Arkadaşlar merhaba. Huawei. P30 cihazım la ilgili değişim kararı çıktı(fixsmart) yeni cihaz henüz bana ulaşmadı ama içimde şüphe oluşmaya başladı bu ürünün yenilenmiş olup olmadığıyla ilgili. Çünkü arızalı cihazın IMEI numarasını BTK'dan sorguladığımda cihazın IMEI'sini anakart değişikliği sebebiyle kayıt dışı kaldığını gördüm bu durum normal mi?
Huawei ile görüştüğümde onlar bana arızalı cihazın IMEI'sini tekrar kullanılamaması için bu işlemin yapıldığı bu durumun normal olduğu söylendi. Cihazın kutusuz olarak gönderilmesinin sebebine de swap olması olduğunu söylüyorlar. Huawei kutulu ve kutusuz olmak üzere 2 kategoride üretim gerçekleştiriyormuş bu kutusuz olanları yetkili servislerde değişim için kullanmaları konusunda satış kutusunda olmadan( aksesuar vs. Yok) özel kutularla gönderildikleri ve satın alınan cihaz gibi sıfır ve direkt fabrikadan gönderildiği söylendi. Sizce bu durum normal mi? Açıkçası güven problemi oluştu ben de BTK sorgulamasından sonra.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alperen786 @alperen786

  @umutk abi rica etsem soruma bakar mısınız?
  Yardımlarınıza ihtiyacım var.

 • alperen786 @alperen786

  @gamsizm Abi sizin fixsmart tecrübeniz var değişim hususundaki kutusuz değişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yardımcı olun sizin bilginize ihtiyacım var.

 • Mert Saraçoğlu @koios

  Her şey normal görünüyor. Zaten arızalı olan cihazın IMEI'sinin kayıt dışı kalması neden şüphe yarattı ki içinizde.

  • alperen786 @alperen786

   Merhaba. Anakartın değişim yapılması içime şüphe düşüren durum oldu. Cihazın yenilenmiş olma ihtimali korkutuyor hocam beni açıkçası. Ben kapalı kutu değişim istemiştim çünkü 3 günlüktü cihaz. Onlar değişimin host şekilde gerçekleştiğini sadece cihazın değişmesi anlamına geldiği ve gönderilecek cihazın sıfır olacağı söylendi ama bu anakart değişimi vs. Huawei firmasına olan güvenimi biraz sarstı açıkçası. Konusunda

  • Mert Saraçoğlu @koios

   @alperen786 Bu tür arızalı ve tamiri mümkün olmayan cihazları geri dönüşüme gönderiyorlar, bu yüzden IMEI'sinin kayıt dışı görünmesi kadar normal bir şey yok zaten. İyi satış sonrası desteğiyle bilinen Apple'da bile işler senin istediğin gibi yürümüyor. Huawei'nin de dediği gibi, bütün firmalar bu tür değişimler için, kutu ve aksesuarları olmadan swap cihazlar üretiyorlar. Bu böyle ne yazık ki.

  • alperen786 @alperen786

   @koios Teşekkür ederim hocam yardımcı olduğunuz için.

 • Orcun @orcun

  E tabi cihazın değişmiş eski cihazın imei'ini sorgularsan o kayıt dışı görünüyordur. Demek ki senin yeni yani değişim cihazın yurtdışından gelmiş devlete de bildirmişler gayet normal. Swap zaten değişim değiştirilmiş cihaz anlamında apple'da da böyle hatta çoğu markada öyle olması lazım. Bu cihazlar parakende kutulanıp satılmayıp sadece değişim olursa diye üretilmiş cihazlar. Talep halinde firmaya gönderiliyor ya da elinde varsa direkt veriyor vs. Kimi üretici bunla uğraşmaz senden kutu aksesuar ister sana sıfır parakende cihazı verir ama o da zor. THH versen bile tahminimce reddedilirsin. Ürün cihaz yani sıfırıyla sonuçta değişmiş.

  • alperen786 @alperen786

   Hocam peki anakart değişikliğiyle yazmasının sebebi nedir? Bana gönderilecek cihazın sıfır ürün olduğunu nasıl anlayabiliriz?

  • Orcun @orcun

   @alperen786 Malum cihazın imei bilgisi anakartta yazılı gömülü, eski cihazı firma fabrikaya geri gönderecek yenisini talep edecek, ama gümrükte o yenisini nasıl sokacak ? senin cihazını ya ben bozuğu yolladım bakın imei bilgisi bu diye gümrüğe bildirmesi lazım ki sokabilsin. Öbür türlü sokamaz. Sıfır ürün olduğunu kasasından bile anlarsın aslında pil ömründen vs işte şarj soketine kablonun giriş çıkarken ki böyle ilk zamanlar zor olur rahat girmez ya öyle anlarsın, ahize içinde vs toz olmaz. Jelatinlerinde kabarcık vs de olmaz. Böyle jelatinini açarken çıtır çıtır eder. Hani başka türlü anlaman zor.

  • alperen786 @alperen786

   @orcun Teşekkür ederim hocam yardımcı olduğunuz için.

  • Orcun @orcun

   @alperen786 Hani sıfır cihazı dediğim gibi rahatça anlarsın. Ha sıfır gibi toplamıştır fabrikası ama onu da tabi anlaman imkansız. Anakart hariç herşeyini fabrika sıfırlamıştır. Birde bence takılmana gerek yok. Ben fabrikada kalite kontrolde çalışıyorum bizden çıkan parçalar italya amerika almanya 50 çeşit ülkeye gidiyor ama ya biz o common railleri burada 50 kere oynuyoruz test ediyoruz. 😀 Ama sıfır yeni diye gidiyor. 😀

  • alperen786 @alperen786

   @orcun Anladım hocam çok sağolun:)
   Hocam cihazı aldığımda kutusunda problemli çıkması ve akabinde kullanamadan servise göndermek ben de takıntıya sebep oldu çünkü o kadar para verip de mağdur olmak istemiyorum.
   Huawei zaten sıfır diyor cihaza ama çeşitli şikayet sitelerinden okuduğumda yenilenmiş olan ürünleri verdikleriyle ilgili şikayetler mevcut.
   Huawei refurbish üretimi bulunmadığını söylüyor ama kullanıcılar neden değişim konusunda mağdur olmuş onu anlayamadım.