ASUS Zenbook Flip UX363EA 13.3

Youtube'da iPad Pro 12.9 videosuna paylaştığım yorumu inceleme olarak burada da paylaşmak istedim. Önemli teknik özelliklerden başlayalım:

İşlemci: Intel® Core™ i5-1135G7, 2.4 GHz 4 Çekirdek

Ekran: 13.3-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 OLED

RAM: 8GB LPDDR4X

Depolama: 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0

Portlar: 1x USB-A 3.2 Gen 1 (Bu galiba 2.0'a denk geliyor), 2x USB-C Thunderbolt 4 (ekran ve şarj destekli), 1x HDMI 1.4

Buradan itibaren YouTube'da iPad Pro ile yaptığım karşılaştırmayı doğrudan buraya aktarıyorum:

 

Sizinle benzer bir şekilde yakın zamanda tüketim amacıyla iPad Pro 12.9 inç almayı ciddi bir şekilde düşündüm lakin benim kararım farklı oldu. Kararımı verdiğim süreçte aynı şeyleri değerlendirip farklı bir sonuca vardım. O yüzden kendi tercih sürecimi biraz anlatmak isterim. Öncelikle benim iPad almayı düşünüp sonunda satın aldığım cihaz Asus Flip 13 OLED oldu. Yalnızca tablet ihtiyacım varken bu cihazı almaya karar vermemin ise sebepleri şunlardı:

- Ergonomi: iPad almayı düşünmemin en büyük sebebi okulda defter olarak kullandığım Lenovo Thinkpad tab 10 tabletimdi. Bu tableti dokunmatiği bozulana kadar uzun süre klavyeli ve klavyesiz olarak not tutmak için kullandım. Ne var ki tablet kullanmanın bazı zorlukları var. Bu kılıflar ekranı istediğiniz açıda kullanmanıza izin vermiyor ve ekranın kaideden ağır olması devrilme riskini bir hayli artırıyor. Bu uzun süredir değerlendiriğim tablet alma isteğimi ultrabook'a çevirmemin en büyük sebebi.

- Kullanım: Asus Flip 13 Oled klasik ikisi bir arada türünden bir bilgisayar. Yani dokunmatik ekrana sahip ve herhangi bir standa ihtyaç duymadan sadece ekran tüketimine yönelik tüm ihtiyacı karşılıyor. iPad eğer kılıfıyla beraber bu cihazdan daha ağır olmasaydı benim için seçim yapmak çok kolay olacaktı. 11 inç versiyonunun da OLED ya da MiniLED sunmaması zaten onu bir seçenek olmaktan çıkardı. Ayrıca bilgisayarın yanında bir kalem de geliyor. Ekran 4096 basım hassasiyetine sahip olsa da Asus'un ücretsiz kalemi 1000'in hemen üzerinde bir hassasiyete sahip bu da Logitech'in kalemine benzer bir kullanım için gayet yeterli. Benim tablet kullanımım not alma dışında benzer bir şekilde evde laptop'ımın yanındaki ikinci cihaz olma gerekliliğini de içeriyor. Burada da yurtdışında Türkçe Q seçeneğini bulamadığım MX Keys Mini ile bire bir benzer olan Logitech K380 ve MX Master 3 ikilisi devreye giriyor. Logitech Options yazılımı sayesinde bu klavye ve fareyi hiçbir ayar yapmadan çift monitör kullanır gibi iki bilgisayarı da yönetmek için kullanıyorum. Son olarak bilgisayarı yatakta bir şeyler okumak ya da izlemek için de kullanıyorum. Burada herhangi bir devrilme riski içermeden kendisi stand görevi görebilmesi çok işlevsel bir hale alıyor. Çadır modunda OLED ekranıyla yatakta film izlemek sinema sistemine sahip olma ihtiyacı duymamamı sağlıyor. Son olarak Harman Kardon lisanslı ses sistemi iPad ile benze bir şekilde bu boyuttan böyle zengin ve güçlü bir sesin nasıl geldiğine şaşırtıyor. iyi bir para verdiğim oyun laptop'ım minicik ASUS'un sesinin yarısı zenginlikte ve güçte değil.

- Ekonomi: iPad'ten vazgeçmemi sağlayan bir başka sebep de sadece tableti alarak işin bitmemesiydi. Ne var ki kalem de yanında gelince tamamı alüminyum olan ASUS'a ne bir kılıf aldım ne de başka bir aksesuar. Kalem de yanında olduğu için sadece cihazı almak bütün ihtiyaçlarımı karşılamaya yetti. Sadece tablet ihtiyacı olan bir kullanıcıysanız ve diğer cihazlarınızda odağınız Windows/Android temelli ise ASUS Flip 13'ü kesinlikle bir alternatif olarak değerlendirmenizi öneririm. Diğer hiçbir ikisi bir arada cihazı iPad'e rakip görmememin sebebi kesinlikle OLED ekran. Bu cihaz bana kendi günlük kullanımımda 10 saatlik bir kullanım ömrü sağlıyor. Bunu ekran hep açık bir şekilde tarayıcı ya da youtube açık şekilde elde ettim. Bu tabii ki benim gözümde Apple rakipleriyle yarışamadığı en ciddi konu ama şarj cihazını evde bırakmama yetiyor. Neyse ki yüksek tasarruf modu her daim açık olsa da hiçbir performans sorunu hissetmedim. Üstelik telefon şarj cihazı ve powerbank takviye opsiyonları açık. Pil ömrü sebebiyle iPad Air'i değerlendirmeyi çok isterdim ama dediğim gibi bana asıl lazım olan bir tabletti. Eksi olarak sayılabilecek bir başka konu bunun da bir kulaklık girişi olmaması ama bu cihaz benim için bir tablet yani kullanımım hep bluetooth çevresinde gerçekleşti.

 

Son bir not: Okulda derslerde kullandığım için Photoshop ve Illustrator başta olmak üzere Adobe yazılımlarını Flip 13 OLED ile kullandım ve hiçbir performans sorunu yaşamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler