Powerbank ile basketbol sahası aydınlatır mı bugün akşam bunu test edeceğim. Eğer ilgi görürse yapmak isteyene yardımcı olurum. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Ahmet Varol Çiftçi @varolmak

    Yarım bir basketbol sahası aydınlatılacak eksik yazmışım. Dün gece henüz 1 metre uzunluğunda olan led şeriti ikiye bölmemiştim. Ona rağmen tek bir kenardan yeterince aydınlık elde ettim. Şimdi her kenara iki tane yarım metrelik şeritler çektim ve aralarında 4 metre mesafe olacak. Ve dün yaptığım ölçümle her 1 metrelik kesilmemiş ve araya kabloların direnci girmemiş haliyle 1.7 A akım çektiğini gördüm kullanılacak powerbanklar da 2.1A çıkış veriyor. Benim evde yaptığım test ile 10000mA powerbank yaklaşık 2,5 saat aralıksız herhangi bir voltaj ve akım kaybı yaşamadan ömür verdi. Tabi normal bir kullanımda bu durum nasıl olacak zamanla belli olacak.

  • Agab @agab

    Rehber beklerim hocam kullandıklarınızı. Sitede basketçi görmek sevindirdi

  • Ahmet Varol Çiftçi @varolmak

    Evet. Step-Up olarak nispeten ucuz bir model olan SX1308 2A DC Boost Modülünü kullanarak 5voltu biraz kayıpla birlikte 12Volt'a çevirdim. Biraz ısınma olduğunu gördüm modülde yalnız bu datashettinde belirtilen sıcaklık değerlerinin arasındaydı. Onun dışında sanırım step up tan kaynaklı olduğunu düşündüğüm bşr problem oluyor. Çıkış voltajı ucunda bir direnç olmadan yani ledler bağlı değilken 12 volta geliyor. Yalnız ledler bağlanınca 9.70 volt civarına iniyor. Ama bu yeterli bir ışık tatmini sağlıyor. Powerbank'a bir zararı yok yalnız bazen step up olduğu için powerbank güç kesip salıyor. Ve bu da ledin bağlı olduğu ilk sıradan itibaren yaklaşık iki saniye kadar bir yanıp kapanıyor. Daha sonra normal çalışma voltajına yani 9.70 civarına yükseliyor. Şuan herhangi bir problem gözlemlemedim. Ama düzeneği uzun kullanımda ne gibi problemleri olacak buraya yazacağım.