Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2023/09

27 Şubat - 4 Mart 2023 - #09

- MWC 2023  1

 - e-Devlet şifreleri çalındı iddiası.

- Avrupa Komisyonu, online platformların altyapı için para ödemesinde ısrarcı. 

- Twitter, 200 kişiyi daha işten çıkarttı. 1

- ChatGPT ve Whisper API ile uygulamalara yapay zeka eklemek daha kolay.

- Windows 11 güncellemesi ile AI destekli Bing araması görev çubuğuna geliyor. 1

- AMD, yeni Ryzen işlemcilerini çıkardı.

- Honor, yeni pil teknolojisi patentledi.

- NVIDIA’nın son sürücüsü Video Super Resolution teknolojisi ile geldi.

- Ford, borcu olan arabanın kendi kendine satıcıya dönmesini sağlayacak sistemi patentledi.

- ABD, siber saldırılardan, açık veren yazılım firmalarını da sorumlu tutacak.

- Google Pixel telefonların yeniden başlatılmasına yol açan bir video keşfedildi. 

- Yeni bir iPhone hırsızlığı yayılıyor.

- Yeni TikTok filtresi olay yarattı.

Oyun Dünyasından

- Diskette oyun sağlayan son üretici de havlu attı. 

- Microsoft’un lisans anlaşmaları Activision işinde Avrupa onayının yolunu açmış olabilir.
- FIFA oyunlarının tanınmış yorumcusu John Motson vefat etti.

00:00 - Giriş 00:53 - MWC 2023 11:54 - e-Devlet şifreleri çalındı iddiası. 20:18 - Avrupa Komisyonu, online platformların altyapı için para ödemesinde ısrarcı. 25:20 - Twitter, 200 kişiyi daha işten çıkarttı. 25:55 - ChatGPT ve Whisper API ile uygulamalara yapay zeka eklemek daha kolay. 26:47 - Windows 11 güncellemesi ile AI destekli Bing araması görev çubuğuna geliyor. 28:39 - AMD, yeni Ryzen işlemcilerini çıkardı. 29:25 - Honor, yeni pil teknolojisi patentledi. 32:29 - NVIDIA’nın son sürücüsü Video Super Resolution teknolojisi ile geldi. 35:20 - Ford, borcu olan arabanın kendi kendine satıcıya dönmesini sağlayacak sistemi patentledi. 40:10 - ABD, siber saldırılardan, açık veren yazılım firmalarını da sorumlu tutacak. 41:28 - Google Pixel telefonların yeniden başlatılmasına yol açan bir video keşfedildi. 44:16 - Yeni bir iPhone hırsızlığı yayılıyor. 50:47 - Yeni TikTok filtresi olay yarattı. Oyun Dünyasından 55:05 - Diskette oyun sağlayan son üretici de havlu attı. 57:43 - Microsoft’un lisans anlaşmaları Activision işinde Avrupa onayının yolunu açmış olabilir. 59:30 - FIFA oyunlarının tanınmış yorumcusu John Motson vefat etti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Pil performansı açısından, 3G/4G/5G'nin etkisi hiç araştırıldı mı acaba? Yani, hep yüksek çözünürlüklü büyük ekranlar falan filan mı sadece etkili?

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Samsung'un da 25W'ta kalmasının karşılaştırılmasına da pek güvenemedim. Adamlar bir Note 7 vak'ası yaşadılar, olabilecek iken olmasın istiyor olabilirler mi? Apple da sistemin güvenebilirliğine başka markalara bakarak mı karar vermeyi bekliyor acaba (hep öyle yaptı çünkü, kendisini hiç riske atmadı böyle konularda)?

  • deathline @deathline

   @lterlemez üretim teknolojisi geliştikçe DSP'ler daha az enerji harcıyor ama en son teknolojide üretilmiş olsa 5g en az fazla enerji tüketir, deli gibi sinyal modülasyon işlemleri yapılıyor, modülasyon hızı düşmesin diye çok aktif çalışıyorlar.her sabah metro ile işe gidiyorum, metro bir kaç defa tamamen veya kısmen yer altına girip çıkıyor, o girip çıkmalar inanılmaz pil harcatıyor durduğu yerde %5 pil harcayabiliyor 4.5g'de.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @deathline: Dolayısı ile olay sadece ekran çözünürlüğü, büyüklüğü, çekirdek sayısı vs değil yani. Pil küçük, aşırı enerji talebi var vs vs vs...

 • Maxıs @maxis

  Honor Magic 5 Pro bakılması önerilir.MWC nin olayı oydu.Kamerada özellikle 1 numara.

  Not: Samsung ta 45W şarj mevcut.Kablosuz olarakta 15W şarj mevcut.

 • deathline @deathline

  @ersoy dash ,vooc hepsi aynı oppo'nun teknolojisi , pili bir kaç parçaya bölüp, gerilimi sabit tutup akımı iki katına çıkarıyor, güç yönetiminde adaptör ile yapıp ısınmayı engellemeye çalışıyor. standart dışı bir yöntem olduğu için kendine has kabloya ihtiyaç duyuyor.istediğin kadar güçlü kaynak bağla herhangi bir kablo takarsan çalışmaz istesen de yüksek hızla şarj edemezsin, vooc,dash destekli powerbank bulmak çok zor zaten başta yazdığım gibi akımı artırmak zorundasın standart şelaleden aşağı suyun akması şeklinde, vooc pompa ile su basma mantığında çalışıyor.sunix pb-20 var elimde üzerinde vooc yazmıyordu ama değişken akım değeri yazıyordu, oppo kablosunu takınca 30w olmasada 20-25w ile şarj etti.bende iki yılın devirdim, pil gayet iyi durumda.

 • Evren Mercan @oxodon

  #ChatGPT API sini moderatör olarak kullanabilir siniz. Yapılan yorumun içeriğinde siayasi mi, küfür mü ayırt edebiliyor.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  şu "patrun'un account'u aynı zamanda admin yetkili" meselesi günümüzde de devam ediyor hatta artarak ve logaritmik artarak devam ediyor... resmi kurumlarda buna bir de özel kalem katmanı eklenmiş durumda... ey IT sektörü sen kimsin ki bize yetkilendirme direteceksin...

  • deathline @deathline

   Özeli sektörü bilmem ama özel kalem , genel müdür vs en fazla kendi pcsinde yönetici hesabı olur, birde interneti kısıtlı değildir.bunun dışında ne yetkisi olacak.özel kalemde bir kişinin web sitesine içerik girme yetkisi vardır birde.Hey heyy höy höy genel müdürü VMware,firewall şifresini napacak.