Merhabalar; bu ay başına doğru AMD APU ile bir sistem toplamayı düşündüğümü yazıp ekran kartı konusunda fikirlerinizi sormuştum: sistemi toplayalı iki hafta oldu ama iş yoğunluğundan pek kullanma fırsatım olmadı.
1. Sistemde AMD A10 7870K kullandım; siyah kutulardaki yeni versiyon: soğutma çözümü yeterince başarılı ve sessiz. 7890K ile arasında 150 TL civarı fark var bu işlemcinin; bu 150 TL'yi daha iyi bir kasa için harcadım.
2. Cooler Master Silencio 650 Mid Tower kasa tercih ettim. Kasa oldukça büyük ancak yeterince sessiz. Sağ, sol ve ön panellerinde ses yalıtımı için köpük benzeri madde kaplanmış. Ön üst tarafta iki USB 3.0, iki USB 2.0, bir kart okuyucu, kulaklık ve mikrofon çıkışı ve fan kontrolcüsü ayar düğmeleri var. Kasa içinde üç adet fan var; ikisi önden içeri hava çekiyor, arkada bir fan da sıcak havayı atıyor, bu fan işlemci soğutucusunu da destekliyor. Bu üç fan kontrolcüye bağlı, devir ayarı kasanın üzerinden yapılıyor. Ayrıca işlemci su soğutma çözümleri için kasanın üst arka tarafında sürgülü bir bölüm var, buraya takılacak fan (140 mm'e kadar) için de fan kontrolcüsünde açma-kapama fonksiyonu kullanıma hazır.
3. Anakart, Asus A68HM-Plus. 2400 Mhz çift kanal bellek desteği var. A68HM-K yerine neden bunu aldım, gerçekten bilmiyorum. Biraz daha pahalı olduğu ve plus yazdığı için psikolojik bir şey sanırım.
4. Bellekler G-Skill 8 Gb 2400 Mhz'lik iki modül olarak toplam 16 Gb. Bellekler konusunda sıkıntılıyım ama. DDR3 haliyle eski bir teknoloji, 2400 Mhz desteği anladığım kadarıyla bellek hızının aşırtılmasıyla mümkün oluyor: Asus buna XMP desteği demiş. Bios'tan XMP'yi açınca 2400 Mhz'de çalıştı bellekler. İlk açılışta 1600 Mhz idi çalışma hızları.
5. Güç kaynağı olarak FSP Hyper 700 Watt kullandım; Sertifikası yok ancak FSP %85 verimlilikte çalışıyor yazmış kutuya. Daha önce TeknoSeyir'de de incelenmişti. Ucuzuyla pahalısı arasında 50-100 lira oynuyor neticede bu güç kaynaklarının. Bütçeme göre en yüksek güç veren cihazı satın aldım yani, köfte-ekmek hesabıyla.
6. 120 Gb Sandisk SSD (ucuzundan) ve 1 TB 5400 rpm harddisk vardı elimde, onları bağladım.

Sistem alacaklar ya da merak edenler için elimden geldiğince soruları yanıtlamaya çalışırım. Elimde pek fazla oyun yok: Batman Arkham City, Witcher 2, NFS Most Wanted, Shadow of Mordor. Shadow of Mordor'da maksimum 44, ortalama 23, minumum 14 fps verdi, benchmark testinde. 1080p Medium ayarlarda, doku bilmemnesi Low'da iken (en yükseğinde 8 Gb ekran kartı belleği istiyormuş bu ayar). Diğer oyunları da yüksek (ama ultra değil, high) ayarlarda 1080p'de 50 dereceyi aşmadan çalıştırıyor işlemci. Fps değerlerine bakmayı bilmiyorum ama Vsync'i açtığımda görüntü değişmediğine göre hiçbir oyunda 60 fps'den fazla üretemediğini tahmin ediyorum.
#AMD #AMDAPU #akış

