Merhaba arkadaşlar.
Intel Atom Z3735G işlemcili 1 GB Ramli bir Windows 8 tablet kullanıyorum. Windows 10'a RAM az olduğu için geçemedim ve gerçi daha önce bir aralar Windows 10'a yükselmişti ve Windows 10, Windows 8'e göre daha fazla kaynak harcıyordu. Bunu fark edince geçmekten de vazgeçtim. Bu gün şöyle bir şey fark ettim:
Bu tableti Youtube, Netflix gibi video izlemek için kullanıyordum. Chrome üzerinden 720P izleyebiliyorum ki tabletin çözünürlüğü de bu. 1080P'de işlemci %100'e vurup video donuyordu. Aynı şekilde 720P 50FPS videolarda da sorun çıkıyordu.
Bu gün yine takılma olunca Internet Explorer'i açtım. 720P 50FPS video hiç takılmadan oynadı. İşlemci kullanımı %50-70 arası gidip geldi. Hatta aynı kullanımla 1080P 50FPS de izledim. Chrome ile 720P 50FPS'de %100 olup takılıyordu 1080P 50FPS'de ise slayt gösterisi oluyordu.
720P 30 FPS video ile denedim. Chrome takılma olmadan %60-70 işlemci kullanımıyla izletti. Ancak internet Explorer ile aynı videoyu açtığımda işlemci kullanımının 25-35 arası gezindiğini gördüm.
Chrome ile Internet Explorer'daki işlemci kullanımında video izlemem mümkün müdür? Ya da Internet Explorer da kullanabilirim ama onda da yazmak için bir yere tıklayınca klavye otomatik açılmıyor. O sorunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ufkabakan @ufkabakan

  Muhtemelen IE , onboard grafik çipinin hardware video hızlandırmasını kullanarak işin bir kısmına GPU yıkıyor, Chrome'da da bu destek olmalı.

  Şu rehbere bir göz atın derim:
  https://www.lifewire.com/hardware-acceleration-in-chrome-4125122

  • Nostromo @nostromo

   Altta bağlantısını paylaştığım eklentiyi chrome'a kurun işlemci kullanımı bariz düşecektir.
   https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Teşekkür ederim hocam. Muhtemelen dediğiniz gibi ama 5 yıllık Explorer'ın bunu yapmasına rağmen en güncel Chrome'un yapmaması tuhaf. Donanım hızlandırmayı paylaştığınız yazıdaki gibi flags kısmından zorladım ama hiç fark etmedi.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Çok teşekkür ederim hocam. Sayenizde sorun tamamen çözüldü. 720P 50 FPS'de 60-90 arası gidip geliyor. Önceden direkt %100'e sabitlerdi. Explorer'a göre kullanım 15-20 daha fazla ama istediğim 720P 50FPS videoları takılma olmadan izleme işini sorunsuz çözüyor.

  • Nostromo @nostromo

   @coolnquiet Chrome youtube'da standart olarak videoların vp9 sürümlerini oynatıyor. Yanılmıyorsam 6. nesil intel işlemcilerden itibaren vp9 formatına donanımsal hızlandırma desteği var. Yani demek istediğim, sizin işlemci daha da eski olduğundan chrome'da yotube videosu açtığınızda vp9 videosu çağrıldığından işlemciniz içindeki dahili grafik yongası videoyu çözmeye yardımcı olamıyordu, sırf cpu tarafı çalışıyordu. Hatta size tavsiyem firefox kullanın. Chrome'a göre az daha yavaştır, ancak özellikle youtube videolarında chrome'a göre sistem kaynaklarını daha verimli kullanır. Güç tüketimi olarak da bir avantajı var

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Teşekkür ederim hocam. Firefox'u denedim. Paylaştığınız Chrome eklentisinin yüklü olduğu Chrome ile aynı performansta çalışıyor. Hız olarak Firefox da iyi bence ama benim tabletin dokunmatiği bazı uygulamalarda sıkıntı çıkarıyor. Bir yere defalarca dokunmam gerekebiliyor. Chrome'da da sorun olsa da Firefox'da bu sorun fazlaca gerçekleşti. Ondan genel olarak Chrome + H264ify eklentisi ile devam edeceğim gibi. Eğer çok uzun videolar açarsam da sık sık videodan videoya geçmeyeceğim için Internet Explorer tercih edeceğim.

  • Nostromo @nostromo

   @coolnquiet Bu eklentide 60 fps videoları engelleme özelliğide var ama hiç kulanmadım. O ayarı aktif edince videoların sadece 30 fps sürümü gösteriliyor olabilir. Oyun videoları gibi akıcılık gerektiren videolar izlemiyorsanız onu da bir deneyebilirsiniz. Belki bu sayede 1080p 30 fps video izleyebilirsiniz

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Teşekkür ederim hocam. Yarın ona da bakayım. Tablet ekranı 720p olduğu için çok sorun değil ama zaman zaman internetim biraz yavaş olduğunda full hd çözünürlüklü masaüstü bilgisayarda 1080P 60 FPS videolar çok canımı sıkıyordu. Orada işe yarar.

 • Emre @emre64

  Chrome'un flags kısmından bu ayar yapılabilir ama atom işlemcilerde bu durum böyle genelde, en iyi video izletme performansı Explorer'da.