Yazının başlığına aldanmayın genel olarak neden memleketten bir halt olmaz onu anlatıyor.

http://www.etohum.com/blog-tr/neden-turkiyeden-uber-cikmaz/ #akış

Neden Türkiye'den 'Uber' Çıkmaz

7 Haziran 2014 cumartesi günü Ars Technica haber sitesinde yayınlanan haber yaklaşık 4 yıl önce kurulan Uber in aldığı son yatırımla (1,2 milyar ABD doları) Teknoloji girişimleri...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • turker @turker

  fazla ağlak olmuş. tabiki türkiyedeki mevzuatın açıkları, gedikleri vs vardır ama bu her sektör için geçerli.

  • gursuogr @gursuogr

   tamam o zaman daha kötü. az ağlak olmuş.

  • turker @turker

   gidip başka ülkelerde ticaret demedim, sormadım da öyle bir yatırım yapamayacağım için 🙂

   türkiye böyle biryer. azıcık geniş çaplı bir işe girişiyorsan az çok daha başlamadan başına neler geleceğini kestirebilirsin. tabiki spesifik konularda mevzuatı türkyieden daha iyi yerler illaki vardır ama bahsedilenlerin hiçbiri şu ülkede olmazdı diyemeyiz. kosova örneği verilmiş misal yazıda, yaz getir kanuna koyalım demişler. mesela gth bakanlığı çoğu evcil hayvan ürünlerinin izin prosedürleriyle ilgili konularda türkiyede bilinen üretici ve ithalatçılardan fikir alarak mevzuat oluştuyor.

   vergi kısımlarını tamamen geçiyorum. o zaten ne iş yaparsan yap aynı. ne kazanıyorsan, yılın sonunda devlet %50sini almış olur senden. arkadaşlarınki yine iyiymiş %30la kurtarmışlar.

   evet bu ülke, girişimcilik için pek iyi biryer değil, hele ki hizmete dayalı bir iş yapıyorsan. devlette daha çok üretime dayalı girişimcilik benimsenmiş durumda. zamanla hizmete dayalı olanı da gelişir diye umuyorum.

  • gursuogr @gursuogr

   mevzunun özünü ya sen anlamıyorsun ya senin meramını ben kaçırıyorum. "türkiye böyle" ee nedir yani adam yazmasın mı ? sövmesin mi ? "başına gelcekleri bilecek" bilmeden hatta etti 2 insan istihdam etti bir hizmet oluşturdu battı iki yakınmasın mı ? olay nedir onu anlamıyorum 🙂
   yazıyı okudun mu ondan da emin değilim. normal şartlarda ben yaptığım bütün yatırımı götürür bir meydanda yakarım o kadar yokuşa sürülmüş işin üstüne ki ben de bir sürü hukuksuzluk gördüm yaşadım çaresizliği tattım. yine de şu tavır inanılmaz bir genişlik 🙂 "türkiye aga burası ne bekliyon" diyen çocuğa teklif götürüp tişörtlerini bardaklarını falan çıkarmayı düşünüyorum. best girişimcilik ever. o virus bünyeyi ele geçirmiş çünkü belli.

  • turker @turker

   ben diyorum ki ilgili yazıda şikayet edilenlerin bir kısmı vergi, memurların bilgisiz ve ilgisiz oluşu, rakip küçük esnafın şikayetleri, yasal prosedürler vs. hangi sektörde olursan ol, ve hangi ülkede olursan ol başına gelir. türkiyeye özel değil. bkz: uber fransa, almanya... bkz: amerikadan vergi cenneti adalarına kaçan firmalar... bkz: san fransiskodan sırf prosedürler yüzünden çıkan uber...

   ha bizim devletin prosedürü yavaş diyorsan, yeniliklere adapte olması zaman alıyor diyorsan, kanunun biri diğeri ile çelişiyor diyorsan, verginin vergisi diyorsan vs... eyvallah. zaten onu herkes biliyor, herkes de şikayet ediyor.

   bu yavaşlığı bir nebze ben anlayabiliyorum. kanunu yaptım demeyle olmuyor. onunla ilgili memur bilgilenecek, bilinçlenecek tecrübe kazanacak, alt yapı uyumları olacak vs. derken nispeten büyük diyebileceğin bir yapıdaki devletin birden bire 6 ayda 1 senede yeni birşeylere uyum sağlamasını beklemek gerçekçi değildir. ama gel gör ki 10 senedir çipli nüfus cuzdanı/ehliyet mevzusu gibi sakız olan işler de yok değil.

   özetle ilk paragrafta bahsettiğim yakınmalar yüzünden fazla ağlamaklı demiştim.

  • gursuogr @gursuogr

   Neyse anlaşmak mümkün değil. Aynı şeyi söyleyen insanların anlaşması ironik bir şekilde daha zor oluyor bazen. "eyvallah. zaten onu herkes biliyor, herkes de şikayet ediyor." E tamam adam da etmiş işte 🙂 Herif çocuklarım aç ocağımı kuruttular dememiş ki 🙂