Ekleme: Bilgisayarı ilk olarak Ubuntu 16.04 ile çalıştırdım. Steam üzerinden bir iki deneme yaptıktan sonra Windows Embedded 8.1'e geçtim. Civiliziation 5 deneme şansım oldu bu iki işletim sistemiyle; maalesef Civ'de bile ciddi performans kaybı yaşanıyor Linux'ta. Daha önce @bzn7 de bahsetmişti bu driver sorunlarından, teyit etmiş oldum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KirbiT @kirbit

  Hayırlı olsun 🙂 Kasanızın bir değişiği olan pure modeli 3-4 kilo daha hafifti, onu tercih edebilirdiniz ancak güzel seçim 😀 İlerleyen dönemde Silencio 352 almayı düşünüyorum bende. Gerçi benim bunu toplamam 1 yıldan fazla sürecek gibi, şimdilik sadece psu ve ssd var ^^

 • bzn7 @bzn7

  Hayırlı olsun, güzel bir sistem olmuş. Merak ettiğim bir şey oldu yazınızı okurken. Siyah yeni kutu dediğiniz kutuda Wraith soğutucu mu var yoksa eski klasik soğutucudan mı? Performansa bir etkisi olmaz, ses konusunda da rahatsız etmiyorsa mantıklı bir seçim olmuş. Teknik detaylara bakarsanız 7890K ile 7870K aralarında az bir miktar saat hızı farkı dışında bir fark yok. 7860K'nın 65W ile sınırlandırılmış olmasından dolayı bir performans farkı vardı ancak burada hissedilir bir fark olacağını sanmıyorum.

  Yazıda belirtmemişsiniz ama VRAM olarak 2GB ayırdığınızı tahmin ediyorum. Güle güle kullanın.

  • Buğra @madduck

   Vram olarak 2 GB ayırmadım kendi "default" ayarı ne ise o durumda. Bellekler sıkıntılı gibi tam olarak kullanmayı beceremedim BIOS'taki o sistemi. 2400 Mhz çalıştığından bile emin değilim sistemin.

 • Buğra @madduck

  @bzn7 Wraith soğutucu yazmıyor. Parçaların stokta olduğu büyük bir mağazadan aldım parçaları -her iki işlemcinin kutusuna da bakma şansım oldu. Benim de 7890 almak için en büyük gerekçem fanın sesiydi. 7890K'nın kutusunda Wraith yazmasına rağmen 7870K'nın siyah kutularındaki soğutucuyla birebir aynı. Wraith olanda, fanın dış kasası (hava giriş yönünde) hafif ovalleştirilmiş ama pervane çapı eşit. Fanların enleri de eşit. Muhtemelen marka hakları yüzünden 7870K'da "noname" kullanılmış aynı ürün.
  7870K'nın ekran kartı ve işlemcisi overclock ile 7890K'yı yakalayabilecek seviyede; kasayı tercih ederken overclock ihtimalini de bu yüzden dikkate almıştım. Ama APU'nun şu anki performansı bile beni şaşırtıyor -hele 400 lira civarına aldığımı düşünürsem 🙂

  • bzn7 @bzn7

   VRAM varsayılan olarak 1GB gelir, onu 2 yapmanızı tavsiye ederim. Belleklerinizin ilk taktığınızda 1600MHz çalışması normal. XMP zaten bir OC modu, yani yaptığınız ayarın doğru olduğu anlaşılıyor. CPUz ile bellekleriniz 1200MHz'de görünüyorsa sorun yoktur. 7890'ı yakalamak için OC yapmaya değer bir potansiyel olduğunu zannetmiyorum. Radeon Settings yazılımındaki Overdrive menüsünden deneme yapabilirsiniz.

 • Buğra @madduck

  Ekran kartı belleğini 2 Gb'a çıkartmayı başardım; sanırım Asus bilerek gizlemiş o ayarı...RAM'ler de dediğiniz gibi 1200 Mhz gözüküyordu, ben o yüzden sıkıntılı sandım. BIOS'ta zaten gözüküyormuş kaç Mhz'de çalıştıkları.