Yeni sistem toplama maceram ile Ryzen 7 1700'den 7800x3d'ye geçiş yaptım ama geçer geçmez sıcaklık değerleri beni şok etti 😀 Arctic Freezer III 360 ile boşta 50 render anında ise 80 derecelerde geziyor. Teknoloji ilerledikçe sıcaklık değerleri düşmesi gerekirken (Apple tarafı örnek olarak verilebilir intel-m geçişi ) tam tersi yönde keskin bir artışa geçmiş. Hem sıcaklık hem tdp yi arttırıp aaa bakın performansı da arttırdık demek ilerleme falan değil bence. Apple tarafında verdiğim örneğin mimari vs açısından köklü bir değişim olduğunun farkındayım ama sıcaklık ve tdp değerlerinin Amd ve İntel tarafında geldiği durum yenilik falan değil bence 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • boakoms @boakoms

  Undervolt yaptınız mı ? Yapmadıysanız tavsiye ederim, biraz daha serin çalışıyor.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  3D V-Cache biraz fazla ısınıyor muhabbeti vardı sanki.

 • cgdincer @cgdincer

  Sende arctic pompa fanı ses yapıyor mu?

 • altalena @altalena

  Ancak bunlar farklı sınıflarda üretilmiş işlemciler. Apple'ın işlemcisinden 7800x3D performansı alamazsınız (oyunda). Kıyas olması için AMD'nin pro serileri vardı onlara bakmak lazım.

 • Woodo @woodo

  Bu işlemciyi ne kadar iyi soğutursan soğut 80 dereceye çıkarak kendini overclock yapmayacak mı? Bunların olayı bu değil mi zaten? Ryzen 7 1700 skorlarını alacak kadar mhz düşürülürse muhtemelen ryzen 7 7800x3d mümkün olsa fan açmaz bence. fikrimce teknoloji bu yönde gelişmiş sayılabilir. bu konuda intel de apple da aynı yolu takip ediyor gibi. öncelik yüksek performans. yüksek performans için "sıcaklık değerleri feda edilebilir".

  • Yunus Emre Arslan @yunusemre

   Dedikleriniz dogru pbo ozelligi zaten bu dedigimiz overclock isini yapiyor. Cinebench skorlarina vs baktigimiz zaman m serisinin max modelleri ısınmadan intel ve amd yi gecebiliyor ustelik bunu pil ile calisan macbook lar basariyor. Gercek teknolojik ilerleme benim gozumde budur

  • Woodo @woodo

   @yunusemre m serisinin keni içersinde de fanlı ve fansız modelleri olduğu için öncelik performans mottosu var diye fikir beyan ettim. m serisini x86 rakipleri ile kıyaslamak değildi yaklaşımım. hepsinin skor yarışında var olma kaygısı var doğal olarak. bunu da yeşil gezegen, doğayı koruyoruz, 0 karbon emisyonu hikayesini satarak değil de benchmark skorları ile market pazarlamasıyla yapıyorlar. kısacası teknoloji enerji/performans denge kaygısı ile değil skor/fiyat kaygısı ile ilerliyor gibi. özetle sizin dediğinize pek katılamıyorum bu şartlarda. teknoloji ilerlese bile bunun işareti santigrat derece değerlerinde düşme olarak yansımayacaktır.