Allahim sana beni windows'dan 7 sene once kurtardigin icin hamd olsun. amin

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozmo @ozmo

  hangi işletim sistemi kullanıyorsun?

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Windows'un zorlayıcı güncelleme politikası, güncellemeler sonrası bazı kullanıcı ayarlarını uçurması gibi problemler yok; ayrıca Windows'tan daha az kaynak tüketir genelde. Windows gibi 103748499404 arka plan servisi çalışmadığı için.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Windows 10 dan bende memnunum ama pc nin birisinde search application mi neyse ram i komple bitirmeye başladı. Sanıyorum o taskbarda hava durumu gösteren ve üzerine tıklayınca haber sayfası açan dalganın uygulaması bu. Onu kapattım, şimdilik düzeldi.

 • Harun Soylu @bashfulfish

  Multimedya içerikleri oynatma konusunda linux hala çok yetersiz. O yüzden Windows'dan vazgeçemiyorum .

 • Orcun @orcun

  Windows 10 adam olana kadar üstüne feci yama yedi ve hala daha yiyor. Windows 10 hala diyorum beta bir işletim sistemidir. Windows 7 gibi sorunsuzluğu vs yok, devamlı güncelleme isteyen güncelleme olmadan hiç bir şey yapılamayan bir sistem. Ha neden kullanıyoruz ? mecburiyetten, ben açıkçası windows 7 de kalsam oyunlarda çalışsa driverlarım uygun olsa kullanmam windows 10'u. Linux'e geçebilirim aslında ama ya cayır cayır 3060lı makinem var ne yapayım linux' ü ? oyun maksatlı aldığım notebook'u niye zorlayım driver'ı bile adam gibi olmayan eğrelti bir sistemde ? birde emülatörle falan oyun mu oynacağız ? saçmalık. Bana tamamen windowstan bıkan internete girip çıkan başka hiçbir iş yapmayan dümdüz pc kullanıcısına göre geliyor bu linux, daha kendi içinde bile adam gibi dağıtımı yok. Bak linux diyorum 5555555 tane dağıtım var hangisi güncel ? hangisi iyi ? hangisi sorunsuz ? hep böyle araştırıyorsun didiniyorsun vs. eskiden ubuntu vardı en sorunsuzu oydu güya o da yalan oldu diye biliyorum. Hani tamamen fantezi gibi geliyor bana bu linux olayı.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  @norego Güncellemeyi kapatma yok, sadece erteleme var diye biliyorum. Zaten mesele güncelleme yapmak istememek değil, yapılan güncellemenin birşeyleri patlatma potansiyeli her zaman çok yüksek.

  > Bunun dışında bir avantajı var mı?

  Bence bir daha okumalısın mesajı 😀

 • maxemilian @maxemilian

  @orcun Sadece şüphelerinize yanıt vermek istiyorum.
  ubuntu zaten canonical bir dayatması. Windows'tan gelenin kullanması baya zor.
  Eğer denemek isterseniz Linux mint öneririm. İleri seviyede Arch tabanlı distrolar tabii ki. Ancak direkt de geçebilirsiniz. Özellikle oyun için şart!
  Onun dışında oyun konusunda su easy anti cheat lobisi dışında iyiyiz bence.
  2060S li makinede vala cayır cayır oynuyorum. The legend of Zelda, Nintendo koluyla cayır cayır akıyor mesela(emulatorde)
  Haklisiniz baslarda ben de cringe geçirdim çünkü baby step için gereken gücü insan kendinde belli bir yastan sonra bulamıyor veya elinden tutan olmuyor. Köftenin(https://www.youtube.com/user/kofteistkofte) elini öperim bu konuda.

 • Orcun @orcun

  @maxemilian Yani sıradan kullanıcı için sıfırdan birşeyler yapmak kaynak bulmak uğraşmak çok sıkıntı. Ben şeye benzetiyorum bunu samsung cihaz alınıyor oneui arayüz üvar android bundan sıkılıp diyorsun ki saf android deneyeceğim ondan sıkılıyorsun ya fikfik android romu var deneyeyim diyorsun böyle böyle 50 tane rom deneyip sonunda ya oneiu'a geri döneyim diyorsun ki android yani onda bile uğraşılıyor debeleniyor. Benim artık yani bunlara ayıracak vaktim işte onla uğraşma hevesim niyetim de yok. Çalışıyorsa elleme kurcalama kafasındayım.

  @robin En basiti monster'ın control center'ı var mı ? şuanki cihazım monster mesela var mı yani ? yada birileri oturup uğraşmış portlamış mı ? genelde portlanıyor dh'de birisi vardı portluyordu. Wifi kartı intel ax201 ac wifi 6 destekli birşeyiydi. Keza ekran kartları biliyorsun onboard intelinki var oyun ve 3d uygulamaları hariç sistem bunu kullanır ne zaman oyuna geçersin kendi otomatik algılayıp hariciyi devreye sokar, bunlar yüzde yüz sorunsuz mu ? tıkladım kurdum sorunumu çözüyor mu ?

  Thunderbolt 4 var mesela ben bunu sorunsuz ve destekli dp dahil görüntü çıkışı vs. hepsi kullanabiliyor muyum ? yani bunların harici software'i var mı ? varsa neler ? daha üstündeki modlarını değiştirdiğimiz tuşun linuxte hangi driver'ı çözecek sıkıntıyı o bile meçhul çünkü tamamen geliştirici kafası beta yazılım kafasıyla işliyor sistem. Bir dağıtımda çalışan şey öbür dağıtımda tamamen kesin çalışacak diye birşeyi bile yok, kendi içinde bile 50 milyar parçaya bölünmüş birşeyden bahsediyoruz.

  Evet çalışması gayet doğal, kullanıcı erişip kullanmıyor ki ? linux anca o işlere yarıyor modemlerin temeli bile linux olması lazım hatta intel işlemcilerin içinde bile dahili linux üstünde çalışan birşeyler vardı. E şimdi bu bunu kullanıcı açısında sorunsuz çalışabilir ve kullanılabilir mi yapar ?

  Yani ben cihazı kullanmak için alıyorum, cihazı kurcalayıp beta tester gibi hata arayıp hata çözüp bundan zevk alan birisi değilim. Yani driver'ı kurdum sorunum yok oyunuma tıklıyorum açılıyor oynuyorum bu kadar. En basiti deadloop çıkmış yeni bir oyun indirdim oynuyorum şimdi bunu ben linux yüklü cihazda nasıl oynayabilirdim ? o açıdan bakıyorsak konsollar ps serisi linux üstünde çalışıyor değil mi ? e ama o alet ona göre tasarlanıyor yapılıyor kullanıcı arkaplanda kodla modla işte bilmemne paketçiğiyle uğraşmıyor.

 • Orcun @orcun

  @robin Monster control center daha detaylı bir yazılım. Mesela klayve rgb aydınlatmalı, işte hangi bölgede hangi renkler yansın ondan sonra geçişli efektli mi olsun ? tek renk mi yansın gibi gibi birsürü ayar var. Bu olmadan klavyenin ışıkları ayarlanmıyor.
  İşte fn tuşunu kitleyebiliyorsun ondan sonra cihaz kapalıyken usb'den takılan aygıtı şarj etsin mi ? etmesin mi ? gibi ayarlar var.
  Cihazın 3 adet profili var. Ofis modu oyun modu turbo modu şeklinde 3 ana mod var, bu modlar arası cihazın power tuşunun yanındaki özel tuş ile aralarında geçiş yapabiliyorsun veya gene yazılım üstünden geçiş yapabilirsin.
  Her modunda tek tek alt ayarları var. Fanını mesela manuel yapabliyorsun veya fan profili çiziyorsun ayarlıyorsun. OC ayarı var ekstra oradan istersen cpu'a veya belleklere oc yapabilirsin.
  Gene yazılımın içinde pil ayarları var. Yavaş şarj edebiliyorsun hızlı şarj edebiliyorsun. Dengeli modu ar o kendisi içindeki pilin dolma şeyini ayarlıyor. Kabaca bu işlere yarayan bir uygulama. Şimdi linux'e geçtim diyelim arch ya da hangi dağıtımsa güzeli vs. bunda bu yazılım haliyle çalışmayacak belki windows gibi exe açan emü varsa onda çalışır ama cihazı tanır mı ? o meçhul.
  Hadi ekran kartı tamam hallettik. Wifi'ı mesela bilmiyorum sorun yaşatır mı ? benim derdim sorun yaşatmaması uğraşmamam, sorun yaşattığı an çünkü manası yok. Bu konuda kullanıcı yorumu önemli, mesela bt anında bağlanıyor kulaklığı açtığım saniye pc algılayıp tamam diyor çat bağlanıyor. Şimdi bu linuxte ekstra bir sorun yapar mı yapmaz mı ?
  Thunderbolt mesela sorunlu pek iç açıcı şeyler denmemiş forumlarda vs. Mesela bu işler için ing lazım ki en iyi kaynakları bulabilelim ama ing bende yok sayılır, bunlar hepsi benim açımdan soru işareti.
  Oyunu mesela evet emü ile oynarsın ama o linkte bile adam alt tab yapınca oyun çöküyor gibi birşey demiş. Save sıkıntıları olmuş falan. Yani her oyunda veya uygulama da vs. varsayımsal olarak sorun yaşayıp yaşamayacağım belli olmayınca o zaman amacı kalmıyor.

  O zaman şu soruyu bende doğuruyor bu cihazı kullanmak için mi aldım ? yoksa cihaz mı beni kullanıyor ? bu ikileme ittiği an cihazı ben satarım gider. Heves ediyorum ama öyle eskisi gibi oturup günlerce saatlerce uğraşmak istemiyorum. Zamanında çok ubuntu denedim birsürü şey denedim ama ne zaman ki birşey olsa topluluklarında sorsak millet gelip aşağılıyordu, hani şuan teknopatta yapılan bir aşağılamadan daha kötüsü vardı ana bacı küfretmiyoralrdı o kadar. İntel kullanıcıları cahil diyenler mi dersiniz ohoooo neler neler. Şimdi orada sen sorunca adam diyor ki git araştır vs yaw ben zaten yardım et diye sormuşum bilmediğim için sormuşum ? yemediğin laf kalmıyordu. 😀

 • Orcun @orcun

  @robin Mesela beni linuxten daha çok osx merak ettiriyor. Bunda uğraşıp osx kursam o mesela beni daha çok heyecanlandırıyor. 😀 Ya birde bilmiyorum yani, eskiden olsa uğraşmak keyifliydi. yaştan mıdır ? bazı şeylerden bıkmış olmaktan mıdır ? bilmiyorum. İlk bu rom işlerini ben mpx 200 de öğrendim mesela, win mobile güncellenmişini atıyorduk falan daha böyle lite gibiydi hızlı çalışıyordu vs kurcalıyorduk. İlk android aldık onla da uğraştım baya, htclerde soff yapmalar modaco romlar vs ohooo ama işte sonradan bir anda bıktım ve saldım. 🙂

 • Orcun @orcun

  @robin Ya aslında rgb merağımdan da değil de işte beyaz yapıyorum arada değiştiriyorum iyi oluyor zaten tek bir klavye öyle o kadar bende çok sevmem. Eski masaüstümde vardı ama birtek işlemci fanını ayarlamıştım o kadar.