Aliexpress'de son birkac alisverisimde gördügüm yeni bir dolandiricilik yöntemini sizle paylasayim istedim.

Diyelim bir ürün arattiniz ve kargo dahil görece uygun bir fiyata da buldunuz ve aldiniz. Bu dolandiricilik türünde satici bilerek son gönderim günü taahütünü olabildigince ileri bir tarih giriyor, mesela 8 gün gibi ve bu süre dolmaya yakin sisteme kargo gönderi kodunu girip gönderdim diye de isaretliyor. Ardindan da bu ürünü satistan cekiyor. Hatta kimisi magazayi bile kapatiyor. Siz, nasilsa arkada aliexpress var bir yamuk olmaz diye bekliyorsunuz ancak girilen takip numarasinin calismadigini anliyorsunuz. Mesajla saticiya da ulasamiyorsunuz, hep ayni tarz otomatik olusturulmus bir mesaj dönüyor. Bu noktada Aliexpress hemen dispute acmaniza da izin vermiyor, kargo yollandiktan minimum 10 gün sonra dispute acabilirsiniz diyor. Basta da 8 gün beklemistiniz otomatikman satici sizin 18 gününüzü yemis oldu. Hatta dispute süresi de 3 gün, kafadan 21 gününüz heba olup gitti.

Saniyorum ki olur da bu kadar süre sonunda dispute acmayi unutan alicilar cikar ve para otomatik olarak hesabimiza gecer diye olusturulmus bir dolandiricilik yöntemi bu. Nasilsa aliexpress paramin üstüne yatmaz diyip de normal fiyatindan ucuz yada cok az satis yapmis magazalardan ürün alirken 2 kere düsünün; paraniz gitmese de 21 gününüz kaybolabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • sawgent @sawgent

    İsminde bol rakam olan satıcılardan mümkün olduğunca alışveriş yapmayın.

  • Temp @temp

    Zamanında Aliexpress'den bir kılıf almıştım. Kılıfta hata olduğunu söyleyerek dispute açmıştım. Satıcı da yenisini yollayacağım gibi bir şeyler demişti. Fakat takip numarası falan veremem diyordu. Sonra ben ortada sahtekarlığın döndüğünü anlayınca iade istedim %50'sini iade aldım o şekilde hallettik.
    Yani demem o ki yüksek puanlı satıcılar bile dolandırıcı Aliexpress'de.