Digitus DA-70231

Laptoplar ile ilgili pek çok insanın yaşadığı ortak sorunlardan biri USB girişlerinin yeterli sayıda olmamasıdır. Piyasada pek çok USB çoklayıcı mevcut ancak internette epeyce araştırma yapmama rağmen adaptörlü USB çoklayıcılar ile ilgili yakın zamanda oluşturulmuş elle tutulur türkçe içerik olmadığını fark ettim.

Benim laptopumda üç adet USB girişi var iki tanesi USB 3 üçüncüsü USB 2. Pek çok harddiskim var ve bunlardaki verilerimi birbirleri arasında transfer edeceğim zaman resmen kaos yaşıyordum. Sırf hangi harddiskte hangi içerikler olduğunu takip edebilmek için excel tablosu oluşturmuştum. Bugüne kadar internetten ara ara araştırma yapmama rağmen güvenilir, pek çok harddiski birden çalıştırabilecek (Takılan harici disklere yeterli elektrik enerjisi sağlayabilme anlamında) ve aktarım hızı idare eder seviyede bir çoklayıcı bulamamıştım. En sonunda gözümü karartıp Digitus'un USB çoklayıcısını şipariş verdim ve bugün itibariyle elime geçti.

USB çoklayıcının genel özellikleri şu şekilde:
+ USB 3.0, USB 2.0 ve USB 1.1 standartlarını destekliyor.
+ 4 adet USB cihaza bağlantı imkanı sağlıyor.
+ Bilgisayar bağlantısı için cihaz üzerinde 1 adet USB M dişi konnektör bulunmakta.
+ Tak & Çalıştır özelliğine sahip.
+ Harici güç adaptörü (5V DC 3.5A) ve USB 3.0 kablosu (1.20 metre) ürünle birlikte gelmekte.

Resimlerden de görüleceği üzere ben cihaza dört adet 2.5 inç harici disk taktım ve ekran görüntüsünden de görüleceği üzere dördü de çalışıyor. Aslında benim için öncelik tüm harici disklerin sorunsuz çalışmasıydı, aktarım hızı ikinci plandaydı. Ancak yine de harici diskler arasında 2.5 gb'lık bir diziyi aktarım anında ekran görüntüsü alıp incelemeye ekledim. Aktarım anında bir süre saniyede 37 mb veri aktarsa da bir süre sonra yaklaşık saniyede 21 mb aktarım hızına gerilediğini gördüm.Resim ekleme sınırı olduğu için fazla ekran görüntüsü koyamadım ama genel olarak başlarda yüksek hızlarda aktarsa da bir süre sonra aktarım hızı saniyede 21 mb aktarım hızında sabitleniyor. Ancak söylemem gerekir ki ben veri aktarım hızları ile ilgili şu ana kadar hiç test yapmadım ve bu nedenle pek çok kişi için verdiğim bilgiler yeterli gelmeyebilir.

Son olarak deneme fırsatım olan diğer cihazlardan Logitech Wireless Gamepad F710 alıcısı, flash bellekler, Logitech M705 mouse alıcısı, Edifier MP15 USB şarjı sorunsuz çalıştı. Genel olarak toparlamam gerekirse ürün beklentimi fazlasıyla karşıladı. Bu konuda bir kaç alışveriş sitesindeki yorum haricinde, kullanıcı deneyiminin aktarıldığı bilgi bulamadığım için uzun bir süre bu tür bir cihaz için bütçe ayırmama rağmen daha önce yaşadığım bir kaç acı tecrübe nedeniyle güvenip bir ürün alamamıştım, ama benim gibi bir kaç harici diski birden çalıştırmak isteyip yeterli USB girişine sahip olmayanlara bu ürünü öneririm.

Ürünü yeni aldığım için çok fazla kurcalayamadım, merak ettiğiniz şeyleri yorumlardan sorarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Okuduğunuz için teşekkürler.

Düzeltme----------07.07.2014

Arkadaşlar kullandıkça yeni şeyler fark ediyorum. Cihazın düzgün çalışması için (özellikle harddiskler için bu yöntemi uygulayın) adaptör ve pc ile olan bağlantısını yaptıktan sonra cihaza USB girişi yapın. Örneğin cihaza bir ya da bir kaç tane harddisk bağlantısı yaptıktan sonra cihazı pcye bağlarsanız çok büyük ihtimalle çalışmayacaktır, hatta harddiski daha sonra bağlasanız bile bazen görmeyebiliyor. Bence bu temassızlıktan dolayı oluşan bir sorun değil çünkü gördükten sonra gidip gelme olmuyor. Başlangıçta oluşan bu sorunun tam sebebini bilemiyorum ama anlattığım yöntemle sorunu gidermek mümkün. Bu sorun nedeniyle ürünün 1 puanını kırdım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler