Yeni taşındığım evde fiber altyapı olması sayesinde superbox aboneliğimi iptal ettirdim ve Turkcell bugün cihazı eksiksiz teslim ettiğim için ücret yansıtmayacağını belirtmiş ve bu rezil hizmetten kurtulmuş oldum artık bende Türknetliyim. Başvuru anında Teknoseyir ailesinden birisinin kodunu kullandım ama kim olduğunu hatırlamıyorum önümüzdeki ay interneti bol olsun. Bu da benim kodum HBT67GB40REX 😄

Ayrıca faturasız hattımda otomatik yenilenen paketimi birden bire bitirip bunu da 40 spam mesaj arasında 1 tanecik bilgilendirme mesajla bildirip beni hazırlıksız yakalayan ve paketsiz kullanımın o yüksek ücretini o paketten bana 3 kez yaptıktan sonra bildiren ve bunu da sadedce ufacık bir bilgilendirme mesajıyla yapan Turkcell firması bunları yapan kendisi değilmiş gibi superbox taahhütüm bitmesi sonucu sürekli arayarak taciz ettiler. Madem arayabiliyordunuz faturasız hattım bittiğinde de arayabilirsiniz. Bunu geçtim ben superbox hattımı taahhütsüz kullanmak istiyorum diyorum inatla arıyorlar 30 dakika içinde insan aranır mı? Ben taahhütsüz olarak 5 ay kullandım ve şuan iade ettim sizin dediğiniz gibi hemen uzatma imzalasaydım bu 5 ay içinde cebimde kalacak 50 ₺ için önümüzdeki 7 ay boyunca fazladan 420 ₺ fazladan para ödeyecektim hem de 16 kat daha yavaş bir internete.

İşin özü superbox tarafındaki bu üstün hizmet kalitesinin yanı sıra faturasız hatlara yapılan ayrımcılık, sürekli faturalı yapma isteği ve gerçekten taciz düzeyine gelen aramalar ve mesajlardan bıktığım için artık bimcellliyim.

Tuvaletteyken dahi arka arkaya arayan Turkcell iptal anında iptal başvurusu telefondan olmaz şubeden olmalı diyor ve sırf hat kapanacak diyerek 7 gün keyfi bekletip insanlara eziyet ediyor. Umarım Turkcell bu tutumundan döner.

#Turknet #Bimcell #çarebimcell #superbox #Turkcell #bim #ÇareTürknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap