https://eksisozluk.com/celal-sengorun-duzce-depremi-hakkindaki-gorusleri--7477156

Celal Şengör, İstanbul üzerindeki stres feci arttı demiş. Halkı uyandırmaya çalışmaktan da yılmış adam, sevdiklerini uyarıyor artık sadece. Fatih Altaylı'ya "Fatih, şehir içinden kaç ve canını kurtar, Fatih'siz bir hayat istemiyorum" demiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Fatih kaçıp kurtuldu diyelim. Kalan 15 milyon ne olacak? 15 milyonu geçtim *KAF güzergahındaki diğer iller? Peki ya **DAF? Diğer deprem üreten sistemler?

  Kaçmak mesele değil. Mars'a yerleşmediğiniz sürece de depremden kaçamazsınız. Ama az ama çok depremi yaşayacaksınız. Önemli olan hazırlıklı olmak.

  Kendi kendinize şu soruları sormalısınız; Şu an bulunduğum binanın tamamını, hızlı bir şekilde 5cm sağa 5cm sola sallayınca sağlam durabilir mi? Birisi bunun kontrolünü yapmış mıdır? Sağlamlığı denetlenmiş midir? Bu esnada evin içinde devasa neler devrilip düşebilir?

  *Kuzey Anadolu Fayı
  **Doğu Anadolu Fayı

  • altalena @altalena

   Kalan 15 milyon 20 senedir depreme yeterli baskıyı yetkililere yapmamanın ve yanlış oy tercihlerinin bedelini ödeyecek(kurunun yanında tabii ki yaş da yanacak). Üzücü, sert ama gerçek bu. İstanbul depreminde, depremden ölmeseniz bile deprem sonrası süreçte birçok insanın hayatı kayabilir. Bu saatten sonra 15 milyonun bu konu üzerinde yeterince durmayacağını da öngörerek, kaçan kendini kurtarır mantığı ile "mümkünse" İstanbul dışına gitmek lazım.

 • Hakan @i12mini

  2007 deprem yönetmeliğine uygun evler güvenli sayılabilir. 2018 deprem yönetmeliğine uygun yapılan evlerde ise güvenle oturabilirsiniz. ( yapı ruhsatı tarihleri 2007 ve 2018 olanlar)

 • motac @motac

  Beton ve uygulama kalitesi iyiyse doğru denebilir ama kolon kırıp tesisat geçirilen kafaya göre tadilat yapılan ülkede eğer müstakil evde oturmuyorsanız şans düşük. Evler dip dibe sizinki dursa yan gidecek ayrıca büyük şehirlerde yağma kaçınılmaz. Öyle yönetmelikle falan olmaz denetim ve bilinç olmadan ne yaparsanız yapın sonuç kötü olacak bu demografiyle hele hayal bile edemiyorum. Beton hazır olunca kaliteli olur diye yediler milleti ama bir denetim yapılsa herkes şok olur sektörde iş yapıyorsanız veya çevreniz varsa bu alanda zaten ülkeyi toptan yıkıp yeniden inşa edilmesi gerektiğini görüyorsunuz.