Netflix dolandırıcılık belgeseli yayınlamış dolandırıcılık yöntemlerini anlatıyor 200 yıldır değişmiyormuş. Bitcoin de bunların içinde geciyor kriptolarda nasıl dolandırılıyor onu anlatmış. Belgeselin Adı kolay yoldan zengin olun.

#Bitcoin #kriptopara #Belgesel #dolandırıcılık #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kizilsakal @kizilsakal

  Telegram gibi uygulamalardan organize olup coin alıyorlarmış borsada görenler bu yükselcek diye millet o parayı almaya başlıyormuş ve hemen satıyorlarmış 2-3 dk da para vurgunu yapıyorlarmış böyle 😁 ortalık fena

 • muytek @muytek

  @kizilsakal Bu reddit üzerinden Gamestop'a yapıldı.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Birkaç noktayı düzeltmem gerekiyor. Zira dediğiniz tam olarak olanı yansıtmıyor.,

  1- Belgeselin adı "Money: Explained".
  Bu belgesel serisindeki ilk bölümün adı "Kolay yoldan zengin olun"
  Yani belgeselin amacı para ile ilgili birkaç konuyu anlatmak. Bunların içinde Amerikada üniversite okuyan öğrencilere verilen kredi ve geri ödeme sorunu da var örneğin. Ya da kredi kartı bölümü de var.
  Bölümün amacı ise dolandırıcılıktan çok dolandırılan kişilerin hangi yöntemlere ikna olduğunu göstermek. Arada fark var. Bölümün adı o yüzden "dolandırıcılık" değil de "kolay yoldan zengin olun".

  2- Bölümde bitcoin bir dolandırıcılık yöntemi olarak geçmiyor yazdığınızın aksine. Kriptoparaları kullanarak dolandıran ve dolandırılanları gösteriyor. Aynı bölümde reklamı güzel yapılıp olmayan yerden arsa satılması ve paranızı çok yüksek faizlerle değerlendiricez diye para satılması da var. Yani arsa veya paranın yanında kriptopara üzerinden dolandırıcılıktan da bahsediyor. Buna bakarak "arsa almak dolandırılmaktır" demekle aynıdır. Yine oradaki de en büyük eleştri "arkadaştan eşten dosttan duydun girdik battık" teması. Zaten bunu diyen insanlar borsaya girdiklerinin farkına varmıyorlar. "ehe ehe zengin olcaz, parayı götürücez, köşeyi dönücez" bakış açısıyla bakıyorlar. Tekrar ediyorum bölümün adı "kolay yoldan zengin olun"

  • kizilsakal @kizilsakal

   Ben direk o bölümü söyledim o yüzden ismini yazdım. Aslında tarafsız bir gözle bakarsanız bitcoinlerin nasıl kolay manipüle edileceğini anlatmış bence. Evet bilmem ne coin diye bir coin vardır onu kuranlar çok güvenilirdir ama açıkça anlatıyor ki coin piyasası dolandırıcılar için ideal bir ortam. Gerçi bunu borsadada yapıyorlarda ona büyük çaplı bir güç lazım.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   @kizilsakal Bu dediğiniz zaten olay. Ama siz "Netflix dolandırıcılık belgeseli yayınlamış dolandırıcılık yöntemlerini. Bitcoin de bunların içinde geciyor kriptolarda nasıl dolandırılıyor onu anlatmış." dediğinizde bu çok yanlış anlaşılır.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @cemkoc neden yanlış anlaşılsın ki ? Netflix belgesel yayınladı evet ve bunun bir bölümünde ismini verdiğim bölümde bitcoinler borsaları ile insanlar nasıl dolandırıyor bunu anlatıyor. Sen genelleyip düşünüyorsun galiba tüm bitcoinler gibi genelliyorsun ama ben öyle bir Şey demedim bir ve birden çok olduğu için bu durum çoğul kullandım.

 • kizilsakal @kizilsakal

  @muytek evet onu gündemde dinlemiştim aslında orda ders vermek istediler bence bakın zenginlet böyle yapıyor böyle paraları hiç ediyor gibisinden.