Herkese iyi günler. Bir sitenin kime ait olduğunu nerden öğrenebiliriz. Whois kayıtlarında net bi isim bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  bazi hosting firmalari gizlilik hizmeti sagliyorlar, böyle ise ögrenemezsin

 • turker @turker

  Site sahibi müvekkiliniz sitenin bir yerinde bu site benim diye yazmadıysa ispat edemezsiniz.

  • Fevzi Öztaş @foztas

   Site ismi satın alınırken vs. bir isim girişi olmuyor yani ?

  • turker @turker

   @foztas ticari bir durumdan bahsediyoruz. dolayısıyla firma(şikayetçi) adına düzenlenmiş bir fatura ibraz edeceksiniz domain ve hosting için (aslında bu bile sitenin sahipliği ile ilgili olmayabilir, bkz: X firması/kişisi giderleri karşılarken Y firması faaliyeti sürdürüyor/yönetiyor olabilir ve hatta Z firması/kişisi içeriğin sahibi olabilir.)

   Sitedeki görsellerin size aitliğini, fotoğrafların ham hallerini sunarak ispat edebilirsiniz. Sitenin kime ait olduğunun bir önemi olmaz o zaman.

   Yazılı içeriklerin sizin tarafınızdan üretildiğini ispat etmek biraz daha zor olabilir. Eğer bir ajans tarafından içerik üretilmişse onların şahitliği sunulabilir veya aynı içerik basılı bir materyal üzerinde de varsa onlar delil olarak sunulabilir.

   Firmalar bu tip durumların önüe geçmek için, web sitesi içeriği ile basit bir kitapçık yapıp noterde onaylatır genelde. Böylece birisi bu içerik benim derse hayır benim demeniz kolaylaşır.

   whois bilgileri size sadece ilgili domainin kime ait olduğunu söyler o kadar.

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @turker Malesef aracı firma ile anlaşma esnasında herhangi bir fatura ibrazı olmamış. Bu nedenle bu yoldan gidemiyoruz. Sitenin bir çok yerinde isim adres vs. yazılı olmasına rağmen mahkeme bilirkişi yolu ile sitenin sahibine ulaşma gibi garip bir yol seçti halbuki durum sizin dediğiniz gibi de olabilir. Ama malesef bilirkişi doğrudan isim bulamayınca eser sahipliği meydana gelmediğinden söz konusu şikayetin yapılamayacağına karar vetmiş. Aslında fotoğrafların ham halleri dosyaya sunuldu. Ona rağmen sitenin sahibi e ulaşılmaya çalışılıyor.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @foztas başka bilirkişi isteyin gerçekten bilen anlayan gerçek bir bilirkişi isteyin

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @foztas olayın öyküsünü detaylı şekilde bi yazıver nerede hata var ne yapmalısınız ona göre cevaplayalım 🙂 öncesini bilmeden vereceğimiz cevap yanlış oluyo gibi

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan Müvekkile ait sitedeki, ticari amaçla kullandığı görselleri başka bir sitede başka bir kullanıcı izinsiz şekilde ticari amaçla kullanmakta. Mahkeme sitenin müvekkile ait olduğunu tespit ettirmek için bilirkişi incelemesi yaptırdı. Bilirkişi de whois sorgulamasında müvekkil ismine rastlanılmadığını bu nedenle bu konuda şikayet hakkı olmadığını belirtmiş. Bu sitenin müvekkile ait olduğunu gösterir belgeye ihtiyacım var. Cevaplarınız için teşekkür ederim bu arada.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @foztas sitenin nereden nasıl satın alındığı bilgisi? bu satın alım esnasında müvekiil adına kesilmiş fatura var mı hizmet aldığına dair?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @gurkan-atilgan "ticari amaçla kullandığı görselleri başka bir sitede başka bir kullanıcı izinsiz şekilde ticari amaçla kullanmakta." bunu fikri sınai çerçevesinde değerlendiriyosunuz anladığım kadarıyla bu hakkı kanıtlamanın farklı bir yolu yok mu? bu görsellerin PSD halleri ya da bir başka yolu? site üzerinden yürümek yerine bu taraftan ilerleyebilirsiniz belki?

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan büroya geçince dosyasına tekrar bakayım. Godaddy üzerinden alınmışsa aracı firma tarafından sorgulamada da firma ismi çıkar doğru mudur?

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan evet olay Fsh de görülmekte bu nedenle Fsek de ki eser sahipliği kavramını sorgulamak için mahkeme bilirkişiden site sahibini sorgulama yoluna gitmiş fakat yukarıda da belirtildiği gib bilirkişi herhangi bir isme ulaşamayınca eser sahipliği kavramı oluşmadığından şikeyet hakkı olmadığını belirtmiş. Bu noktada farklı yoldan ispat için buraya sormak istedim sorgulayarak bi isme ulaşıp ulaşamayacağımızı. Ne fatura var alınan hizmete dair ne de sözleşme. Fotoğrafların asıl halleri zaten dosyaya sunulmuş.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @foztas konu site değil oradaki eserlerin kullanılması bu açıdan bir saçmalık var fotoğrafların aslı sunulduysa site sorgulama gibi saçmalıklara neden girilmiş?

   domaini kim kaydetmiş? hangi bilgiler ile kaydetmiş? domain ve hosting aldığı yerden neden faturası yok? basılı olması şart değil dijital de olsa bi fatura oluşmuştur mail adreslerine gelen

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan gerçekten bilirkişinin bu konuda yanıldığını düşünüyorum. Çünkü Fsek deki suçların olabilmesi için eser sahipliği kavramını karşılamanız gerekir. Bilirkişi fotoğrafların asıllarını görmesine rağmen sitenin sorgusunda müvekkilin ismine rastlayamadığı için eser ve hak sahipliği bulunduğuna dair işaret bulunamamamıştır diye enterasan bir rapor yazmış. Hukuki konuda görüş vermemesi gerekirken görüş vermiş.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @foztas yahu biri at biri deve aynı şey değil ki? 😀 fotoğrafların hak sahipliğiyle site sahipliği ne alaka? 😀

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan Firmanın adını bulduk fakat iletişim adresini bulamadık şimdi müvekkilden numarasını bulmasını istedik bakalım bulabilirse o belgeleri de sunacaz.

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan işte bilirkişi(!) bu şekilde rapor vermiş mahkeme site sahibi için müzekkere yazılmasına karar verdi aynı zamanda bizden de site sahibini gösterir belge sunmamızı istedi. Tabiki site sahipliğini gösterememek suçun kapsamının daralmasına sebep olucaktır.

  • turker @turker

   @foztas ben avukat değilim ama sanırım şikayet ve savunma yanlış yoldan yapılmış. ilk başta bizim sitemiz üzerindeki bilgiler/belgeler vs. denilmeyecekti. eğer böyle derseniz tabi ki mahkeme "benim" dediğin sitenin sana aitliğini ispat etmeni ister. doğrudan şu sitedeki a,b,c fotoğrafı bize aittir denilerek şikayet oluşturulacaktı.

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan Benim asıl merak ettiğim ve anladığım kadarıyla ( bu konularda(hosting, domain vs.) çok bilgili değilim yanlış yazabilrim kusura bakmayın) domain keydedici firma olayda godaddy sadece aracı firma ile iletişim halinde sitenin gerçek sahibinin takibini yapmıyor..? Bu durumda online olarak site sahibini bulmak imkanımız yok, godaddy'e ulaşmak sadece aracı firma hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.Umarım doğru anlamışımdır

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @foztas kısmen doğru domain isim olmadan kaydedilmez araı firma domaini kendi adına kaydettiyse o domainin sahibi siz değil aracı firmadır size kiralamıştır o domaini bu da işi bilmeyenlerin site açarken yaptığı en büyük hatadır domainin başkasına kaptırmak 🙂

  • Fevzi Öztaş @foztas

   @gurkan-atilgan bu durumda müvekkilden telefon numarasını bize göndermesini beklemekten başka çare kalmıyor. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

 • Kılüyeler @aseton

  RIPE.Net 'ten ip sorgulaması yapın, ip kime aitse onun abuse kısmına sorun. IP'yi elinde tutan da sorumlu çünkü, müşteri kayıtları elinde olmak zorunda.