Earson ER-151 Bluetooth Hoparlör

3 gün önce elime ulaşan hoparlörü inceleyecek kadar denedim, şimdi ise deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, ürünü GearBest'ten $25'a satın aldım.
http://www.gearbest.com/speakers/pp_24548.html

Ürün, suya, toza ve darbeye dayanıklı bluetooth bir hoparlör. Üzerinde aux bağlantı için 3.5mmlik bir jak da bulunuyor. Ürün yaklaşık 250 gram ve üzerinde 1500 mAh bir pil var. Ancak bu pilin markası ne, ne kadar kaliteli açıkcası hiçbir fikrim yok. Ürünün uzunluğu 15cm, genişliği 5.6cm.

Cihazın asıl duruşu yatay pozisyonda, iki yanda da bağlantı, ses ayarı vs. tuşları var. Bir tarafında açma kapama tuşu, aux ve micro usb girişleri diğer tarafında ise bluetooth bağlantı tuşu, ses kısma ve açma tuşları ve aynı zamanda bildirim ledleri var. Cihazın uçları lastik, slikon arası bir plastik, düştüğünde bir zarar görmez. Ancak suya pek dayanıklıymış gibi gelmedi bana. Suya sokmayı denemedim ama üstündeki delikli yapıdan elbet su geçer bence 😀 Su damlaları geçmeyecek kadar küçük gibi, etrafındaki ekstra altıgen şeritde bir engel olacaktır ama çok da bulaştırmamak lazım suyu. Ayrıca girişlerin olduğu yerdeki kapak da o kadar güven vermedi.

Cihaz bağlantısına gelirsek, aux ile bağlandığınızda zaten bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor, cihazı görüyor. Bluetooth olayı ise biraz karmaşık. Cihazı ilk kez bağlarken bir sorun yok gibi. Bluetooth arama yaptığınızda cihazı görüyor ve bağlan dediğinizde direk bağlanıyor eşleşiyor ve bağlanıyor. Ürünü tek cihazla kullanacaksanız bluetoothunuzu ve ürünü açmanız yeterli, direk kendisi bağlantı kuruyor. Ancak farklı cihazlarla sürekli bir değişim içinde olduğunuzda cihaz üstündeki bluetooth tuşuna basılı tutup aynı anda diğer cihazdanda bağlan komutu vermeniz gerekiyor. Bağlandığı zaman ufak bir bildirim sesi çıkartıyor. Cihazlar arasında otomatik geçiş gibi bir özelliği yok ya da ben beceremedim, her cihazı elle bağlamanız gerekiyor. Ses açma ve kısma düğmelerinin ise ikişer işlevi var. Birer kez bastığınızda sonraki-önceki şarkıya geçiyor. Basılı tuttuğunuzda ise ses ayarı yapıyorlar.

Çalma mesafesini 10 metre olarak belirtmişler. Tabii ev ortamında bu pratikte bu kadar çok olmuyor ama tabii 2-3 metreyede düşmüyor, yeterli bir bağlantı mesafesi sağlıyor. Bağlantı yetmediğinde seste bir bozulma ve kopma oluyor.

5 saati aşan çalma süresi belirtmişler. Benim 3 gündür elimde, sürekli bir kullanma durumu oldu ama net olarak kaç saat kullanıldığını falan ölçemedim. Ancak ara ara kullanımda epeyce gittiğini söyleyebilirim. Şarj etmek için içinden bir ucu usb, diğer ucu mikro usb bir kablo çıkıyor.

Ses olayına gelirsek. Öyle çok muhteşem bir çıkışı var, şöyle iyi böyle güzel demeyeceğim. Standart bir hoparlör kadar iyi ve net bir ses veriyor. Elimde çok öyle şarkı yoktu ama tiz seslerde biraz bocalıyor gibi geldi. Kısacası, kullananı üzmez, fiyatına göre gayet yeterli ama muhteşem ses kalitesi falan istiyorsanız JBL'in Bose'un ürünlerine bakmanız gerekir. Sesi de baya yüksek. Açık alanda kullanmadım henüz ama evde rahatsız edici derecede yüksek ses çıkartıyor. Komşuyu kapıya dayatmaz ama arka odada oturan insanı epey rahatsız eder.

Ürün sizle iki ufak ledinden ve sesiyle iletişim kuruyor. Açıldığında ve bağlantı kurduğunda bir bildirim sesi çıkarıyor. Üzerinde ise mavi ve kırmızı olmak üzere iki led var. Ürün açık ama bağlı değilken iki ledde sıra sıra, seri bir şekilde yanıp sönüyor. Bir cihaza bağlandığında sadece mavi led yavaş yavaş yanıp sönüyor. Şarj esnasında kırmızı led sürekli yanıyor, tamamen dolduğunda sönüyor. Şarjın bittiğini nasıl anlayacağım konusunda ise hiçbir fikrim yok 😀 İletişim olayı biraz eksik anlayacağınız.

Kutu içeriğinden bahsetmek gerekirse, bir tane usb-mikro usb sarj kablosu, bir tane aux kablosu, bileğe falan takmak için adını bilmediğim (:D) bir şey ve İngilizce olarak bir manual çıkıyor ki %100 Çin malı bir üründe bu bence başarılı bir iş, Xiaomi bile vermedi İngilizce manual.

İşin özü öyle aman aman, muhteşem, kusursus falan bir ürün değil. Görevini yapan, üzmeyecek, standart bir ürün.

Resimler: https://teknoseyir.com/durum/490527

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler