Hackintosh Lenovo G780 vs Hackintosh i7-4790+ gtx 750 ti vs Macbook Pro 2013 Late

İlk olarak yazdığım blogun altında bazı kafa karışıklıklarının olduğunu farkettim ve kısa bir inceleme yapmanın ve somut fotoğraflarla  mevzubahis sistemlerinin "Cinebench"  skorlarının yan yana karşılaştırmasını sizinle paylaşmak istedim testlerin tamamı El Capitan 10.11.6'da yapılmıştır  . Bu karşılaştırmada Cinebench seçilmesinin nedeni, sistem donanımını sonuna kadar kullanan bir test olmasıdır, özellikle işlem gücü ve grafik oluşturma gücünü doğru yansıttığını düşünüyorum. Nvidia'nın "mobil ekran kartı" devrini sona erdirmesinden sonra, OS X yüklü notebooklarda harici ekran kartını Nvidia webdriver ile  kullanabilme imkanı oluşursa bu paylaştığımız benchmarklar piyasaya girecek notebooklarla altüst olacaktır  .  Bu cihazların hepsi profesyonel olarak kullanılıyor; üç boyutlu dizayn, montaj, efekt uygulamaları, hemen hemen grafikle alakalı her program, işlem ve grafik gücüne dayalı PD, Max 7, Modul 8 vs.

Bir ürüne veya bir firmaya karşı sempati beslemek anlaşılabilir bir durumdur, bunun haricindeki tutumlar ise ezoterik ve anlamsız  yaklaşımlardır, yorumlarınızda buna dikkat etmenizi rica ederim . Biz günün sonunda elimizde ne kaldığına bakarız, işi hızlı ve problemsiz şekilde bitirebilmek önemli olandır. Post-Fordist dönemde "ne kadar ekmek o kadar köfte" her sektör için geçerli bir kavram olmaktan çıkmıştır.

Yorumu size bırakıyor ve  iyi günler diliyorum.

Not: Lütfen bu sistemlerin nasıl kurulduğu hakkında ve teknik konularda sorular sormayınız, İnternet'te buna yönelik fazlasıyla rehber mevcut.

Lenovo G780(2. el) --> 300 Euro 

Cinebench Skor;

OpenGL: 17,40 fps (Intel HD 4000 1536 mb )

CPU: 392 cb (Intel core i7 3620QM 4 çekirdek 8 işlem dizisi 2,19 Ghz)

 

Hackintosh masaüstü( 1. el) --> 550 Euro

OpenGL: 102,43 fps (Gigabyte GTX 750ti 2gb GDDR5)

CPU: 755 cb ( Intel core i7 4790 4 çekirdek 8 işlem dizisi 3,59 Ghz)

 

Macbook Pro 2013 Late 13" Retina ekran (2. el) --> 870 Euro

OpenGL: 23,81 (ıntel Iris  yongaları OpenGL için optimizedir)

CPU: 254 cb  (Intel core i5 4258U 2 çekirdek 4 iş dizisi 2,40 Ghz)

(G780 El Capitan)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @xyz

  Yeni çıkacak olan Macbook'larda nvidia'nın yeni serisi olursa bunun işletim sistemine yansıyacağını düşünüyorum ama en düşük gtx 10xx modellerinde olacağı kanaatindeyim.

  • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

   @cmlds @night AMD ekran kartlarının OpenCL performansı Nvidia kartlardan daha iyi ve Final Cut gibi programlar arka planda render yaptıklarından dolayı CPU yükünü hafifletmek için tercih ediliyor diye düşünüyorum, Nvidia chipsetli en üst seviye konfigürasyonda bir 5K iMac kullandım ve kabus yaşadım resmen, kendini overclock edebilen üst seviye bir masaüstü işlemcisini mobil bir ekran kartı yongası ve 5K bir ekranla sunmayı Hp, Acer vs. gibi bir firma yapsa ve bunu profesyonellere yönelik bir çözüm olarak sunsa kaba etiyle güler insanlar ancak bunu yapan Apple olunca "bir bildikleri vardır" gibi bir izlenim oluşturuyor. Bir bildikleri var evet; bu saçmalığı nasıl satabileceklerini çok iyi biliyorlar 😉
   Konuya dönersek, asıl beklentim gtx 10xx serisi ekran kartlarının, optimus saçmalığına takılmadan Hackintosh notebook larda aktif hale getirilebilmesi, işte o gün masaüstü bilgisayara elveda diyeceğim gün olur, Nvidia' nın web driver ları bunun mümkün olabileceği yönünde umut ışığı veriyor bence. . Forumlarda "Sierra" nın beklendiği söyleniyor Pascal mimarisi desteği için, Nvidia' nın ne yapacağını bekleyip göreceğiz. Ortada bir devrim var ancak Apple bunu takip etmezse mevcut kullanıcıların ne kadarı bunu fark eder orası muamma.

  • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

   @cmlds Evet verecek muhtemelen "out of box" şeklinde, yani müdahale etmeden çalışmayı destekleyecek. Hackintosh ta çalışmayabiliyor, çünkü chipset aynı dahi olsa VBIOS farkı olabiliyor vs. 🙂 Hackintosh kurarken ise Nvidia web driver ile Quadro serisi ekran kartlarının sürücüleri kullanılır ve "nvd_drv=1" önyükleme argümanıyla bu sürücüyü devreye sokarsın büyük ihtimalle de modeli de tanıyarak, gayet te performanslı şekilde çalışır, üstte örnek verdiğim artık zayıf kabul edilebilecek olan GTX 750ti bu driver la çalışıyor ve performansı ortada . Dün Linustechtips' te Quadro serilerinin Pascal mimarili modellerini inceliyorlardı, işte bu kartlara Nvidia Webdriver ve CUDA driver güncellemesi yayınlanırsa tadından yenmeyecek.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler