmete girdi. TİSS, ilk yıllarında düzgün çalışmıyordu fakat son yıllarda daha işler vaziyette olduğu görünüyor.

 

Ticari iletilere ait geri bildirim yapmanın bu iletilere maruz kalacak yaşlılarımız ve diğer dezavantajlı yakınlarımıza karşı sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum. Çünkü bu kişiler telefon ile yapılan dolandırıcılık yöntemlerine karşı bizlere göre çok daha savunmasızlar.  Geri bildirimde bulunan kişilerin sayısının artması, istenmeyen ileti gönderen şahıslar için  caydırıcı olacaktır.

 

Bu sebeple fırsat bulduğumda geriye dönük telefonumdaki istenmeyen iletileri tarayarak başvuruda bulunuyorum. Sistemin devreye girdiği 2015 yılından bu yana 80 civarında başvuru yaptım. Son bir yılda yaptığım başvuruların görüntüsü aşağıdadır.

Görselde de göreceğiniz gibi son zamanlarda yaptığım başvuruların çoğunda suçlu görülen firmalar ceza aldı.

Dikkat etmeniz  gereken bazı püf noktaları belirteyim:

 

  1. Ekran görüntüsü yükleme: Sesli arama için de SMS için de başvuru yaparken sisteme, ticari iletiye ait  telefonunuzdan aldığınız ekran görüntüsünü  yüklemeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız da başvurunuz sistem üzerinden tamamlanıyor ancak daha sonra Ticaret İl Müdürlüğünce ret ediliyor.
  2. TİSS sisteminde bir tasarım hatası var bence.  Sisteme ekran görüntüsünü gözat tuşu ile yükledikten sonra görseli web sayfasında görüyorsunuz. Ancak aslında yüklenmemiş oluyor. Bu sebeple başvurunuz ret ediliyor. Resmin gerçekten başvuruya aktarılması için tekrar  kırmızı ile işaretlediğim yükle tuşuna tıklamanız gerekiyor.

3. Geçmişte bazı Ticaret İl Müdürlüklerinin dosyaları geçersiz bahanelerle kapattıklarını gördüm. Bu bahaneler; firmadan hizmet almaya devam etmem (böyle bir durum yoktu), iletinin yönetmelik kapsamında olmaması (böyle bir durum yoktu) idi. Bazı il müdürlüklerin tüm başvuruları dikkate alarak sonuçlandırdığını, bazılarının ise kendilerine düşen başvuruların tamamını ret ettiğini gördüm.  Bu durumda CİMER den il müdürlüğüne başvurum ile ilgili ayrıntılı bilgi göndererek hangi sebeple ret edildiğini sordum. Sonunda ise bahsettiğim il müdürlükleri de başvuruları sonuçlandırmaya başladılar.

 

 

 

Şu an için TİSS in işe yaramadığı ileti türleri şunlar:

  • Yurtdışından yapılan aramalar ve SMSler
  • Flash SMS ler

Umarım bu yazı İstenmeyen iletilerin azalmasında küçük de olsa faydalı olur.

Saygılarımla

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler