Bamix Superbox İnceleme

#akış #teknomutfak

Bamix el blenderını icat eden firma. Bu lafımı hafife almayın zira gerçekten elde tutulabilir karıştırıcı ve öğütücülerin patenti ve icadı kendilerine ait. Bu sebeple mutfak tipi blenderlardan harç karıştıran devasa el mikserlerine kadar pek çok bu tarz ürüne markasını basabilen bir firma. Ürünümüz Bamix Superbox olarak geçen ek aksesuarlarıyla blender merkezli tam bir mutfak robotu ve gıda işleme yardımcısı. Ürünü amazon.de üzerinden aldım. Hızlı kargoyu seçtiğim için DHL ile italyadan eylül ayının 25'inde kargolandı. Ertesi gün Türkiyeye ulaştı. Gümrükden geçmesi ve bana ulaşması 3 iş günü sürdü. 259 Euro + 105 Euro Gümrük + 36 Euro hızlı kargo. Toplam 400 euro'ya maal oldu bu arkadaş.

Kutu İçeriği:
Bamix 200W Blender
Stand
Pülverize Edici (Öğütücü/Tozlaştırıcı)
4 Adet Blender Bıçağı
Mutfak Robotu
Mutfak Robotu Kıyıcı Bıçağı
Mutfak Robotu İçin 5 Farklı Rende Bıçağı
1 Litelik Ölçü Kabı (Şeffaf Sert Plastik)

 

Motor Gücü

Blender alışageldiğimiz şekilde boynu sökülebilir cinste değil. Bunun yerine ucunda 4 adet bağlantı noktası ve ortasında ise bir bıçak yuvası var. İhtiyaç durumuna göre bıçak değiştiriyoruz. 200W fırçasız son derece güçlü bir motor söz konusu. İki kademeli çalışma gücü var. 1. kademe bıçağı 12.000 RPM döndürüyor. 2. kademe ise 17.000 RPM. Bu son derece yüksek bir değer. Örneğin Braun Multiquick 13300 RPM ve 750W güç tüketimine sahip. Yani Bamix in 3 katından fazla güç çekiyor ve Bamix in 17.000 RPM lik değerinin çok altında.

Başka bir örnek olarak Philips ProMix modeli 800W güç tüketimine ve 11500 RPM maksimum dönüş hızına sahip. Yani Bamix motor teknolojisi konusunda fark atmış durumda. Peki bu gerçek hayatta ne işimize yarıyor. El blenderlarının en büyük problemi çabucak ısınmalarıdır. Minicik bir alana 800W güç çeken bir motor koyarsanız soğutamazsınız. Alet belli bir yerden sonra elinizi yakacak seviyeye ulaşır. Bol sebzeli lifli gıdalardan oluşan 5 kişilik bir akşam çorbasını ısınan aletlerle çekmek oldukça zordur tecrübeyle sabit. Keza çoğu yeni nesil alet ısındığında RPM değerini düşürür. Her ne kadar blender gerektiğinde kullanılan bir alet olsa da 800W elektrik faturası içinde minik bir fark yaratır. Ama en önemlisi konfor.

Bamix rakiplerinin ulaşamadığı 17000 RPM hızına ulaşıyor. Buda zencefil gibi lifli gıdaları bile suya çevirebilmesi anlamına geliyor. Daha net anlaşılması adına Bamix 2. kademeye dokunduğunuz anda bıçağını dakikada 17000 kere döndürüyor.

Ek İşlev ve Aletler

 

Kutudan blender için 4 adet bıçak çıkıyor. Her bıçağın farklı bir kullanımı var.

1; Bu bıçak Whisk Blade olarak geçiyor. Her tür hafif ve kremamsı dokulu sosun yapımında kullanılıyor. Whisk Blade ile mayonez yapmak 10 saniye sürüyor. Yada Çörek vb işler için kremalı dolguları rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

2; Beater Blade yumurta akını saniyeler içinde beze köpüğüne çevirir. Normal aletlerle bu işlemi yaptığınızda köpük zayıf ve sönük olurken Beater Blade ile yapılan köpükler çimento harcı kadar kıvamlı olur. Buda beze ve köpük kremalarınızın veya sufle ve frappe gibi köpük bazlı karışımlarınızın dolgun ve lezzetli olmasını sağlar.

3; Kıyıcı bıçak kabacaher tür et ve sebzeyi parçalayıp kıymak üzerine dizayn edilmiştir. Etli sebzeli çorbalar. Yoğun içerikli soslar Hepsi bu bıçak ile tamamen kıyılabilir.

4; Çok amaçlı bıçak çorbalardan smoothielere marmelatlardan meyve sos ve pürelerine bebek mamasına kadar pek çok kıyma işinde pürüzsüz bir kıvam elde etmenizi sağlar. Püreler mamalar yoğun marmelat ve nefis smoohieler bu bıçakla yapması kolay işlerden.

 

Pulverize Edici

Bamix Superbox içerisinden çıkan bir diğer önemli aparat pulverize edici. Aparat 3 parçadan ve 1 sabit bıçaktan oluşuyor. Kabaca tozlaştırıcı diyebiliriz. Aparatımız kapak ve sabit bıçak dışında pulverize kapağı isimli şeffaf çok dayanıklı plastik esaslı bir sırra sahip. Normalde öğütücüyü bu haliyle içine malzemeler atarak kaba öğütme modunda kullanabilir sert yemişler tane baharatlar gibi pek çok şeyi kaba bir derecede öğütebilirsiniz. Örneğin çok güzel fıstık ezmeleri yapabilir veya iri taneli baharat karışımları hazırlayabilirsiniz.

Esas sır olan pulverize kapağı malzemeyle ana kapak arasında yerleşiyor. Gıdayla bıçak arasındaki mesafeyi daraltan Powder Disk aparatını taktığınızda öğüttüğünüz herşey toza dönüşüyor. Kahve çekebilir. Aromalı tuzlar hazırlayabilir. Sarımsak/soğan granülleri yapabilirsiniz. Kabuk tarçın karabiber yıldız anason gibi ev ortamında öğütmesi zor baharatları toza çevirip komposto ve şerbetlerde  kullanabilirsiniz. Ben yemeklerde taze öğütülmüş tane karabiberi çok severim. Bunun dışında diğer baharatlarımıda tane alıp kullanacağım zaman öğüterek onlara lezzet veren eterik yağlarının yemek ve soslara geçmesini tercih ederim. Kendi kuruttuğum biberlerden pul biber yapmak gibisi yok. Eğer sizde baharat konusunda hassas biriyseniz ve havayla uzun süre temas edip aromasını yitirmiş baharatlar kullanmak istemiyorsanız pulverize edici tam size göre. 🙂

Her Evin Olmazsa Olmazı Mutfak Robotu

Superbox içersinden çıkan bir diğer harika ürün Bamix SliceSy.
Geleneksel mutfak robotlarının aksine son derece hafif ve tıpkı Pulverize edici gibi gücünü Bamix Blender'dan alan son derece işlevsel bir ürün ile karşı karşıyayız.

SliceSy temel doğrama bıçağı ve bunun dışında çok amaçlı rende diski ve bu diske takılabilir 5 farklı bıçakla geliyor. Evlerde salata ve peynir rendesi gibi işler genelde işkencedir. SliceSy rende bıçakları ve kolay kullanımıyla her tür rende işini kolaylaştırıyor. Kalın Orta ve İnce rende ağızlarının yanında Disk biçiminde doğruma yapan Kalın ve İnce olmak üzere 2 doğrayıcı rende bıçağına sahip. Patates graten kabak graten veya çeşitli kızartmalar için daire biçimli doğramaları saniyeler içinde yapabilirsiniz. Bunun dışında SliceSy iki yönlü ana doğrama bıçağı ile her tür mutfak robotu işlemini çok daha kolay ve hızlı şekilde hallediyor. Köfte içi hazırlamak kaba öğütülmüş soslar yapmak ve hatta kurabiye hamuru bile yoğurmak mümkün. Bamix'in güçlü motorundan aldığı kuvvetle tüm doğrama işlerini sorunsuz şekilde yapıyor. Ayrıca zemininde bulunan plastik aparat sayesinde doğrama kabını olduğu gibi boşaltabilirsiniz. SliceSy her mutfağın en çok kullanılanları arasında olabilecek çok yönlü bir alet.

Sonuç: 

Bamix SuperBox evde yemek yapan soslar ve baharat karışımları hazırlayan benim gibi insanlar için kalite ve işlevselliğiyle zirvede bulunuyor. Kutu içerisinden çıkan stand. Standın arkasında blender bıçakları için olan yuva. Kıvrımlı kaliteli telefon kablosu biçimindeki kablosu. Malzeme kalitesi. Ağırlık denge oranı ve muazzam motor teknolojisiyle kendinden çok daha ucuz olmasına rağmen 1-2 senede ıskartaya çıkan aletler gibi değil. Veya elinize her aldığınızda "of,pof" ettirecek bir araç değil. Kullanmakdan kalitesinden zevk alacağınız tasarımıyla işçiliğiyle İsviçre Malı dedirten mutfak aletlerinin şahikası bir ürünle karşı karşıyayız. Kur sebebiyle fiyatı ilk bakışta çok yüksek gelse de aslında yurt dışı yorumları okursanız Bamix evladiyelik bir ürün. 10 yıldır sorunsuz şekilde aynı Bamix'i ilk günkü gibi kullanan insanlar Bamixlerini adeta bir miras gibi çocuklarına bırakıyor. Eğer mutfakda keyifle yemek yapan ve bunu zamandan da tasarruf ettirecek zevkli aletlerle yapmayı seven biriyseniz Bamix SuperBox'u kesinlikle öneriyorum.

Jamie Oliver ve Gordon Ramsay'ın "En Sevdiğim Alet" dediği Bamix'e bir göz atın derim. 🙂

Bamix'in resmi YouTube kanalı üzerinden tüm bu aletlerin kullanımını ve nefis tarifleri bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCFq89i5ruMvZsxWigDK2KGg/videos

https://www.amazon.de/gp/product/B00T4NQ3AA/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler