Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2021/41

TeknoSeyir editörlerinin haftalık teknoloji gündemi değerlendirmesi.

02:35 - Cep telefonu görüşmelerine zam.
03:34 - Facebook ve diğer hizmetleri 6 saat kesintiye uğradı. Sebebi de açıklandı.
10:14 - Facebook hakkında çıkan iddiaların kaynağı ortaya çıktı.
20:42 - Tayvan, ‘Çin ile barış durumu yonga üretiminde belirleyici olur’ diyor.
24:24 - Twitch hacklendi. Firma konuyu araştırdığını açıkladı. Şifrelerin çalınmadığı belli oldu.
28:35 - Microsoft Windows 11 çıktı. TPM’yi atlatma yöntemi. AMD işlemcilerde performans kaybı. VBS özelliği performansı düşürebilir. Sanallaştırma Tabanlı Güvenlik
32:59 - Microsoft, “tamir etme hakkı” hareketine yakın duracak.
34:32 - Instagram, IGTV’yi kaldırıyor. 36:01 - Steelseries satıldı.
37:30 - Başarsoft, otomobil firmalarına dava açıyor.
39:11 - Tidal, Türkiye’den çekildi. 14/10/2021 son tarih. Oyun Dünyası
40:51 - Battlefield 2042 beta başladı
42:37 - Far Cry 6 Çıktı.
43:59 - Destiny 2, Game Pass PC’ye geliyor.
45:04 - Xbox’ın 20 yılı şerefine, özel tasarım kontrolcü duyuruldu.
46:19 - War Thunder forumları yine askeri bilgi sızıntısına sahne oldu.
49:41 - Yeni God of War, Türkçe altyazı ve menü ile gelecek.
53:12 - Grand Theft Auto Definitive edition duyuruldu.
55:19 - Sony, 2022’de PS5 uyumluluğu vurgulanan TV’ler satacak.

4 Ekim - 9 Ekim 2021 #41

- Cep telefonu görüşmelerine zam.

- Facebook ve diğer hizmetleri 6 saat kesintiye uğradı. Sebebi de açıklandı.

- Facebook hakkında çıkan iddiaların kaynağı ortaya çıktı.

- Tayvan, ‘Çin ile barış durumu yonga üretiminde belirleyici olur’ diyor.

- Twitch hacklendi. Firma konuyu araştırdığını açıkladı. Şifrelerin çalınmadığı belli oldu.

- Microsoft Windows 11 çıktı. TPM’yi atlatma yöntemi. AMD işlemcilerde performans kaybı. VBS özelliği performansı düşürebilir. Sanallaştırma Tabanlı Güvenlik

- Microsoft, “tamir etme hakkı” hareketine yakın duracak.

- Instagram, IGTV’yi kaldırıyor.

- Steelseries satıldı.

- Başarsoft, otomobil firmalarına dava açıyor.

- Tidal, Türkiye’den çekildi. 14/10/2021 son tarih.

Oyun Dünyası

- Battlefield 2042 beta başladı

- Far Cry 6 Çıktı.

- Destiny 2, Game Pass PC’ye geliyor.

- Xbox’ın 20 yılı şerefine, özel tasarım kontrolcü duyuruldu.

- War Thunder forumları yine askeri bilgi sızıntısına sahne oldu.

- Yeni God of War, Türkçe altyazı ve menü ile gelecek.

 - Grand Theft Auto Definitive edition duyuruldu.

- Sony, 2022’de PS5 uyumluluğu vurgulanan TV’ler satacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • D.Tspnr @tibaldo

  Yayın 1080p 60fps @gamsizm :))

 • huseyin/azuren @hegemen

  Bende tam hattı değiştirecektim.
  Günden güne , her gün hayatımızdaki herşey zamlanırken ,hayatımız ucuzluyor.

 • freshmind @freshmind

  Sony TV'lerin uzun zamandır kanayan yarası ve hala çözemediler. x900h (xh90) hdmi 2.1 olarak satıldı ama 120hz modunda yatay çözünürlüğü kısıyor, ALLM (auto low latency mode) kendi kendine game moduna geçme ve VRR (variable refresh rate) özellikleri TV'de yoktu. Daha sonra ps5 ile beraber de bu özellikler gelmedi. Sony güncelleme dedi ama 1 yıldır veremedi. Sonra da suçu MediaTek'e attı. HDMI 2.1 çiplerini kendi üretebilen bir tek Samsung ve LG var. LG'nin LCD'ler evlere şenlik zaten IPS yüzünden nefret edilirler AV kategorisinde. OLED desen çok pahalı ve kendine ait sorunları var. Samsung'da da Dolby Vision yok. Eğer bunlar olsun diyorsan ve çipi kendin üretemiyorsan bunu sağlayan bir tek MediaTek kalıyor. Onlarda bu SOC'ları 4k 120hz verecek ve VRR ile birlikte çalışacak şekilde yapamamışlar.

  Bunu bilen pek çok firma, kardeş çip üreterek (birazcık gecikme ekletiyor) bu sorunları aştı (TCL, Vizio, Philips, Hisense)

  Sony ise hem düz hali ile piyasaya sürdü hemde 1 yıldır düzeltemedi durumu. Dolayısı ile şimdi Ps5 ile uyumlu TV etiketi basacağız demeleri çok komik olmuş.

  Not: Merak edenler için söyleyeyim, evet 2021 modelleri için bu problemler, ek çip ile çözüldü. Ancak hala VRR ve ALLM yok. Güncelleme ile gelecek. Freesync'den bahsetmiyorum bile, Sony zaten oralı değil.

  Not2: Bu adamların geçen sene 2020 modelleri içerisinde, en iyi TV'ler arasında sayılan, tepe LCD modeli xh95 (x950h), bunların hiç birisine sahip değil 😀 HDMI 2.1 portu bile yok.

  Sony'nin görüntüsü bir başka, renk doğruluğu ve istikrarı muazzam ve 2021 yılında bile hala daha Sony'nin "motion" klasmanında rakibi yok. Ama Playstation üreten bir firma olarak, TV'leri oyun oynamak bazında nasıl herkesin bu kadar gerisinde kalır, anlamak güç.

  Konu havada kalmasın, meraklısı vardır diye yazayım dedim, saygılarımla.

 • onurkenan @onurkenan

  Apple music abonesi, YouTube premium abonesi ve Tidal abonesi olup kullandığım, birbirleri ile canlı canlı karşılaştırabildiğim uzun bir dönemim oldu. Ses kalitesi artık tüm servislerde zaten çok iyi, muhtemelen hiçbirimizin evinde ses çıkış çeviricileri ve özel Hi-Fi sistemler olmadığı için, mevcut kulaklıklarımız/sistem/hoperlörlerimizle kaliteyi ayırt etmek zor (youtube bazı kayıtlarda biraz geri kalıyor gibi evet ama bunu anlamak için sürekli kulağınız müzikte olmalı, sessiz ortamda olmalısın vs, normal/sıradan vatandaş için günlük yaşamda pratik olarak fark yok bence).

  Temmuz ayı sonunda karşılaştırmalar sonucunda aboneliklerimi sadece youtube premium'a indirdim. Ama baştan söyleyeyim, eğer youtube premium ile yola devam etmiyor olsaydım, Tidal ile yolları ayırmazdım. İlginç bir şekilde, müzik üreticilerinin oluşturduğu bir servis olması, bazı/diğer sanatçıların ön plana çıkarılmasına sebep oluyor, müzikte yeni kişiler yeni tatlar bulabiliyorsunuz. Bir de benzer parçalar çal servisi youtube gibi basit bir kısır döngüde değil gibi. Yani youtube'da parçayı seçtiğinizde devam eden parçalar benzer ama yeter hep aynı şeyi önerme dedirtecek türdendi, Tidal'de listeler daha dinamikti. Arayüz ve kullanım, özellikle appletv'deki kullanım tidal'de oldukça başarılıydı.

  Gelelim sonuca, daha 2 hafta önce Tidal'e gel, hatta neredeyse senelik abonelikte servis ücreti %50-75 daha ucuz diye pazarlama mailı almıştım ki, şimdi sonlanacağı haberini duyuyoruz. App'leri kontrol ettim bu bilgi mevcut değil, mail servisini de kontrol ettim bu bilgi mevcut değil. - saçma bir sonlanma oluyor ya da haber yanlış mı acaba??.

  Youtube premium ile, bu reklamsızlık için elbette devam edeceğim, müzik konusunda da, istediğin "o an" video'ya geçip yapabildiğin için oldukça iyi bir servis (gerçi 100 parça da 1 video'ya geçiş yapıyorumdur ama dursun kenarda).

  apple music'e gelince, açıkcası temmuzdan beri kullanmıyordum ki, 3-5 gün önce dolby atmos müzik nasıl bir şeydi yeniden bir hatırlamak adına yeniden başladım. Yani "seslendiğim" anda bir parçayı çalıyor olması, özel listelerin bulunuyor olması gibi artı durumlar var. kesinlikle tercih edilecek kadar iyi. Ama ses kalitesine gelince, "yüksek kaliteli kayıpsız ses" bende açıkcası bir fark yaratmadı, dolby atmos ses ise, artık yaşlanmış bu kulaklarım için memnun edici değil. Gerçekten en doğal hali en iyi hali belki budur, ama alıştığımın dışında yapısı şu an beni memnun etmiyor. - Hem biraz alışma dönemi sonrasında hem de Apple pro kulaklılar ile deneyimledikten sonra kesin karara varacağım ama belirtilen şu, dolbly atmos her kulaklıkta kullanılabiliir, yani süper bir fark yaratacağını düşünmüyorum. (-uzamsal ses fark yaratabilir belki ama ihtiyaç olduğunu sanmıyorum onun da kısa vadede).

  apple'daki bu yeni ses teknolojileri, sesin gelecek nesil teknolojileri olduğu da aşikar. Şu an alışamamış olsam/hoşlanmamış olsam da, karşı da değilim, zaman içinde belki kayıt işleminin yeni çıkan albümlerde daha uygun yapıldıkça daha başarılı ve keyifli olabileceğini düşünüyorum. Benzer durumu 3D'de de yaşamıştık, yeni teknolojiydi ve sinemada görüntüyü bize doğru getirerek yapıyorlardı ve aslında hiçbirimiz alışamamıştık ve saçma görünüyordu; ama şimdi 3D teknolojisini derinlik amacıyla kullanıyorlar, perdenin arkasına doğru "doğal" bir yaklaşım tercih ettiler, hem filmlere değer katıyor hem yadırgamıyoruz.

  tidal'in gitmesi dert mi, geri gelmez mi. elbette gelir. Deezer abonesiyken deezer da ülkeden çıkmıştı, sonra geri dönmüştü. Zaman zaman şirketler pazar konusunda garip kararlar alıyorlar, ama 80 milyonluk bir pazarı kaybetmek isteyeceklerini o kadar da sanmıyorum.