BIOS sorununu ve #linux kuramama durumunu çözemedim bir türlü ve çıldırmak üzereyim.
Belki buradan yardımcı olabilecek birileri çıkar.
Linux dağıtımlarını USB üzerine yazdırıp bilgisayarı USB ile başlatıyorum.
Hangi dağıtım olursa olsun, normal çıkması gereken grafiksel kurulum arayüzü yerine siyah beyaz bir arayüz geliyor, neyse deyip devam ediyorum. Ancak kurulum bir yerden sonra takılıyor, bir türlü kuramıyorum.
Bilgisayarda 2 disk mevcut SSD + HDD; SSD üzerinde Windows 10 kurulu. HDD üzerine de yer açtım linux kuracağım.
Bilgisayarı shift ile yeniden başlatıp SECURE BOOT denilen illeti arıyorum BIOS üzerinde ancak yok yok yok.

BIOS: American Megatrends / Version 2.15.1236 / Asus Version 208
Bilgisayar: N550jk

Araştırmadığım yer kalmadı, ingilizce türkçe yüzlerce sayfaya girip yapmaya çalıştım ancak herkes sorunun Secure Boot üzerinden olduğunu dile getiriyor. Benim bilgisayarda ise Secure Boot ayarı yok. Diğer denilen birçok şeyi yaptım defalarca. BIOS altını üstüne getirdim. Tüm ayarlarıyla oynadım.

Bende mi hata var bilmiyorum ama 100 kere tekrarlayıp denilenleri yapmışımdır, videolar da izledim Youtube üzerinden ancak olmuyor bir türlü. Neredeyse götürüp bilgisayarı satacağım bu sorundan dolayı, thinkpad latitude bir cihaz alacağım. :/

#akış
#Microsoft
#Windows10
#Linux
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ergenekon Yigit @ergenekonyigit

  Uefi kismi legacy yapinca secure boot geliyor mu denediniz mi?

  • CaN @can111

   Merhabalar. Linkteki anlatılan çözümden bahsediyorsanız eğer, Restart sonrası ilgili bölümler karşıma çıkmıyor maalesef BIOS ayarlarında. Çekebilirsem foto da paylaşırım buradan.

 • K@R80N4T @3r01

  #rufus la uefi gpt seçeceğinden iso dosyasını yazdırın. Sürümün 64 bitlik olmasına dikkat edin

 • CaN @can111

  Merhabalar. Öncelikle teşekkürler tüm cevaplar için.
  @ryan BIOS sürümü, Asus sitesinde N550jk driver bölümündeki son sürüm.
  Asus sitesinden indirip son sürümü kurmuştum.
  Legacy mod "Enabled" da yapıyorum BIOS üzerinde.
  Ancak windows 10 içerisinde shift basılı tutup UEFI modla yeniden başlattığımda BIOS üzerinde Secure Boot seçenekleri gelmiyor.
  USB Ubuntu yazdırıp bilgisayarı USB ile başlattığımda ise normal renkli kurulum arayüzü yerine siyah beyaz bir kurulum arayüzü geliyor.
  Bu arayüzden kuruluma devam ettiğimde ise bir şekilde takılıyor, yarım saat bile beklediğim oldu, daha doğrusu bilgisayarı bırakıp işimi hallediyorum, geldiğimde ubuntu yazısı hep aynı yerde takılı kalıyor.
  Eski bilgisayar olsa içim acımayacak ama o kadar para verip alıyoruz, Ubuntu bile kurulmaktan aciz bir bilgisayar maalesef.
  @3r01 #rufus denemedim. Bir de öyle USB oluşturup deneyeyim, teşekkürler.

 • K@R80N4T @3r01

  N550jv notebook sahibiyim. Bios ta secure boot diye bir şey yok. Siz de Zamanında benim gibi uefi notebook a klasik kurulum yapmaya çalışmışsınız.. 64 bitlik ubuntu veya linuxmint sürümünü rufusla yukarıda belirttiğim seçenekle yazdırırsanız sorununuz çözülecektir diye tahmin etmekteyim.

 • CaN @can111

  @ryan Hocam uefi derdinde değilim aslında. İlk denemelerimde hep normal kurulum yapmaya çalışmıştım ancak hep kurulumda takılıp kurulumun bir şekilde bitmemesiyle sonuçlanıyordu. Sonradan internette araştırdığımda ise Secure Boot yüzünden olmadığı bilgisine ulaştım. Secure Boot kapanınca kurulum oluyormuş. Bu nedenle de Secure Boot ayarlarına ulaşmak için uğraşıp durdum ama o ayarlar da maalesef yok benim dizüstü üzerinde.

  @3r01 Çok teşekkürler hocam. Sizin model de aynı sayılır benim cihazla, sizde olduysa muhtemelen bende de olacaktır. Yarın deneyip sonucu buradan paylaşacağım. İyi akşamlar.

 • CaN @can111

  @3r01 yeni deneme imkanı buluyorum ama maalesef bu yöntem de işe yaramadı. Rufus üzerinden GPT / UEFI seçeneğini seçtim. FAT32 / 8192 bytes seçeneklerine ellemeden USB diske yazdırdım. Bu sefer de hiç boot edemeiyorum USB üzerinden. Bilgisayarı BIOS üzerinden USB diski birinci sıraya getiriyorum, USB disk takılıyken yeniden başlatıyorum direk windows açılıyor. BIOS üzerinden direk boot etme bölümü var, oradan seçip boot etmeye çalışınca da hiç tepki vermiyor. 4-5 yıllık dizüstümde sorunsuz yaptığım işleri yeni bilgisayarda yapamayınca kırıp atmak geliyor içimden, satacağım bu gidişle 🙂

 • K@R80N4T @3r01

  Bilgisayar açılırken Esc tuşuna bastığınızda boot seçenekleri geliyor mu.

 • CaN @can111

  @3r01 Teşekkürler yardımınız için ancak olmuyor maalesef.
  Vazgeçtim gibi zaten, yeni ürün almadan çözülmeyecek galiba bu sorun.

 • K@R80N4T @3r01

  Bursa'da isen bizzat yardımcı olmaya çalışırım. 🙂