Hearthstone: Heroes of Warcraft

Bu güzel ortama ilk incelememi yapayım. Devamı zaman buldukça gelecektir.

Aslında Hearthstone ilk duyurulduğunda burun kıvırmıştım. Nova gibi başarısız bir girişim olarak kalır diye düşünmüştüm. Ama öyle olmadı. Blizzard yine yapacağını yaptı ve kitleleri tekrardan peşinden sürüklemeyi bildi.
Bir oyun hem bu kadar öğrenmesi kolay, hemde uzmanlaşması bu kadar zaman alabilir mi?
Vaktinde oyuna çok zaman harcardım, benim için oyun oynamak yapmam gereken bir görev gibiydi. Ama zaman artık çok önemli, hayat koşuşturmaca. Hearthstone u da şöyle 10-15 dk oynayıp çıkabileceğim bir oyun gözüyle baktım, bakmaya çalıştım.. ama nafile. Bir el, bir el daha derken gece olmuş 1:30, sabah 6 dan kalk zombi gibi gün geçir.
Arkadaşlar oyun bağımlılık yapıyor baştan söyliyim.
Oyunda Magic the Gathering mantığında, bir desteniz, canınız ve mana nız bulunmakta. Herkesin 30 canı var, sıfır olan kaybediyor. Her tur bir mana kazanıyorsunuz ve mana ile destenizdeki kartları oynayabiliyorsunuz. Kartlar basic, common, rare, epic ve legendary olarak sınıflandırılıyor. Birde bunların golden versiyonları var. Bana göre şekilden başka birşey değil. Başta elinizde basic kartlar oluyor fakat oyun oynadikça ve günlük verilen görevleri yaptıkça gold kazanabiliyorsunuz. Bu goldlar la ister arenaya girip herkesin eşit koşullarda olduğu bir platforda kapışabilirsiniz isterde 5 kartlık pack alabilirsiniz. Tabi burda gerçek paraylada bu işleri yapabilirsiniz. Ama tavsiye etmem. Oyunu kapalı betadan beri oynuyorum daha bir kuruş harcamadım. Ve gayette keyif alıyorum. Para harcamak evet size güzel kartlar kazandırabilir hemen ama uzun vadede zaten çoğunu açmış olacaksınız. Ayrıca ihtiyacınız olmayan kartları bozup toza dönüştürebilir, bu tozlarlada istediğiniz kartı oluşturabilirsiniz.
Oyunun nasıl oynandığını aslında anlatmama gerek yok zaten alıştırma görevleriyle çok hızlı bir şekilde öğreniyorsunuz. Asıl uzmanlaşmak zor.
Uzmanlaşmak için körü körüne googleda arama yapmaktanda twitch den oyun izlemenizi tavsiye ederim. Elinizdeki kartlar güzel olsada oynama tarzınız, karşınızdakinin hamlesini tahmin edebilmeniz gerekir.
Oynadığım süre boyunca tecribelerimi aktarırsam, 100 golda 5 li kart alacağınıza 150 golda areneya girin. Hiç oyun kazanamasanız bile altın ve 5 li kart yinede geliyor. Hemde oynamış oluyorsunuz. Arenada yaratığa abanın 4-5 kilit büyü haricinde hepsi yaratık olsun. Yine yaratıklarıda hepsini 6-7 manalık güçlü yaratıklar almayın. Eşit dağılım olsun ama 3-4-5 manalık yaratıklar çoğunlukta olsun. Yine yaratıkların özelliklerine göre aralarındaki sinerjiyi komboları yakalamaya çalışın. Arena haricinde normal oyun atmaktansa ranked oyun atın. Daha iyi tecrübe olur, ve ranked oyunlarda tokat manyağı olacağınız gerçeğini kabullenin. En azından başlarda.
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar, yine aklınıza takılanları, öğrenmek istediklerinizi elimden geldiğince yardım ederim. Ayrıca benimde sizlerden öğreneceğim bir sürü şey vardır eminim.
Eksiklikler gırla biliyorum ama 30 senedir ilk defa oyun incelemesi yapıyorum maruz görün : )
Sağlıcakla kalın

#Oyun #Blizzard #inceleme #hearthstone

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • cestlavie @cestlavie

    Oyun Türkçe değil diye puan kırmak ilginç bir düşünce tabii. Lakin oyunda karmaşık bir ingilizce de yok. Blizzard'ın oyunlarına aşina olanların hiç ingilizce bilmese dahi üstesinden gelebileceği bir yapıda oyun.

  • Berkay Çit @greendeveloper

    Blizzard ın çıkarttığı projeler elbette sağlam olacak ve kendine bağlayacaktır ona ne şüphe 🙂
    Ama işte bu oyunun asıl çıkış noktası benim gözümde Yu-Gi-Oh dur(ki sanırım HS yi görünce PSN e çıktı), arkadaşlarla oyuncakcılardan, bakkalardan kart satın alıp sürekli Yu-Gi-Oh maçları yaptığımız için şimdi bu kartları görünce ve bu stili görünce ben biraz yabancılık çekiyorum 🙂

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler