#TozluRaflar #mobilkültürü " #ilktelefonum " Hashtag'ini görünce aklıma ilk telefonum ile beraber kullandığım eski telefonlar da geldi.Evdeki hasır sepet şeklindeki telefon mezarlığını kurcalayınca aşağıdaki telefonları buldum.Sırasıyla modellerini ve ufak birkaç detayı paylaşayım.Bilgisayar kültürü paylaşımları gibi bunu da "Mobil kültürü" olarak düşünün.

Telefonların boyutlarının daha rahat anlaşılması için 10 cm'lik bir cetveli A1018'in yanına referans olarak koydum.Ayrıca telefonlar A1018'den itibaren benim ve ailemin kullanım zamanına göre kronolojik olarak sıralı.

- Ericsson A1018 :2000'li yılların başında Nokia,Motorola ve Alcatel telefonlar ile beraber baya popüler bir telefondu.Ön kısmında yer alan ve ekran ile tuş kısmını kaplayan plastik kapak değişebilir şekildeydi.Bu telefonun iki tip bataryası vardı.Biri 800 mAh'lık telefonun arkasında çıkıntı yapan bir batarya diğeri ise anten kısmı ile aynı seviyede olan daha ince bir batarya. Ayrıca anteninin de uzun ve kısa olmak üzere 2 versiyonu vardı.O yıllarda telefoncularda genellikle cam kaselerin içinde iki antenden de olurdu,istediğiniz anteni satın alıp kendi anteniniz ile değiştirirdiniz.Sağlam bir telefondu.Bir dönem İnönü statının girişinde sahaya atılmak için satıldığı söylenirdi.
A1018'in bataryasının kutupları açıkta olduğu için telefon eskiyince bataryasını ampul yakmak ve oyuncak araba çalıştırmak gibi ufak fen bilgisi projelerinde kullanmıştık.

- Motorola ac2-41a11 :2002-2004 yılları hem annem hem babam kullanmıştı.Zamanının ufak telefonlarından biriydi.Günümüz trendinin aksine o zamanlar telefon ne kadar ufak olursa o kadar makbuldü.Bu telefonun fotoğrafta görülen buz mavisi ön kısmının lacivert şeffaf plastik olduğu farklı bir versiyonu vardı.O versiyonunu da teyzem ve kuzenim kullanırdı.
Motorola ac2-41a11'nin batarya ve anten problemi olduğunu hatırlıyorum.Gövdesinin sağlam olmasına rağmen anten ve çevresi ya kırılır ya da soyulurdu.

- Samsung SGH-X300 :Annemin 2005-2008 yılları arasında kullandığı renkli ekranlı bir telefondu.Ayrıca kapak kısmında saat,şarj,mesaj gibi bildirimleri gösteren ufak bir ekranı ve FM radyosu vardı.Kamerası yoktu.Hafif ve cüsse olarak ufak bir telefondu.Samsung'un bu telefonun tasarımına benzeyen birkaç telefonu daha vardı.Hatta kapağında ufak ekranı olmayan bir alt modeli benzincilerde belli bir miktarda benzin alanlara hediye olarak verilirdi.
Ben o yıllarda kullandığım W800i model telefonumu derste coğrafya hocama kaptırınca bir süre SGH-X300'ü kullanmıştım.Kötü özellik olarak tuş takımı ortasında bulunan internet tuşuna istem dışı basınca bazen kontör kaybettiğimi hatırlıyorum.

- Sony Ericsson W800i :2006-2008 yılları arasında kullandığım Walkman,2 MP kamera,video düzenleme,kutu içeriği gibi pek çok özelliği ile beraber kullanan çoğu kişiyi memnun eden bir telefondu.Bu telefon ile ilgili Tozlu Raflar incelemesi yapmıştım,profil sayfamdan ulaşabilirsiniz.O incelemede de belirttiğim gibi kullanmaktan en çok zevk aldığım telefondur.

- Sony Ericsson G705 :Babamın 2009-2011 yılları arası kullandığı bir telefondu.3.2 MP kamerası vardı.Ekranı diğer Sony Ericsson modellerinin çoğuna kıyasla daha büyüktü.Babamın bu telefonda özellikle internet bankacılığı gibi işlemleri rahat yaptığını hatırlıyorum.

- Nokia 3120c :2009 yılında o dönemde kopan 3G fırtınasının etkisi ile aldığım ve gram memnun kalmadığım bir telefondu.2MP kamera,Led flaş,görüntülü konuşmayı destekleme,mini usb gibi özellikleri vardı.O dönem 3G'yi destekleyen fiyatı makul bir telefondu.Fakat malzeme kalitesi berbattı.Parlak plastik çerçevesi,ekranın etrafı ile ekran soyuluyor ve dökülüyordu.Arka yüzeyde kameranın etrafını çevreleyen parlak plastik kısım da yine soyuluyor ve dökülüyordu. Kısa bir süre kullanmış ve değiştirmiştim.
3120c'yi 3G,görüntülü konuşma diye almıştım fakat deneme amaçlı olarak sadece 2 kez görüntülü konuşma yaptım.O görüşmelerin biri de salon ile oturma odası arasındaydı.

- Samsung GT-S5830 :Babamın kullandığı ilk akıllı telefon.2012 civarı kullanmaya başlamıştı.Android sürümünü hatırlamıyorum,1350 mAh bataryası var.SD kart yuvası ve ön kamerası yok.Babam S3 Mini'ye geçince emekli oldu.İnternet ve sosyal medya performansı yeterli seviyedeydi.
Kötü bir özellik olarak bu telefonun metal görünümlü plastik çerçevesi babamın kılıfla ve dikkatli kullanımına rağmen dökülmesini söyleyebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap