Kanada’nin Finansal Gercekleri - Halifax, Nova Scotia

Kanada’nin Halifax sehrinden guncel yasam kosullari hakkinda kisa bir sohbet.Halifax, Nova scotia.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hater @hater

  Kanada nin isi zor. Yaşam da zor direkt immigrantsin diye ayrım var yahu. Allah oraya düşürmesin kimseyi.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Öncelikle yeni aile üyenize sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum. Şu aylarda ısınma masrafınız nedir aylık, kaç m^2 bir ev de ki, yalıtım vs durumundaki ev için geçerli, bu konuda biraz daha detay verebilir misiniz?

  Örneğin bana Eylül ayı için 450~ TL doğalgaz, 1400 TL elektirik faturası geldi. 150m^2 3 cephe, yalıtımı zayıf bir bina da durum bu.

  • Ozgur @ozgurozgur

   1600 squarefeet bir evde yasiyorum,148 metre kare sanirim. Dizel ile isindigi icin gecen sene 80 kurusa litresini aliyordum, bu yil 2 CAD'dan aliyorum. 900 litre dizel tankim var. Ocaktan mayisin sonuna kadar yaklasik 3 haftada bir top up yaptiriyorum ve yaklasik 300 litre gibi bir miktar cikiyor. Kisacasi 250-350 dolar arasi bir masrafi vardi 3-4 hafta bir, yani senelik ortalama 1500 dolar isinma oduyordum.

   Simdilerde ne olacak bilmiyorum acikcasi, litresi 2 den hesaplayinca 3000-4000 dolar arasi tutacak gibi bu sene.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @ozgurozgur Kolay gelsin diyeyim. Bir de artık evde bebek var, geçen sene 20 de tuttuğunuz ısıtıcıyı bu sene 23-24c arasına çekersiniz misal. Artan 3-4c sıcaklık da masrafı iyice artıracaktır. Bina yalıtımınız bizimkine göre iyi sanırım, oradan şanslısınız.